אחרי ההצפה - חריש מתאוששת: זינוק במכירת דירות חדשות

הלמ"ס: עלייה במכירת דירות, אולם בניכוי השפעות עונתיות ניתן להבחין בירידה קלה ■ במדד מכירת דירות חדשות, חריש מדורגת במקום השני, אחרי באר שבע, בה נמכרו 492 דירות חדשות, פי 3 לעומת שלושת החודשים הקודמים

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חריש
חריש

הדיווחים על התחדשות הביקוש לדירות אחרי החגים והבחירות היו ככל הנראה מוגזמים, או לפחות מוקדמים. משווקי הדירות דיווחו בחודשים האחרונים על "תום תקופת ההמתנה" ו"ירידה מהגדר" של הקונים, אולם לפחות על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אין עלייה מיוחדת בתנועת הקונים, והמצב משתקף גם ביציבות המחירים בענף.

נתונים שמפרסמת היום (שלישי) הלשכה על מכירת דירות חדשות בשלושת החודשים אפריל עד יוני מצביעים אמנם על עלייה במכירות, אולם בניכוי השפעות עונתיות (בעיקר מספר ימי העבודה בתקופה) ניתן להבחין בירידה קלה. בשלושת החודשים אפריל, מאי ויוני נמכרו 7,210 דירות חדשות, עלייה של 2.8% לעומת שלושת החודשים הקודמים (ינואר, פברואר ומארס), אולם בניכוי השפעות עונתיות ירדו המכירות ב-1.1%. במבט שנתי מצביעים הנתונים על מגמת עלייה של מכירות הדירות החדשות בשיעור שנתי מתון של 2.3%. מגמה זו אינו משמעותית מבחינת שוק הדיור, שכן היא מייצגת שיעור עלייה דומה לשיעור הגידול באוכלוסיה.

במקביל לפעילות הקבלנים, הסתכמו התחלות הבנייה של דירות בבנייה עצמית (כולל קבוצות רכישה) ב-4,580 דירות, עלייה קלה של 1.9% לעומת שלושת החודשים הקודמים. התחלות הבנייה הפרטיות מספקות כשליש מסך התחלות הבנייה בישראל. חלקן של עמותות הבנייה מהווה 20% מסך הבנייה העצמית. בחודשים אפריל, מאי ויוני נרשמו התחלות בנייה של 923 דירות במסגרת עמותות בנייה - 13% ממכירות הדירות החדשות על ידי קבלנים באותה תקופה.

נתון משמעותי נוסף הוא מלאי הדירות שנותרו למכירה בידי הקבלנים: בסוף יוני עמד המלאי על 25,970 דירות, ירידה משמעותית של 9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ושל 1.4% לעומת סוף החודש הקודם. נתונים אלה מחזקים את ההערכות שהקבלנים האטו את קצב הבנייה וצמצמו את המלאי העומד לרשותם, ככל הנראה מחשש לירידה בביקוש לדירות או לחץ לירידת מחירים.

נתוני החודשים האחרונים מלמדים על יציבות במחירים עם נטייה קלה לעלייה. אולם קבלנים ופעילים בענף טוענים בעקביות שהמגמות הצפויות הן עליות מחירים ומחסור בדירות, נוכח הנתונים העקביים על ירידה בקצב התחלות הבנייה ושקיעת תכניות "מחיר למשתכן".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נתון נוסף הוא ירידה ב"זמן המדף" של הדירות ביוזמה פרטית, מ-16.7 חודשים במארס האחרון ל-16.2 חודשים ביוני. בתקופה המקבילה אשתקד עמד זמן ההמתנה על 16.4 חודשים. הירידה במספר חודשי ההיצע של דירות חדשות עשויה ללמד על שיפור מסוים במכירות.

מנתוני הלשכה מסתמנת התאוששות במכירות הדירות בעיר חריש: שוק הדירות בעיר התאפיין בעודף היצע, שנגרם בגלל מדיניות הממשלה ורתיעה של רוכשים רבים מהמעבר לעיר החדשה, שדרכי התחבורה אליה וממנה טרם הוסדרו. מהנתונים עולה שקצב המכירות של דירות חדשות בחריש הוכפל לעומת שלושת החודשים הקודמים והסתכם ב-364 דירות. במדד מכירת דירות חדשות היתה חריש שנייה רק לבאר שבע, בה נמכרו 492 דירות חדשות, פי 3 משלושת החודשים הקודמים. במקום השלישי היתה ראש העין עם 347 דירות, גידול של 31% לעומת שלושת החודשים הקודמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker