הכלכלנית הראשית באוצר: בזכות מחיר למשתכן - עלייה במכירת דירות חדשות

מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, עולה כי ביוני נמכרו 9,200 דירות, מתוכן 1,100 במסגרת תוכנית מחיר למשתכן ■ אף שהתוכנית מיועדת לזוגות צעירים, ביוני נרשמה ירידה של 2% ברכישות על ידי אוכלוסייה זו

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית באוצר
שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית באוצרצילום: אייל טואג

תוכנית מחיר למשתכן נכנסת לפעולה, ומגדילה את חלקה בשוק הדירות החדשות. מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, עולה כי ביוני נמכרו 9,200 דירות, מתוכן 1,100 במסגרת מחיר למשתכן. מספר הדירות שנמכרו במסגרת התוכנית כפול מביוני 2018, אך הקצב דומה לקצב המכירות בחודשים האחרונים.

סקירת הכלכלנית מאשרת שהמשקיעים חוזרים בהדרגה לשוק הדירות החדשות, אם כי חלקם בקרב הקונים נותר יציב - כ-13%. מבחינת שוכרי הדירות אין עדיין חדשות טובות: מלאי הדירות שבידי המשקיעים, המשמש לרוב להשכרה, ירד ביוני שוב ב-670 דירות. המשמעות היא המשך הצמצום בהיצע הדירות להשכרה וחשש להמשך העליות בשכר הדירה.

למרות גידול במכירות הדירות המסובסדות, המיועדות בעיקר לזוגות צעירים, נרשמה ביוני ירידה קלה של 2% ברכישות על ידי זוגות צעירים, לאחר שבמאי ירדו המכירות ב-10%. במקביל, המכירות למשפרי דיור עלו ב-12% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. משפרי הדיור הובילו את המכירות בשוק החופשי ביוני, והכלכלנית הראשית סבורה שרבים מהם הקדימו לרכוש דירה חדשה בטרם מכרו את דירתם הישנה – תופעה האופיינית לתקופות שבהן הרוכשים חוששים מעליית מחירים.   

יוני עמד בסימן התאוששות בשוק הדיור וגידול במספר העסקות. על רקע האי-ודאות שהשתררה בעקבות הבחירות, הפעילים בשוק מתקשים להעריך אם תוכנית מחיר למשתכן תימשך, ומה תהיה מדיניות הממשלה הבאה. העלייה במספר העסקות, בשיעור מתון של 5%, מיוחסת בעיקר לרכישות במסגרת מחיר למשתכן. רוכשי הדירות במסגרת התוכנית זכו בהן במהלך השנתיים האחרונות, אבל רק באחרונה התקבלו היתרי הבניה והעסקות נחתמו בפועל.

פרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים
פרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים. התנגדויות רבותצילום: אייל טואג

בצד העלייה בעסקות של דירות מסובסדות, ביוני נרשמה ירידה קלה בהיקף העסקות בשוק החופשי - נתון המלמד על כך שלא קיימת התנפלות על משרדי המכירות, ואין סימן לכך שחוסר הוודאות בשוק עודד את הקניות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התאוששות מיוחדת בביקושים נרשמה בנתניה: מכירת הדירות החדשות בעיר זינקה ב-60% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והסתכמה ב-250 דירות. 40% מהן נמכרו עם תאריך מסירה הרחוק בשנתיים ויותר ממועד החתימה על החוזה. גם באזור רחובות, המחזיק בשיא המכירות של דירות חדשות ביוני, נרשם שיעור גבוה של מכירות דירות עם מועדי מסירה רחוקים. הכלכלנית מציינת שברחובות מתרכזים משפרי דיור רבים שחתמו על חוזים בטרם מכירת דירתם הישנה, והדבר מעיד לדעתה על הצטברות מלאי גדול של דירות שלא נמכרו באזור זה. מחירי הדירות למסירה מיידית באזור נתניה ורחובות נמוכים במידה משמעותית ממחירי דירות למסירה מאוחרת יותר. ההסבר לכך עשוי להיות שהקבלנים מוכנים להתפשר על מחיר דירות מוכנות שנשארו במלאי, שהן דירות מבוקשות פחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker