היועמ"ש לעיריית רמת גן: "שללתם זכויות של בעלי דירות"

משרד היועמ"ש התייחס לנושא בעקבות תביעה נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של רמת גן, והבהיר: "המדיניות בנוגע לתמ"א 38 לא מבוססת על עמדה מקצועית" ■ בעקבות קבלת עמדת היועמ"ש, העירייה ביקשה מבית המשפט לדחות את הדיון

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמא 38 ברמת גן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"מדיניות הוועדה המקומית של רמת גן שלפיה לא יאושרו בקשות לתמ"א 38 אלא במקרים חריגים, אינה סבירה ואינה מידתית". כך כתב היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. נייר העמדה שלו נכתב בתגובה לתביעה של התאחדות בוני הארץ נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של רמת גן.

בעקבות קבלת עמדת היועמ"ש, פנתה עיריית רמת גן לבית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים המטפל בתיק בבקשה לדחיית הדיון בעניין התביעה למועד מאוחר מהמועד הקבוע ל-2 בספטמבר. זאת לטובת בחינה מחדש של ההחלטה שקיבלה הוועדה המקומית על עצירת פרויקטי תמ"א 38 בעיר, וביצוע התאמות בהתאם לעמדת היועמ"ש.

לאחר שנים שבהן רמת גן נחשבה לאחת הערים המובילות בפרויקטי תמ"א, במאי 2019 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מדיניות שהוביל ראש העיר, כרמל שאמה הכהן, לפיה יוגבלו פרויקטים של תמ"א 38. בהתאם להחלטה, פרויקטים מסוג זה יתאפשרו רק במקרים נקודתיים, שבהם לא ניתן לקדם תוכניות מתחם כולל לפינוי-בינוי. ההחלטה מהווה מכה קשה ליזמים ולבעלי דירות.

היועץ המשפטי לממשלה נדרש לספק חוות דעת בנוגע לתקפות החוקית של ההחלטה, וקבע כי מדובר במדיניות שלא מבוססת על עמדה מקצועית באשר ליכולת הקיבול של אזורים שונים בעיר, או על פרמטרים תכנוניים רלוונטיים.

"מדיניות זו אינה מושתתת על שקילת כלל השיקולים התכנוניים, וקשה לראות בה מסמך המתווה כראוי מדיניות תכנונית, אלא לכל היותר הצהרה על כיוון לקביעת מדיניות", כתב מנדלבליט, "המדיניות שמציגה עיריית רמת גן מאיינת את הוראות התמ"א והיא מביאה למימוש המינימלי ביותר שלה. בנוסף, היא שוללת מבעלי דירות רבים המעוניינים בחיזוק ובמיגון דירתם את האפשרות לעשות כך. אין זו יכולה להיחשב מדיניות סבירה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

כך רמז היועמ"ש כי מדובר במדיניות שהיא יותר הצהרתית ובעלת תשתית פוליטית-ערכית, מאשר תשתית תכנונית מקצועית. מנדלבליט סבור כי למרות הרצון של עיריית רמת גן להתחשב בשיקולי תכנון רחבים לפי צרכים ותכליות רוחביות, ולא טלאי טלאי כפי שמאפשרת תמ"א 38, עדיין אין מקום לשלול מהיסוד את הכלי המדובר. "יש לציין את הברור מאליו", כותב היועמ"ש, "תמ"א 38 היא במעמד של דין וכל עוד לא שונתה או בוטלה – הוראותיה מחייבות".

אביחי מנדלבליט הדגיש כי מסמך המדיניות של עיריית רמת גן אינו מייתר את הבקשה לתמ"א 38. בכך הוא נתן אור ירוק ליזמים וקבלנים לעמוד בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ולא לחשוש מערעור על החחלטה בנושא במקרה הצורך. 

היועמ"ש אף קובע כי שינוי המדיניות אינו חל על בקשות שכבר דנו בהן בוועדה המקומית לתכנון ובנייה של רמת גן, וטרם התקבלה החלטה בעניינן, ועל בקשות שאושרו אבל טרם התקבל לגביהן היתר בנייה בפועל. בכך, היועמ"ש מעוניין לאפשר את שינוי הגישה בנושא תמ"א 38 רק כאשר בוחנים פרויקטים חדשים.

הוועדה המקומית תוכל לחלוק על עמדת מנדלבליט בגיבוי הצהרת הכוונות של בכירים במנהל התכנון, ובראשם ראש המנהל, דלית זילבר, שהצהירה שבכוונתה לפעול לביטול תמ"א 38. בוועידת הנדל"ן של TheMarker שנערכה ביוני אמרה זילבר כי "תמ"א 38 במתכונתה הנוכחית סיימה את דרכה. היא לא מייצרת התחדשות של עיר, אלא רק של בניין ספציפי. לכן היא מוטלת בספק ואנו בוחנים את עתידה".

עיריית רמת גן הבהירה בפנייתה לבית המשפט כי אף שהיא תבחן מחדש את נוסח ההחלטה, היא סבורה שמדיניות התמ"א 38 שננקטה בעיר במשך שנים הזיקה לה, ולא לוותה בתוספת שטחים ציבורים, מבני ציבור, פתרון לבעיות התחבורה הקשות או טיפול נדרש בתשתיות. בפנייתם נכתב גם כי "קופת העירייה נפגעה קשה בשל הפטור מהיטל ההשבחה בגין זכויות מכוח תמ"א 38, כשלא נגבו היטלים הנדרשים למבני ציבור - אך מהצד השני האוכלוסייה גדלה ונדרשו הוצאות רבות להקמת תשתיות ומבני ציבור הנובעים מאותו גידול".

מראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן נמסר: "הקבלנים חוגגים את תגובת כבוד היועמ"ש אבל זו חגיגה מוקדמת ומוגזמת. היועמ"ש נתן פרשנות שונה להחלטת הוועדה המקומית אך לא חלק ואף בירך על הדרך בה הרשות דואגת לתשתיות ולתכנון לפני ולצד בינוי דירות. בכוונתנו לשקול ביצוע התאמות ברוח עמדת היועמ"ש. המסר שלנו, שהציבור ברמת גן נתן בו את אמונו במסגרת הבחירות לראשות העיר, עבר היטב - חגיגת התמ"א ללא פיקוח נגמרה. אין מקום ברמת גן לאישור תמ"א נקודתית בהיעדר תשתיות מתאימות. מעולם לא התכוונו לפסול באופן מוחלט כל בקשה לתמ"א. ככל שיהיה צורך בשינויים בניסוח מדיניות העירייה, נעשה זאת ואני מתחייב לעשות כל שאוכל למנוע אישור תמ"א נקודתית ללא תשתיות מתאימות. אני סמוך ובטוח שהיועמ"ש ובתי המשפט בישראל, לא יתנו ידם להרס העיר".

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, שהגיש את העתירה נגד עיריית רמת גן, מסר בעניין חוות הדעת: "אני מקווה ומאמין שבית המשפט יקבל החלטה ברוח ההמלצה של היועמ"ש. אני חושב שייטיב עם עיריית רמת גן אם היא תקבל החלטה חדשה שפוסלת את מסמך המדיניות. אם הם יגידו 'טעינו' ויגבשו הליך תכנוני חדש, אנחנו נמשוך את העתירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker