משרד הבינוי והשיכון יקים צוות משותף עם הקבלנים למען המאבק בתאונות עבודה

הצוות מוקם על רקע התנגדות הקבלנים לצעד שמקדמת שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון - הכולל שלילת רישיון זמנית באופן אוטומטי לקבלן שבאתר הבנייה שלו אירעה תאונה קטלנית

עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בקרית גת, במאי
עדי כהן

המהלך להחרפת אכיפת הבטיחות על קבלנים באתרי הבנייה, שנחשף שלשום (א') על ידי TheMarker, מסעיר בימים האחרונים את הרוחות בענף הבנייה - ובמיוחד את הקבלנים. בתוך כך הודיעה היום (שלישי) שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, על הקמתו של צוות משותף למשרדה ולהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, שיפעל למניעת תאונות עבודה בענף.

המהלך שפורסם הוא תיקון חקיקה שמקדמים משרדי הבינוי והשיכון והמשפטים, ועל פיו תתאפשר שלילת רישיון אוטומטית למשך 30 יום לקבלן שבאתר הבנייה שלו אירעה תאונה קטלנית. פרסום המהלך גרר התנגדות חריפה של הקבלנים, שאותה הובילה התאחדות הקבלנים בוני הארץ - הארגון היציג של חברות הבנייה.

הצוות המשותף, שעל הקמתו בישרה שאשא ביטון בסיור משותף עם בכירים בהתאחדות, יהיה אמון על בחינת כלים קיימים בענף המשמשים למניעת תאונות, ועל יצירת כלים חדשים לייעול המאבק הקיים. ״כולנו מחויבים למזעור תופעת מקרי המוות באתרי הבנייה כתוצאה מתאונות עבודה. עלינו להתייחס למציאות הנוכחית כאל מצב חירום", אמרה שאשא ביטון בדברים שנשאה בתום הסיור.

"אנחנו והקבלנים נמצאים באותו צד, ואין לנו שום כוונה לפגוע בענף. הצעדים שאתם עושים בנושא הם חשובים ומשמעותיים, אבל חייבים להשית סנקציות בחקיקה לצד הפעולות הללו", אמרה שאשא ביטון. "יש אולי מקום לרכך מעט את נוסח החוק, במסגרת דיון מעמיק ומקצועי, אך הקבלנים חייבים לקחת אחריות על הנעשה באתרי הבנייה ולשלם על התנהלות שאינה תקינה. ברור שברגע שידעו שיש סנקציות - יחדדו את נהלי הבטיחות. ברגע שידעו שהם נושאים באחריות, הם יגייסו את כל המערכת לטובת שיפור מצב הבטיחות באתרים״.

הקבלנים: נזק של 2 מיליארד שקל בחודש

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אתמול, בעקבות חשיפה המהלך, שיגרה ההתאחדות מכתב חריף למשרד הבינוי והשיכון. הקבלנים טענו כי שלילת הרישיון האוטומטית אינה מוצדקת, שכן מדובר בענישה אוטומטית שתופעל ללא הליכים משפטיים, ללא שיקול דעת מנהלי וללא תחקיר של נסיבות האירוע. הם כתבו כי "מדובר בסנקציה חריפוה במיוחד שנחיצותה אינה ברורה - במיוחד לאור העובדה כי דברי חקיקה שונים כבר מסדירים זאת ואף נותנים בידי גורמי האכיפה כלים אפקטיביים". הקבלנים כללו במכתבם גם תחשיב לנזק הכלכלי למדינה שתגרום  הפסקת העבודות בכל אתרי הבנייה של חברה שבה התרחשה תאונה. לדבריהם, מדובר בנזק של 2 מיליארד שקל בחודש.

שרת הבינוי והשיכון היוצאת, יפעת שאשא ביטוןצילום: תומר אפלבאום

ראול סרוגו, נשיא ההתאחדות, אמר במפגש עם שאשא ביטון: ״נושא הבטיחות נמצא בראש סדר העדיפות שלי. אין יום שאנו בהתאחדות לא מדברים על זה. אנחנו חייבים לאחד כוחות ולפעול לשיפור נושא הבטיחות״.

אמנון מרחב, מנכ״ל ההתאחדות, אמר כי ״הכוונה לתקן את חוק רישום הקבלנים מטרידה אותנו. המשמעות היא שגם אתרים שמנוהלים היטב יסגרו. עבור חברה גדולה, שמפעילה עשרות אתרים ואפילו יותר - הסיכון הסטטיסטי שדברים כאלה אצלה הוא גבוה. ברגע שאתה סוגר אתרי בניה של קבלן, ניזוקים מזה גם רוכשי הדירות. יש בהצעה הזאת יותר נזק מתועלת״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker