דירה בפחות ממיליון שקל - אבל תשכחו מגוש דן: הפתרון של שקד ובנט לשוק הדיור

ימינה הציגה היום את תוכנית הדיור - שאינה כוללת התייחסות לאתגרים העמוקים שבפניהם ניצב השוק, ובהם הגברת קצב הבנייה, ציפוף הערים הקיימות והסטת הביקוש מהמרכז ■ סמוטריץ׳ הציג הארכה של קו הרכבת הקלה בגוש דן מזרחית לאריאל עד צומת תפוח

יעל דראל
יעל דראל
נפתלי בנט ואיילת שקד. "כל הקריירה הפוליטית של בנט היתה נראית אחרת לגמרי אילולא ההחלטה של פריש"
נפתלי בנט ואיילת שקד. "כל הקריירה הפוליטית של בנט היתה נראית אחרת לגמרי אילולא ההחלטה של פריש"צילום: מגד גוזני

עליית מחירי הדיור, שהתחדשה בחודשים האחרונים בחסות הירידה בהתחלות הבנייה והעובדה שהממשלה היוצאת הגדילה את ההיצע בעיקר במקומות שבהם הביקוש לדיור נמוך, צפויה ככל הנראה להימשך אם תיושם תוכנית הדיור שהציגה היום (ד') מפלגת ימינה בראשות איילת שקד.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום (רביעי) הציגו שקד ושותפיה, השרים בצלאל סמוטריץ׳ והרב רפי פרץ ונפתלי בנט את תוכנית הדיור שלהם לממשלה הבאה שבמרכזה – הקמת 113 אלף יחידות דיור במערב השומרון תוך חמש שנים, לצורך מתן מענה לכחצי מיליון תושבים.

בתוכנית אין התייחסות כוללת לצורכי שוק הדיור, הזקוק ל-60 אלף יחידות דיור חדשות מדי שנה, לא הוצגה התייחסות לאתגרים העמוקים שעמם מתמודד שוק הדיור – ובהם יעדי ההתחדשות העירונית, ציפוף הערים הקיימות, הסטת הביקוש מאזור המרכז או האופן שבו ניתן להגדיל את התחלות הבנייה ולייעל את הליכי התכנון.

לצד ההצהרות על הדיור, הצהיר סמוטריץ׳ על הארכת קו הרכבת הקלה של גוש דן באמצעות רכבת פרברית מעבר לאריאל מזרחה, עד צומת תפוח. לדבריו, קו הרכבת יתוכנן בנוסף להכפלת כביש 5 והפיכתו לכביש דו-מסלולי ודו-נתיבי עד בקעת הירדן בשני מקטעים, במטרה לחבר את אזור השומרון ובקעת הירדן לרשת התחבורה הציבורית של גוש דן.  

סמוטריץ' במליאת הכנסת, במאי
סמוטריץ' במליאת הכנסת, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי

במפלגה ציינו כי העיקרון המרכזי של התוכנית יהיה הגדלת ההיצע בהיקף של 500 אלף יחידות דיור במערב השומרון על גבי כ-35 אלף דונם של אדמות מדינה, לא כולל שטחי A ו-B ושמורות טבע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי הנתונים שהוצגו, מחיר דירה ממוצע באזור זה יהיה כ-950 אלף שקלים, בהשוואה ל-1.7 מיליון שקל בממוצע בגוש דן. "התוכנית תאפשר הורדת מחירים דרסטית במחירי הנדל״ן באזור", ציינו. על פי המתווה שהוצג, התוכנית תתפרס על פני חמש שנים, בקצב בנייה של 22 אלף יחידות דיור בשנה, ותבוצע על ידי הקמת מנהלת ייעודית לפרויקט, תקצוב ממשלתי לפיתוח תשתיות וקידום מהיר בוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל).

תוכנית זו אינה מתייחסת לאתגרים בהגדלת היצע הדירות באזורי הביקוש – ובמרכזם הביקוש המתמיד לדיור בגוש דן, או האתגרים הקיימים בחיזוק המטרופולינים בצפון הארץ ובדרומה. זאת ועוד, היקף התחלות הבנייה שבו נקבו ראשי המפלגה - כ-22 אלף דירות בלבד – מתעלם מהיעד הממשלתי, הקובע כי שוק הדיור הישראלי זקוק לפחות ל-60 אלף התחלות בנייה מדי שנה. יש לציין כי הממשלות האחרונות לא הצליחו לעמוד ביעד זה.

שר החינוך רפי פרץ בטקס הענקת פרס היצירה לרב יצחק גינזבורג
רפי פרץ צילום: תומר אפלבאום

"כיום אין עסקה הוגנת"

יו״ר הרשימה, איילת שקד, אמרה: "הקסמים השונים שראינו בשנים האחרונות לא עובדים. הפתרון פשוט - כדי להוריד מחירים יש להגדיל את ההיצע. שום קסם לא יפתור את הבעיה. רק עבודה רצינית, יסודית ומעמיקה. גוש דן צפוף כמעט כמו עזה ויקר כמו ניו ניו יורק והגיע הזמן לשנות".

במפלגה ציינו כי התוכנית נהגתה על בסיס תחזיות, שלפיהן בעשורים הקרובים תוכפל אוכלוסיית מדינת ישראל, העומדת כיום על כ-8 מיליון תושבים, לצד צמיחה במדד הצפיפות לנפש, שנמצא אף הוא בעלייה מתמדת ונחשב כיום לגבוה ביותר מבין מדינות ה-OECD (7,958 תושבים לקמ״ר). "שני המרכיבים הללו הם הגורם המרכזי למחירי הדירות האסטרונומיים באיזור המרכז", ציינו.  

פרץ אמר: "היום אנו באים עם בשורה: השומרון הוא הפתרון למצוקת הדיור והמחיה. זו לא רק זכותנו על הארץ אלא גם חובתנו כלפי הדורות הבאים. אנחנו מדברים היום על ריבונות שצריכה להיות פה. בהחלת החוק, בתשתיות ובמשאבים כמו תחבורה, חינוך ותעסוקה. אנו צריכים להנחיל לילדנו מגיל קטן את הערכים והמורשת של המקום. כדי שיגיעו לגור כאן בגיל 30, הם צריכים לטייל פה בגיל 16".

פרץ הוסיף כי בכוונתו לקדם את הנושא במשרד החינוך ואמר: "כדי להתחבר לאדמה ולא לוותר עליה צריך להסתובב פה עם תנ"ך וללמוד על מי שהיה חי פה. לכן צריך להרחיב את הטיולים כמובן בכפוף לאישורי הצבא גם לאיזורים ומסלולים כמו הסרטבה, קומראן, נחל רבה, נחל קנה ונחל פרת. אני מתכוון להיכנס לעובי הקורה בנושא, זה כרגע נמצא בבחינה של הדרג המקצועי במשרד". 

השר לשעבר נפתלי בנט אמר: ״המצב היום הוא שאין עסקה הוגנת. זוג צעיר שעושה הכל כמו שצריך - הולך לצבא, משלם מיסים, עושה מילואים, עובד קשה - לא יכול לשרוד במדינת ישראל מבחינה כלכלית. זה דבר לא ציוני. צריך לסדר את זה ואפשר, זה לא גזירת גורל. הכלכלה קשורה להחלטות פוליטיות אמיצות של ממשלת ישראל. פשוט לקבל החלטה ולומר כן לאכלוס חצי מיליון ישראלים כאן במערב השומרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker