כיל מצטרפת למאבק הענקים נגד השכונה החדשה באשדוד: "פוטנציאל לפגיעה משמעותית בעסקים"

כוחות חזקים במשק הישראלי, ובהם עובדי נמל אשדוד והתאחדות התעשיינים, חוברים נגד קידום התוכנית לשכונת פארק לכיש ■ התוכנית כבר אושרה בוותמ"ל - ונעצרה בעקבות עתירה לבית המשפט

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

כמה מהכוחות החזקים במשק הישראלי חוברים יחד נגד קידום תוכנית לשכונה חדשה באשדוד, שכבר אושרה בוותמ"ל (הוועדה לתכנון מואץ של מתחמים לדיור)  – ונעצרה בהחלטת בית משפט בעקבות עתירה.

במאי 2019 עתרה התאחדות התעשיינים בישראל לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בשם חברי ההתאחדות הפעילים בנמל אשדוד, נגד ההחלטה לאשר תוכנית להקמת שכונת המגורים "פארק לכיש" בסמיכות לנמל אשדוד. עתה החליטה חברת כיל להצטרף לעתירה, מחשש ל"פוטנציאל לפגיעה משמעותית בעסקי החברות הבנות". בין החברות הבנות של כיל נמנות רותם אמפרט נגב, מפעלי ים המלח ותרכובות ברום.

רוב התוצרת של רותם אמפרט נגב מיוצאת לחו"ל דרך נמל אשדוד, ורבים ממוצריה - המשמשים לדישון חקלאי ולתעשיות כמו תרופות, מזון וקוסמטיקה - מהווים חלק משמעותי בפעילותה הכוללת של כיל, ומכאן עולה החשש לפגיעה בהכנסותיה ולגידול בעלויות התפעול.

מדיווח לבורסה שהוציאה החברה היום, עולה כי "עניינה של כיל בעתירה והבקשה להצטרף מקורם בקשיים העולים מקיום של תכנון שכונת מגורים בצמידות לנמל ולמתקניו באופן העשוי להוביל בעתיד לשיבוש פעילות הנמל ופעילות חברי התאחדות הפעילים בו - ומכאן לפוטנציאל לפגיעה משמעותית גם בעסקי המבקשות".

לא רק כיל ביקשה להצטרף להתנגדות של התאחדות התעשיינים, אלא גם הסתדרות העובדים, שהגישה בקשתה לפני כחודשיים. בעתירה, שהוגשה במאי האחרון, דורשת התאחדות התעשיינים לבטל את תוכנית פארק לכיש לבניית 3,000 יחידות דיור חדשות מדרום-מזרח לנמל אשדוד, לצד הקמת אצטדיון כדורגל. מדובר בתוכנית דגל של העירייה, המהווה צעד ראשון ביישום הסכם הגג שנחתם עם המדינה - ורבים תולים במימושה תקוות להסכם כולו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"מגורים ליד הנמל יגררו מאבקים נגד פעילותו"

הנהלת הנמל אינה שותפה לעתירה הנוכחית, אלא רק הסתדרות העובדים והתאגדות התעשיינים. זאת לאחר שבמהלך 2018 התנגדה הנהלת הנמל לקידום התוכנית בוותמ"ל, ואף גרמה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע לבטל את התוקף שניתן לתוכנית בראשית 2019, תוך שהיא דורשת שהוותמ"ל תשוב ותדון בה מחדש, בעיקר בהיבטים של הפעילות בנמל ועורף הנמל. אז טענו חברת הנמלים והנהלת נמל אשדוד כי התוכנית מפרה הסכמות קודמות בין רמ"י לבין חברת הנמלים, וכי הקמת רובע מגורים כה גדול בסמיכות לנמל תעשייתי צפויה לגרור מאבקים נגד פעילות הנמל, בשל מטרדי הרעש והזיהום שמהם יסבלו התושבים העתידים לגור במקום.

למרות זאת, באפריל האחרון אושרה מחדש התוכנית בוותמ"ל. בדיון נקבע כי העילות היחידות שבגינן יש לבטל את התוכנית הן במקרים של סכנה הנובעת מפעילות בחומרים מסוכנים או משימושים חורגים מתוכניות מאושרות - אולם לא כך הדבר בתוכנית זו. כמו כן נקבע כי התוכנית לא מטילה כל מגבלות חדשות על פעילות הנמל. בהחלטת הוותמ"ל נכתב כי ישנן חלופות מאושרות לשינוע חומרים במסילה לנמל, וכי משרד התחבורה יידרש למצוא פתרונות ולנסח מדיניות כלל ארצית בנוגע להיבטי ביצוע בנמל, שאינם תחת סמכותה של עיריית אשדוד.

במאי הגישה התאחדות התעשיינים התנגדות נוספת לתוכנית, בטענה שקיים חשש מפגיעה קשה בפעילות התעשייתית בנמל אשדוד. בעקבות זאת, החליט בית המשפט להוציא צו ביניים לעצירת קידומה של התוכנית.

התוכנית, "פארק לכיש", קודמה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ובשיתוף עם עיריית אשדוד, והיא מהווה עתודת קרקע חשובה להתפתחות העיר ולצורכיה. לצד הדירות, התוכנית כוללת כ-55 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, 21 אלף מ"ר למסחר וכ-175 אלף מ"ר שטחי ציבור. במתחם תוקם קריית ספורט הכוללת אצטדיון כדורגל חדש, היכל ובריכת שחייה. הקמתה תאפשר התחדשות עירונית בלב העיר, על ידי פינוי מתחמים ותיקים שבהם מתקנים אלה בנויים כיום.

מעיריית אשדוד טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker