"כמו לקנות רכב": תוכנית "ליסינג לדירה" של העבודה-גשר

תוכנית הדיור של המפלגה הוצגה הבוקר בשדרות רוטשילד בתל אביב: 200 אלף דירות חדשות בחמש שנים, מהן 70 אלף לדיור ציבורי, קידום התחדשות עירונית בפריפריה - ומסלול "ליסינג" לדירה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי רזניק, עמיר פרץ ואיציק שמולי
חגי רזניק, עמיר פרץ ואיציק שמוליצילום: מגד גוזני
עדי כהן
עדי כהן

יו"ר מפלגת העבודה-גשר ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי הציגו הבוקר (ג') את תוכנית הדיור של המפלגה בשדרות רוטשילד בתל אביב. התוכנית כוללת בניית 200 אלף דירות חדשות בחמש שנים על ידי המדינה, מתוכן 70 אלף לדיור ציבורי, קידום התחדשות עירונית בפריפריה - וכן השקת מסלול "ליסינג" לדירה.

"כיום רווחת בשוק הרכב המתכונת של בעלות משותפת בין חברת הרכב למשכיר. בדיור, כאשר מדובר בקרקעות שברובן הן בבעלות של המדינה, המתכונת הזו פשוטה אף הרבה יותר", הסביר באירוע חגי רזניק, לשעבר מנכ"ל משרד השיכון ומועמד ברשימת העבודה-גשר לכנסת. "היום בעסקות נדל"ן על קרקע מדינה, מרכיב הקרקע מהווה חלק מהעסקה עצמה. השינוי במודל של הליסינג זה שהקרקע, שבבעלות המדינה, תירשם כהלוואה עומדת - מה שיאפשר לרוכש להיכנס ללא כל הון עצמי. משמעות הדבר היא שהשוכר נכנס לדירה בחוזה שכירות ארוכת טווח, בסכום מפוקח שנקבע מראש, כאשר כעבור תקופה מסוימת יוכל הרוכש להתחיל לקנות את הזכויות בקרקע, בשלבים. לחלופין, השוכר יוכל להחליט אם להישאר בדירה בשכירות מפוקחת".

רזניק בדבריו מתח ביקורת חריפה על תוכנית מחיר למשתכן שהוביל שר האוצר הנוכחי, משה כחלון, וטען כי מדובר בתוכנית שמשקפת "מדיניות של הגרלות. לא יכול להיות שמדינה תתנהל במדיניות של הגרלה - היא לא מפעל פיס ולא תחנת הימורים".

נוסף על תוכנית הליסינג, כוללת תוכנית הדיור של מפלגת העבודה-גשר בנייה אינטנסיבית של כ-200 אלף דירות בחמש השנים הקרובות - שכ-70 אלף מהן יוקצו לדיור ציבורי. עוד בהקשר זה, כולל מצעה הכלכלי של המפלגה גם מנגנון של מתן זכויות בנייה נוספות ליזמים בעבור הפרשת דירות לדיור ציבורי; היוון הסיוע הכלכלי הקיים לזכאי דיור ציבורי כיום בעבור שכר דירה, המסתכם בכ-2 מיליארד שקל בשנה - וניתובו לקניית דירות לצורך זה; וכן שילוב תמהיל הדיור הציבורי כמטלות מחייבות בתוך קרקעות מדינה המשווקות לבנייה ופיתוח.

עמיר פרץ בהצגת תוכנית הדיור של מפלגת העבודה-גשר, הבוקר בת"אצילום: מגד גוזני

לצד כל אלה, כוללת תוכנית הדיור של המפלגה גם מהלך נרחב לקידום התחדשות עירונית - בעיקר בפריפריה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

פרץ אמר באירוע כי "קניית דירה תהיה נגישה כמו רכישת רכב. ההפקרה החברתית של נתניהו משפיעה גם על הזוגות הצעירים שקורסים תחת מחירי הדיור. משבר הדיור לא ייפתר בלי מנהיגות שתיקח אחריות. הצגנו תוכנית מפורטת להשקעה במשפחות ובזוגות הצעירים בנושא הדיור – השקעה שתושג בבנייה של 200 אלף דירות בחמש שנים, על ידי המדינה ובאמצעות הקמת מסלול ליסינג לדירה, כדי שהמשפחות הצעירות ייהנו מתשלומים נמוכים גם אם אין להן הון עצמי".

"להתחדשות עירונית יש ערך חברתי רב על הסביבה שלה - והיום אנחנו רואים שהיא מתרחשת אך ורק במרכז הארץ ובאזורי הביקוש. זאת, על אף שישנה קרן להתחדשות עירונית, שנועדה לענות על צורך זה והינה כפופה לחוק - אך משום מה איננה ממומשת", אומר רזניק. "אנחנו נפעל להשלמת הקרן וקידום פעילותה, ונפעל להסיר את החסמים התכנוניים להתחדשות עירונית, לצד יצירת תוכנית מתאר ארצית שתיועד לכך".

שמולי הוסיף כי "ממשלות נתניהו הפקירו את הזוגות הצעירים למאבק חסר סיכוי מול שוק דיור אכזרי. למרות כל ההבטחות וההגרלות, רק דבר אחד מצליח להדביק את עליות המחירים - רמת הייאוש של הצעירים. באשמת ביבי, דור שלם של צעירים מוכשרים הפך לדור של קנגורו - שנשאר לגור אצל ההורים או תלוי בכיס שלהם עד גילים מאוחרים. התוכנית שלנו מציעה מהפכה שלמה שבה המדינה לוקחת הרבה יותר אחריות, ופועלת בנחישות כדי להנגיש לזוגות הצעירים את השאיפה לקורת גג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker