רובוטים במקום חיילים: מי יזכה במכרז הענק של צה"ל להפרטת האפסנאות

המכרז ייסגר עד סוף השנה - ולפי ההערכות, ההצעות בו נעות בין 6 ל-9 מיליארד שקל ■ המרכזים החדשים יוקמו בשלושה מוקדים בלבד - ויאחדו את כלל הצרכים הלוגיסטיים של צה"ל במרכז אזורי אחד עם טכנולוגיה מתקדמת

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות הריסה בסיס צריפין
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בשבוע האחרון הושלם שלב הגשת ההצעות למכרז להקמת מרכז ההספקה האחוד של צה"ל, שיכלול הקמה ותפעול למשך 25 שנה של שלושה מרכזים לוגיסטיים אזוריים עבור משרד הביטחון וצה"ל. מינהל מעבר דרומה במשרד הביטחון יכריז על הזוכים במכרז עד סוף 2019. לפי ההערכות, גובה ההצעות במכרז עומד על 6–9 מיליארד שקל. 

מדובר באחד המכרזים המשמעותיים שמקדם מינהל המעבר לדרום במשרד הביטחון. שלושת המרכזים הלוגיסטיים החדשים צפויים להחליף את המערך הקיים המפוזר כיום בבסיסים רבים ברחבי הארץ, שחלקם נבנו עוד לפני קום המדינה. 

המרכזים החדשים יוקמו בשלושה מוקדים בלבד — בצפון הארץ, במרכזה ובדרומה — והם יאחדו את מכלול הצרכים הלוגיסטיים של צה"ל (מזון, ציוד לחימה, אמצעים לחירום וכו') במרכז אזורי אחד בעל טכנולוגיה מתקדמת. כדי לצמצם ולייעל את השימוש בקרקע, המרכזים ייבנו לגובה, וההפעלה כולה צפויה להיות אזרחית, ולהתבסס במידה רבה על רובוטיקה ומכשור מתוחכם. מבין שש קבוצות שעברו את שלב המיון המוקדם למכרז שנערך ב–2018, הוגשו בפועל חמש הצעות, לאחר שקבוצת אורון־סלדט התפרקה, וחברת אורון החליטה שלא לגשת למכרז, בעוד סלדט חברה להכשרת היישוב.

אחת החברות הבולטות במסגרת מעבר בסיסי צה"ל לדרום היא שיכון ובינוי. בשנה האחרונה חתמה החברה על הסכם זיכיון לתכנון, הקמה ותפעול של קרית התקשוב בבאר שבע, בשיתוף אפריקה ישראל. שוויו של הפרויקט מוערך ב–7 מיליארד שקל. כמו כן, סולל בונה מקבוצת שיכון ובינוי מקימה את פרויקט המכשול באזור רצועת עזה, כמענה לאיומי מנהרות הטרור, והיא מבצעת בימים אלו הקמת מקטע בשווי של כ–300 מיליון שקל, לאחר שזכתה גם בהקמת המקטעים הקודמים. סך ההשקעה בארבעת המקטעים מסתכמת בכ–1.2 מיליארד שקל.

מלבדם הגישו הצעות קבוצת שיכון ובינוי, ממן ואלייד; אשטרום, אפקון ופליינג קרגו; שפיר ואוריין;  מנרב, אלקטרה וליידוס. כל הקבוצות מורכבות מחברות המתמחות בבינוי ותכנון, ומחברות לוגיסטיקה המתמחות בתפעול המתחמים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אנו מברכים את החברות שבחרו להתמודד במכרז חשוב ומורכב זה", אמר ראש מינהל מעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') איציק כהן. "זהו פרויקט ייחודי בעולמות הלוגיסטיקה, והוא יביא לשיפור משמעותי באפקטיביות המבצעית של צה"ל. המינהל ממשיך להוביל פרויקטים של מערכת הביטחון בראייה לאומית, הכוללים פינוי מחנות צה"ל מאזורי ביקוש לטובת בניית יחידות דיור".

משיקולים מבצעיים ומטעמי התייעלות, המכרז מיועד להפעלת שלושת המרכזים הלוגיסטיים גם יחד. עם זאת, אף שריכוז הלוגיסטיקה צפוי לשפר את התיאום בעתות חירום, השליטה בהקמתו והפעלתו של המערך החדש תיוותר בידיים מעטות.  

התכנסות צה״ל לשלושה מוקדים לוגיסטיים תפנה כ–4,000 דונם, מהם כ–2,000 דונם באזורי הביקוש, ותאפשר למדינה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור ולפנות שטחים רבים לשימוש הציבור. מלבד פינוי קרקעות לבנייה באזורי הביקוש, חשיבותו של המהלך נובעת מהאיזרוח העמוק ביותר שנעשה עד כה בצה״ל: חלק הארי של ההקמה והתפעול ייעשה בשיתוף פעולה עם המגזר הפרטי, ויכלול מימון, תכנון, הקמה ותפעול של המרכזים לתקופה של 25 שנה.

איוש המרכזים יחל ב–2024, והפעלתם המלאה צפויה להיות מושלמת עד 2026. 

מאזרחים את צה"ל

שבע החלטות ממשלה שהתקבלו מאז 2005 — מאפשרות את הצמצום המסיבי בפריסה של בסיסי צה"ל ברחבי הארץ, והעברת כובד המשקל דרומה. מלבד הרצון לעודד את פיתוח הנגב, מהלכים אלה מעודדים גם את השתתפותם של חברות אזרחיות בתחום התשתיות, התכנון והבנייה במכרזי הענק, ובכל הפרויקטים המקודמים כיום, עיקר כובד התפעול עובר לפלח האזרחי

בצד מרכז ההספקה האחוד, מקודמים כיום במסגרת המעבר דרומה שלושה פרויקטים הנמצאים בשלבים שונים: קרית התקשוב הדיגיטלית, שנמצאת בשלבי ההסכמים; בסיס "אופק רחב" ברמלה, שיחליף את בסיס הקליטה והמיון (בקו"ם) הוותיק בתל השומר; וקרית המודיעין.

הפרויקט הגדול מבין הארבעה, בעלות מוערכת של 12 מיליארד שקל, הוא קרית המודיעין, שצפויה לקום בתחומי המועצה המקומית עומר בשטח של 2,500 דונם. חמש הקבוצות המתמודדות על הקמת הקריה הן אלקטרה ומינרב, שיכון ובינוי, אפריקה ישראל, שפיר ואשטרום.

במסגרת פרויקט "אופק רחב" יוקם סמוך לרמלה בסיס חדשני, שיחליף, כאמור, את הבקו"ם בתל השומר, ובו יתקיימו, בין השאר, תהליכי המיון והגיוס לצה"ל.

המחנה, שצפוי להיות מאוכלס ב–2026, יתפרש על כ–360 דונם, וייבנה לפי תקני סביבה מתקדמים ביותר, לרבות בנייה ירוקה וטכנולוגיה חכמה. המכרז פורסם בשבוע שעבר, והקבוצות שצפויות להשתתף בו הן שפיר הנדסה אזרחית וימית; קבוצת אשטרום; הכשרת היישוב בישראל; דניה סיבוס; קבוצת מנרב אחזקות ואלקטרה זכיינות; קבוצת אלייד תשתיות, תדהר השקעות ואפקון אחזקות; ושיכון ובינוי.

בצד הקמת המחנה, פועל מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון לקידום צעדים לשדרוג התחבורה והגישה אליה באזור.

במסגרת הפרויקט יפנה משרד הביטחון ארבעה בסיסי צה"ל בשטח כולל של כ–850 דונם, לשם הקמת כ–30 אלף יחידות דיור, והפעילות המרוכזת כיום בבסיסי תל השומר, השלישות הראשית ברמת גן, צריפין וקסטינה — תנותב לבסיס החדש. נוסף על לשכת הגיוס ושרשרת החיול, המחנה החדש יכלול את אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) ואת אגף כוח אדם (אכ"א) של זרוע היבשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker