בני ברק לא תוכל לחייב קבלני תמ"א 38 לבנות שטחי ציבור

הוועדה המחוזית תל אביב בוחנת את ביטול הכללים המיוחדים שקבעה עיריית בני ברק לאישור תמ"א 38, שזכו לביקורת מצד הקבלנים

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרפסת בבני ברק
מרפסת בבני ברקצילום: מוטי מילרוד

הוועדה המחוזית תל אביב בוחנת את ביטול הכללים המיוחדים שקבעה עיריית בני ברק לאישור תמ"א 38, שזכו לביקורת מצד הקבלנים.

מיזמי תמ"א 38 זוכים לביקוש גבוה בבני ברק בשל מצוקת הדיור הגדולה ומחירי הקרקע הגבוהים בעיר. הכללים המיוחדים שקבעה העירייה נועדו להקטין את מספר יחידות הדיור שניתן להוסיף במסגרת מיזמי תמ"א 38, ולהגדיל את שטחי הציבור המשמשים לשירותים קהילתיים. יעד פחות גלוי של הכללים הוא הכשרת חריגות בנייה בהיקף מגדול.

במרבית הבניינים בעיר, שבהם קיימת קומת עמודים, הדיירים סוגרים את קומת העמודים לצורך תוספת דירות, ובחלק מהמקרים משמשת הקומה לעסקים או למוסדות לימוד. במסגרת תמ"א 38, העירייה מכשירה את סגירת קומת העמודים - בתנאי שכולה או חלקה ישמשו מוסדות לימוד, שייבנו על חשבון הקבלן, שכן בעיר אין כמעט שטחים פנויים לתוספת מוסדות לימוד.

בניין בבני ברק
בניין בבני ברקצילום: אייל טואג

מדיניות העירייה מעוררת ביקורת מצד קבלנים, משום שהיא מנפחת עבורם את העלויות. החלטת העיריייה התקבלה לאחר שבינואר השנה הגישה התאחדות הקבלנים בוני הארץ התנגדות למיזם תמ"א 38 שהעירייה אישרה, בנימוק שהחוק אינו מאפשר לה לנצל אישור לתמ"א 38 לצורך הפקעת שטחים לצורכי ציבור. כמו כן, תקפו הקבלנים את החלטת העירייה לאשר במרבית המקרים תוספת קומה אחת בלבד במקום שתיים-שלוש קומות על פי כללי תמ"א 38.

הוועדה המחוזית טרם קיבלה החלטה בסוגיה, אך הודיעה כי היא שוקלת לבטל את החלטת העירייה לאשר תוספת קומה אחת בלבד, וכן לבטל את החובה שהטילה העירייה על הקבלן לבנות כיתות לימוד כתנאי לאישור התוכניות. הפקעת שטחים לטובת הציבור תאושר בהתאם לאזור שבו מבוצעת התוכנית - ורק לאחר שתאושר תוספת הקומות כפי שנקבע בתכנית המתאר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בני ברק נחשבת לעיר הצפופה בישראל, וסובלת ממחסור בדירות ובתשתיות. למרות זאת, העירייה לא הצטרפה לרשויות אחרות שהודיעו על הקפאת אישורי התמ"א, המוסיפים עומס על העיר. אם הוועדה תורה על השינויים, עשויה גם בני ברק להצטרף לרמת גן הסמוכה, ולהקפיא את ההיתרים.

ורד צרפתי-זבולון, סגנית נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמרה בעקבות ההחלטה כי "תמ"א 38 היא תוכנית שמטרתה היא חיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה והגנה לדיירים כנגד מתקפות טילים. לא ייתכן שרשויות מקומיות יפעלו בניגוד לתוכנית המתאר הארצית וינצלו אותה למטרות אחרות".

מעיריית בני ברק נמסר בתגובה: "הוועדה קיבלה את עמדת העירייה ועל פיה על יזמי תמ"א 38 להפריד שטחים לצורכי ציבור, וחישוב זכויות הבנייה על פי עמדת הוועדה לא יגדיל בשיעור ניכר את זכויות היזמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker