הפתרון של האוצר לזוגות הצעירים: וילה בקו ראשון לים באילת

לראשונה בתוכנית מחיר למשתכן זכו קבלנים במכרזים המאפשרים הקמת צמודי קרקע בשכונת השחמון באילת, שיימכרו בהנחות מפליגות ■ גם בבאר שבע שווקו 185 יחידות צמודות קרקע ■ משרד השיכון: "התוכנית פועלת בכל מקום בו יש שטחים שניתן לשווק"

הדר חורש
הדר חורש
אילת
אילתצילום: עופר וקנין

תוכנית "מחיר למשתכן", המזוהה בעיקר עם זוגות צעירים בני המעמד הבינוני המשוועים לרכוש את דירתם הראשונה וזקוקים לסיוע ממשלתי נדיב, מצויה כבר תקופה ארוכה בפרפורי גסיסה – אך מקבלת כעת תפנית מפתיעה. מכרזי רשות מקרקעי ישראל שפורסמו השבוע, חושפים שבקרוב יוכלו זכאי התוכנית לזכות בווילות צמודות קרקע דו-קומתיות אטרקטיביות בקו ראשון לחוף הים באילת במחיר מגוחך ביחס לשוק, המוערך על ידי הקבלן הזוכה ב-1.65 מיליון שקל לדירה.

במסגרת המכרז, שנסגר לפני כשבוע, שיווקה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מגרשים ל-345 יחידות דיור צמודות קרקע בשכונת שחמון בעיר, הנחשבת לשכונת המגורים הטובה באילת. המגרשים ששווקו הם בצד השכונה הפונה לכיוון הים ונחשב לחלק הטוב יותר של השכונה.

יצוין שבחודש שעבר ניסתה רמ"י לשווק מגרשים בחלק אחר של השכונה, הנחשב לטוב פחות ולאלה לא היה ביקוש כלל. כמחצית המגרשים ששווקו מיועדים למכירה בשוק החופשי, ומחיר הווילות שיימכרו בהם צפוי להיות כ-3-2.5 מיליון שקל בהתאם למיקום.

שטח הדירות שייבנו, חלקן בבתים בודדים וחלקן ביחידות דו-משפחתיות, יהיה 165 מ"ר על מגרש בן 250 מ"ר. במסגרת תוכנית מחיר למשתכן יוצעו סך הכל כ-169 וילות. מחצית מהדירות יוצעו לתושבי אילת, בהתאם להסכם בין משרד השיכון לעיריית אילת. בניגוד למרבית תוכניות מחיר למשתכן, ישתתפו בהגרלה על הווילות באילת לא רק זוגות צעירים שאין להם דירה ראשונה, אלא גם משפחות שיש להן דירות והן מעוניינות לעבור לדירות מרווחות יותר. בעלי דירות יוכלו להשתתף בהגרלה בתנאי שאין להם יותר מדירה אחת ואת הדירה בה הם גרים הם מתחייבים למכור בתוך שנה ממועד הכניסה לדירה החדשה.

מלונות באילת
מלונות באילתצילום: מורי חן

במרבית המגרשים זכתה חברת עמרם אברהם ובשניים מהם זכתה חברת איל פרץ יזמות. עמרם אברהם, חברה ותיקה מחדרה ופעילה מאוד במכרזי מחיר למשתכן ברחבי הארץ, בונה גם מרכזים מסחריים ודירות לשוק החופשי. סמנכ"ל השיווק של החברה, עדי גאייר, העריך השבוע שהמחיר לו התחייבה החברה בשיווק הדירות לזכאים משקף פער של יותר ממיליון שקל בין מחיר השוק של הדירה למחיר השוק של הדירות. הדירות יוצעו לציבור לאחר שיינתן היתר לבנייה וצפויות לעמוד לרשות הרוכשים, שייבחרו בהגרלה שעורך משרד השיכון, בעוד כשלוש שנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אנשי נדל"ן בעיר הדרומית מציינים שהביקוש לווילות בעיר נכון להיום גבוה מאוד. על פי ההערכות הרווח המיידי למשתכן שיזכה בדירה במסגרת התוכנית יהיה כמיליון שקל – יותר מהרווח המשוער של כל פרויקט אחר במסגרת "מחיר למשתכן".

הווילות בעיר הפכו בשנים האחרונות למצרך נדיר ומבוקש, ולא רק בגלל מצוקת הדיור. כמחצית הווילות באילת אינן מאוכלסות על ידי בעליהן אלא על ידי משקיעים או כדירות נופש של משפחות מבוססות מהמרכז ולעתים גם בחו"ל.

הווילות העומדות להשכרה משמשות לרבים כתחליף נוח וזול ללינה יקרה בבתי מלון. במרבית המקרים מדובר בווילות עם בריכת שחייה ואבזור משוכלל. אבל בעיר מעריכים שצמודי הקרקע החדשים, שלא יצוידו בבריכות, יזכו גם הם לביקוש בזכות הקירבה היחסית לחוף.

עסקי השכרת הווילות לתיירים, בעיקר למשפחות ולקבוצות צעירים מישראל, יכולים להכניס לבעלי הווילה מאות אלפי שקלים בשנה. הווילות מושכרות במרבית המקרים בניגוד לחוק העירוני, באמצעות קבלנים המתמחים בשיווק הבתים לתיירים והשכרתם. מתחקיר שפורסם ב-TheMarker עולה כי דמי השכירות השבועיים לווילה באילת הם כ-30 אלף שקל. במקרה של וילות קרובות לקו המים צפוי המחיר להאמיר בכ-5,000 שקל.

לא רק באילת

לכל המגרשים בהם זכתה החברה הוגשו בין שלוש לשבע הצעות, ביקוש המלמד שהקבלנים אינם מתרשמים לפי שעה מהתחזיות הקודרות שפיזרו פרנסי העיר אילת, ועל פיהן "העיר תיהרס" בעקבות סגירת שדה דב.

לא רק בעיר הדרומית שיווקה המדינה מכרזים לצמודי קרקע במסגרת התוכנית הממשלתית לדיור מוזל. באחרונה זכתה חברת שובל מתחמי מגורים, המקימה את פרויקט באר שבע טאצ', במכרז לבניית 140 יחידות דיור צמודות קרקע בשכונת הפארק בבאר שבע  - 113 מהן יחידות דיור המיועדות לזכאי מחיר למשתכן והיתר בשוק החופשי. שובל היתה המציעה היחידה במכרזים. הצעתה זכתה במחיר של כ-7,200 שקל למ"ר ובחברה ציינו כי בכוונתם לבנות יחידות דו-משפחתיות על מגרשים בני כ-250 מ"ר, מהם 160 מ"ר בנוי, שיימכרו במחיר של כ-1.65 מיליון לקוטג'.

בנייה בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

ישי רוט, סמנכ"ל השיווק בחברה ציין כי החברה ניגשה למכרז צמודי הקרקע על רקע הביקוש הגבוה באזור זה. "פרויקט צמודי הקרקע משלים לנו את התמהיל שביכולתנו להציע לרוכשים הפוטנציאליים. קצב המכירות באזור וזהות הרוכשים עודדו אותנו לגשת גם למכרז צמודי הקרקע מתוך הבנה ששכונת פארק הנחל תהפוך מגנט למשפרי דיור מהעיר ומסביבותיה, וכן למשקיעים שהדירו את רגליהם מהעיר בעשור האחרון".

מנכ"ל משרד השיכון, בני דרייפוס, התייחס למכרז באילת ואמר כי הוא יצא לדרך במסגרת מדיניות משרד השיכון להוריד את מחירי הדירות בעיר באמצעות הורדת מחירי המגרשים מתחת למחיר השוק, ולכן אין כל פסול במכירת המגרשים באילת לקבלנים המתחייבים להוריד את מחירי הדירות לזכאים. "אנחנו מציעים את המגרשים למכירה בכל מקום בהם יש שטחים מתוכננים שניתן לשווק לציבור ובאילת היו אלה מגרשים לבנייה צמודת קרקע", אומר דרייפוס. "מחירי הדירות גבוהים יחסית למחירי מחיר למשתכן ואנחנו צופים שמרבית הרוכשים לא יהיו זוגות שזו הדירה הראשונה שלהם, אלא משפרי דיור".

גורמים במשרד השיכון הסבירו שאף שחברות הבנייה ישווקו את הדירות כווילות דו-קומתיות, מדובר בבנייה העומדת בהגדרת "בנייה רוויה" בשיעור צפיפות של ארבע דירות לדונם, ומכרזים דומים לבנייה צמודת קרקע כבר פורסמו בעבר במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בבאר שבע ובשדה בוקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker