כשנה לאחר שראש מינהל הבטיחות עזב בטריקת דלת: משרד העבודה והרווחה הודיע על מינוי חדש

הדרמות סביב תפקיד ראש מינהל הבטיחות אינן פוסקות ■ אגודת המהנדסים-בודקים מוסמכים בישראל מתנגדת למינויו של חזי שוורצמן, בטענה שבוצע בתקופת בחירות ומחשש שנפלו פגמים בהליך האיתור

חזי שוורצמן
חזי שוורצמן

כשנה לאחר שראש מינהל הבטיחות ומפקח העבודה הראשי במשרד העבודה והרווחה, ארז מימון, עזב את תפקידו תוך ביקורת חריפה על הנעשה במשרד, הודיע המשרד כי סגן ניצב (בדימוס) חזי שוורצמן נבחר לתפקיד.

שוורצמן, מהנדס אזרחי בהכשרתו, מכהן כיום כמנהל אגף התנועה בעיריית תל אביב יפו. בעבר שימש מנהל אגף תחבורה ופיתוח תשתיות בעיריית ירושלים, ומהנדס אחזקה ראשי בחברת דרך הצפון. שוורצמן שירת בעברו כסגן ניצב במשטרת ישראל בתפקידי מטה ופיקוד, והשכלתו הינה תואר ראשון ושני בהנדסה אזרחית מהטכניון.

שוורצמן אמור להתחיל את תפקידו בנובמבר הקרוב, אלא שבמקביל להודעת מינויו שלחה אגודת המהנדסים-בודקים מוסמכים בישראל פנייה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לבטל את המינוי. יו"ר האגודה, יהושע הולצמן, ציין במכתבו כי קיים חשש שתהליך האיתור עוכב חודשים רבים בכוונת מכוון, וכי נפלו פגמים בהליך. באגודה ציינו כי ועדת האיתור, שכללה בעבר חמישה חברים, כללה הפעם שלושה חברים בלבד – שאף אחד מהם אינו בעל מקצוע בתחום הבטיחות והבריאות התעסוקתית. במכתב נוסף ששלחה אגודת המהנדסים-בודקים מוסמכים בישראל, נטען גם כי הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה, מרדכי אלישע, מכיר באופן אישי את שוורמצן - ולמרות זאת לא פסל את עצמו מדיון בעניינו.

נזכיר כי זו אינה הדרמה היחידה המלווה את התפקיד החשוב. במכתב ההתפטרות ששלח בספטמבר האחרון, טען ראש מינהל הבטיחות לשעבר מימון כי הופעלו עליו לחצים רבים מצד גופים שונים במשרד, במטרה "לקדם אג'נדה תקשורתית, שהיתה על גבול הלא־חוקית, על חשבון אג'נדה מקצועית".

בנוסף, היום נכנסה לתוקף התפטרותו של שר העבודה והשירותים החברתיים היוצא, חיים כץ, שמסר את ההודעה על התפטרותו ב-16.8. כעת ראש הממשלה נתניהו ייקח על עצמו גם את תפקיד זה, בכפוף לחוקי יסוד הממשלה, עד שימונה מחליף. לפי ההערכות, ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד היא אחת המועמדות המובילות לשמש בתפקיד באופן זמני.

במשרד העבודה והרווחה ציינו כי "הליך איתור ראש מינהל הבטיחות החל לאחר שהסתיימה העסקתו של ראש המינהל הקודם, מר ארז מימון, עם פנייה חריגה של משרד העבודה לנציבות שירות המדינה לצאת בתהליך האיתור למרות תקופת הבחירות, משום הדחיפות באיוש קבוע של משרה חיונית זו. היות שהתהליך נעשה בתקופת בחירות, המשרד קיבל אישור מיוחד מוועדת חריגים בנציבות שירות המדינה לקדם את המינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ