יעקב לוקסנבורג שלח הצעה משופרת לבעלי החוב באפריקה

בעל השליטה בקבוצת לפידות קפיטל מעוניין לרכוש בהסדר את דניה סיבוס ואפריקה מגורים ■ עלות הליכי ההסדר עד כה מסתכמת ב-53 מיליון שקל ■ מאיר שמיר וגד זאבי צפויים לשפר את הצעותיהם עד להצבעות הסופיות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורג צילום: סיון פרג'

תחום התשתיות הישראלי נמצא בפיגור מול  מדינות OECD, ובאוצר כבר הבינו בסוף 2018 שבשביל להדביק את הפיגור עד 2030 יידרשו השקעות של כ-830 מיליארד שקל בתשתיות בישראל, כך שיוכלו להכיל את האוכלוסיה הגדלה במהירות. נתונים אלה הובילו את יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעל השליטה בקבוצת לפידות קפיטל, המנוהלת על ידי אמיר תירוש, למסקנה שכדאי לו להילחם על השליטה בדניה סיבוס, המחזיקה גם ב-74% ממניות חברת הנדל"ן הישראלית אפריקה מגורים.  

שתי החברות נמכרות במסגרת הסדר ארוך שנים אותו מנהלים מחזיקי איגרות החוב של אפריקה, שעלותו עד כה מסתכמת בכ-53 מיליון שקל. מחזיקי האג"ח, שמאז ההסדר הראשון נהנו מריבית גבוהה על החוב, צפויים לצאת עם תספורת של כמיליארד שקל.

השיפור מתבצע לאחר שבאסיפת מחזיקי איגרות החוב של חברת אפריקה השקעות, הבחין לוקסנבורג כי היועץ הכלכלי שנשכר על ידי המחזיקים להעריך את השווי של שלוש ההצעות שעומדות על הפרק כיום, העריך את שווי של הצעת לפידות ב-1.148 מיליארד שקל, את ההצעה של מאיר שמיר לפי שווי של 1.146 מיליארד שקל ואת ההצעה של גד זאבי לפי שווי של 1.159 מיליארד שקל. בנוסף, יגאל דמרי, שחברתו פירסמה הודעה על כך שהיא בוחנת אפשרות להצטרף לחגיגת הרכישה, לא הגיש עדיין הצעה רשמית.

מכיוון שלנוכחים באסיפה הובהר שהנאמנים הצליחו להגיע להסכמות עם בנק דיסקונט, כלפיו נותר חוב של 186 מיליון שקל, שיאפשרו את שחרורן של מניות אפריקה מגורים, שמשועבדות לו בהיקף של 330 מיליון שקל, הבין לוקסי שעליו לשפר עוד קצת את הצעתו בשביל לזכות בחברה.

ראשית ניסה לוקסי להבהיר בהצעתו כי אין ברצונו לזנוח את דניה סיבוס, והוא מתחייב להחזיק בה במהלך שש השנים שלאחר ההסדר, שבהן המחזיקים מעוניינים להשתתף באפסייד אם יתרחש בנכסים. על פי הכתוב, מכירתה של דניה לפני תום התקופה תידרש להתבצע באישור המחזיקים . 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
כביש 431. פרויקט של דניה סיבוסצילום: עופר וקנין

עוד הבהיר שאם המחזיקים יקבלו את האופציה לפיה במקום מניות אפריקה מגורים הם יקבלו לידיהם איגרות חוב של לפידות קפיטל, לוקסי יעניק להם רשת ביטחון לסדרה לה הוא יכול לבצע פירעון מוקדם. במכתב הובהר שאת הריבית השקלית של 2.5% לשנה, הוא יוכל להעלות באופן חד-צדדי בכל חודש, ומאותה העת יחול שיעור הריבית החדש - והוא לא יהיה זכאי להוריד אותה.

עוד הבהיר למחזיקים שהוא מעניק להם אופציה למכור לו את איגרות החוב שברשותם במחיר פארי לאחר שישה חודשים, והוא מתחייב לקלוט באמצעות לפידות קפיטל כל כמות שתוצע למכירה במחיר פארי ושלא נמצאו לה קונים אחרים.

בנוסף, הוא הבהיר למחזיקים כי במקרה של פדיון מוקדם, הוא מגדיל את תקופת ההשתתפות ברווחים של דניה סיבוס מחמש לשש שנים. המחזיקים במקרה זה יקבלו סכום מינימלי של 70 מיליון שקל בתוספת של 10% מכל רווח של דניה בפרויקט סומייל של אפריקה מגורים. מדובר בפרויקט באבן גבירול פינת ארלוזרוב בתל אביב, שנרכש ב-345 מיליון שקל, ורשום בספרים לפי שווי של 423 מיליון שקל לפני פיתוחו. בפרויקט זה צפויים להיבנות 2 מגדלים בני 54 קומות, שיכללו דירות מגורים, שטחי מסחר ומרתפי חנייה. מועד סיום הפרויקט הוא 2026.

החברה כבר נטלה הלוואה בהיקף של 117.5 מיליון שקל, ערבויות בהיקף של 35.5 מיליון שקל, ומסגרת אשראי לזמן קצר בהיקף של 30 מיליון שקל לתשלום מע"מ. חלקה האפקטיבי של אפריקה מגורים, המחזיקה ב-50% מהפרויקט, הוא 39%.

ההצעה כוללת שינויים מינורים נוספים. ניתן להניח שבתקופה הקרובה נראה שיפורים נוספים בהצעות מצד המתחרים .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker