חברים בקבוצת הרכישה יונייטד שרונה נגד רמ"י: "רואים לנגד עיניהם רק את הכסף"

לבית המשפט המחוזי הגיעה בקשה לצרף את רשות מקרקעי ישראל לתביעה נגד מארגני קבוצת יונייטד שרונה והיועצים המשפטיים, בטענה כי העלימה עין מהפרת תנאי המכרז ולא בדקה את יכולתה של קבוצת הרכישה לממש את הבנייה ■ רמ"י: "דוחים את הטענות"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
הדמיה של פרויקט יונייטד שרונה
הדמיה של פרויקט יונייטד שרונהצילום: יונייטד שרונה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

כמה חברים בקבוצת הרכישה יונייטד שרונה, המנהלת בחודשים האחרונים תביעה נגד נציגות הקבוצה ומארגניה, ביקשו באחרונה מבית המשפט המחוזי בתל אביב לתקן את תביעתם ולצרף לתביעה את רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ורשות המסים כנתבעות נוספות.

לטענתם, רמ"י ורשות המסים לא פעלו כדין בעת אישור הזכייה של הקבוצה במכרז ולא ביצעו את תפקידן כרשויות ציבוריות שדואגות לאינטרס הציבורי. לפי התובעים, רמ"י לא פעלה כנדרש לוודא את היתכנות הפרויקט ותקינות ההצעה של קבוצת הרכישה, ובכך לא עצרה נזקים כלכליים כבדים שנגרמו לחברי הקבוצה – שנדרשים לשלם כיום כ-60%-40% יותר מהאומדנים המקוריים למחירי הדירות.

קבוצת הרכישה יונייטד שרונה זכתה במכרז לפי ההצעה היקרה ביותר שהתקבלה ברמ"י עבור הקרקע, ולפי שווי של 1.26 מיליארד שקל. בימים אלה מנסה הקבוצה לממש את זכייתה ולקדם את קבלת ההיתרים לבניית פרויקט של שלושה מגדלים, בעלות מוערכת של יותר מ-2.5 מיליארד שקל.

התובעים, שאותם מייצגים עורכי הדין איתי לסקי ואלי פיטרו ממשרד פיטרו-לסקי ושות', טוענים כי רמ"י העלימה עין מהפרת תנאי המכרז ולא בדקה את יכולתה של קבוצת הרכישה לממש את הבנייה על הקרקע, אלא דאגה רק לקבלת התמורה הגבוהה על שווי הקרקע, ותו לא. עוד נטען כי לאחר המכרז ב-2017, רמ"י התעלמה במשך חודשים מהתרעותיהם של חברי הקבוצה הנוגעות לקושי במימוש הבנייה על הקרקע. לדבריהם, למרות פערים משמעותיים בין האומדנים המקוריים של עלויות הפרויקט לבין הערכות עדכניות לעלויות הבנייה בפועל ולחוסרים בתקציבים משמעותיים, רמ"י לא מילאה את תפקידה.

"רמ"י מיתממת וטוענת שהסכסוך בעניין זה הוא בין הרוכשים לבין המארגן, אך זה כמובן לא גורע מהחובה שלה להימנע מעסקות שנוצרו בתרמית", טוען לסקי. "כיום אין לקבוצה איך לממן את הבנייה, והפרויקט תקוע. אין סיכוי שהוא יוכל לצאת לפועל במתכונתו הנוכחית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"ערבות של 3.5% בלבד משווי הפרויקט - רשלנות פושעת"

בבקשה לעדכון התביעה טוענים התובעים כי רמ"י התרשלה בבדיקת האיתנות הכלכלית של קבוצת הרכישה, ולא פעלה כנדרש כדי לוודא שקבוצת הרכישה לא רק תזכה במכרז על הקרקע, אלא גם תהיה מסוגלת להקים את הפרויקט. "רמ"י טענה שדי בעובדה שדרשה ערבות למכרז בסך 100 מיליון שקל וכי בכך היא יצאה ידי חובתה, והראתה שיש איתנות כלכלית לקבוצה. ואולם לקיחת ערבות של 3.5% בלבד משווי הפרויקט זו רשלנות פושעת לכל הפחות", טענו התובעים.

עדיאל שמרון
מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

לדברי לסקי, "המארגנים המקוריים של קבוצת הרכישה, חברת מינהל מגורים, התחכמו לתנאי המכרז ולדרישה כי חברי הקבוצה יחתמו על מסמך ייפוי כוח, וסייגו את ייפוי הכוח שלא כדין באמצעות מסמך שהוסתר מרמ"י. כאשר הודענו לרמ"י על כך, רמ"י ראתה לנגד עיניה רק 1.26 מיליארד שקל, העדיפה להתעלם מכך ולהיתמם בטענה שייפוי הכוח שהוגשו לה היו תקינים.

"למיטב ידיעתנו, מינהל מגורים הגישה את ההצעה כאשר בידם רק כ-50% מההון הנדרש לרכישה - וזהו המקור העיקרי לכל הבעיות בפרויקט. המארגנים ניסו לרכוש מגרש ב-1.26 מיליארד שקל, כאשר בידיהם רק כ-640 מיליון שקל. הדבר גרם לעוול נוראי, מפני שכל החברים שנרשמו למכרז צריכים כעת לשאת על גבם את הפער הכלכלי העצום, ולממן מכיסם את החוסרים שנוצרו בגין היחידות שלא נמכרו או נמכרו לפי הערכות חסרות".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "הבקשה אינה מוכרת לרשות. אנו דוחים את הטענות נגד הרשות ואת הניסיון לגרור את הרשות לוויכוח פנימי בין חברי הקבוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker