"ביטול תמ"א 38 יגרום לצונאמי": ראשי ענף הבנייה דורשים הארכה של 5 שנים

ראשי ענף הבנייה טוענים כי הודעת מינהל התכנון על ביטול התוכנית יצרה אי-ודאות וגרמה לעצירת עבודות שכבר החלו ■ הם מזהירים: 22 אלף משרות עלולת להיפגע

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרויקט תמ"א 38/1
פרויקט תמ"א 38/1צילום: אוליבייה פיטוסי

ראשי הארגונים בענף הבנייה דורשים מהממשלה להאריך את התוקף של תמ"א 38 בחמש שנים נוספות. באחרונה הודיעה ראש מינהל התכנון, דלית זילבר, על כוונתה להמליץ לממשלה לא לחדש את האישור לתוכנית, שניתן ב-1975 וצפוי לפקוע בחודש מאי הקרוב.

בפגישה שנערכה בין ראשי הארגונים הוחלט לפנות לממשלה ולדרוש את הארכת תוקף התוכנית מחשש לפגיעה בענף הבנייה. קבלנים טוענים כי בעקבות ההודעה של זילבר השתררה תחושת חוסר ודאות בענף ורבים עצרו את תוכניותיהם.

פרויקט תמ"א 38 ברעננה
פרויקט תמ"א 38 ברעננהצילום: עופר וקנין

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, הזהיר מפני "צונאמי שישטוף את המשק", והוסיף כי "אני לא מקנא בשר שיחתום על ביטול תמ"א 38. דמו בראשו". הוא אמר שהבנייה במסגרת תמ"א 38 יוצרת תעסוקה ל-12 אלף עובדים ישירים ועוד עשרות אלפים במעגלים שסביבם. לדבריו, התוכנית הוסיפה יותר מ-22 אלף דירות בתוך ארבע שנים. "מבחינה כלכלית, ביטול התמ"א הוא הפסד ענק לענף הבנייה ולמשק". אמר סרוגו.

אורן הרמבם, מנהל איגוד תעשיות מוצרי צריכה ובנייה בהתאחדות התעשיינים, הזהיר מפני הפגיעה המתמשכת בתעשייה נוכח כישלון התוכניות להגברת קצב הבנייה: "תעשיית מוצרי הבנייה כבר נפגעה כתוצאה מפרויקט מחיר למשתכן והירידה בהתחלות הבנייה. ביטול תמ"א 38, דווקא בתקופה זו, יגדיל את האי-ודאות בענף ויגרום לפגיעה נוספת בתעשייה זו".

תמ"א נועדה לאפשר לחזק מבני מגורים ללא תשלום מצד הדיירים. במסגרת התוכנית, הקבלן מחזק את הבניין מפני רעידות אדמה ומוסיף חדרי ממ"ד, בתמורה לזכויות בנייה של תוספת דירות בבניין. עד כה חוזקו מכוח תמ"א 38 אלפי בניינים והוקמו עשרות אלפי דירות באזורים שבהם מחיר הקרקע גבוה ולקבלנים כדאי לפעול.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם במקביל, נמתחה ביקורת על התוכנית, המאפשרת הגדלה של מספר המתגוררים באזור ללא תוספת תשתיות ותכנון סביבתי מתאים. כמו כן, התברר שהשיטה אינה מאפשרת חיזוק מבנים באזורים המועדים לרעידות אדמה, אלא רק באזורים שבהם מחיר הקרקע גבוה.

ממינהל התכנון נמסר: "מינהל התכנון פועל באופן מקצועי, כאשר מה שמנחה אותו זה רק האינטרס הציבורי. תמ"א 38 במתכונת הנוכחית חוטאת למטרה, ולא מטפלת בדיוק באותם מקומות שמועדים לפורענות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker