מכה ליזמי תוכנית הענק בכיכר אתרים בת"א: לא יוכלו להקים מגדלים בני 40 קומות

החלטה סופית של מוסדות התכנון קובעת כי היזמים לא יוכלו לבנות מגדלים בני 40 קומות על חורבות כיכר אתרים, וייאלצו להסתפק ב-25 בלבד ■ עם זאת, הוחלט לאפשר להם להקים במקום גם דירות מגורים, לצד יחידות מלונאיות

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר אתרים בתל אביב
עדי כהן
עדי כהן

מכה ליזמי פרויקט כיכר אתרים בתל אביב: ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בתל אביב דחתה אתמול (שלישי) את הערר שהגישו יזמי תוכנית הענק וקבעה כי גובה המגדלים במתחם יוגבל ל-25 קומות בלבד. כך אומצה החלטת הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הוולחו"ף) מחודש פברואר האחרון – שדחתה את התוכנית להקמת שני מגדלים בני 40 קומות במתחם. עם זאת, בניגוד לעמדת הוולחו"ף – שביקשה להגביל את הפרויקט לשימושים מלונאיים בלבד – ההחלטה כעת קובעת כי ניתן יהיה לשלב מגורים במתחם המתוכנן.

על הגבלת גובה הבנייה במתחם נכתב בהחלטת הוועדה כי "לאור משקלו הרב של היבט גובה המבנים בשמירה על הסביבה החופית, אנו סבורים כי אין מקום להתערב בהחלטת הוולחו"ף שלא לאשר חריגה, ודאי כה משמעותית, מגובה המבנים המקסימלי שנקבע למתחם". עוד נכתב כי "הגבלת הבינוי ל-25 קומות, גם מבחינה מהותית וודאי בנסיבות, היא החלטה סבירה ונכונה, המשקפת הפעלת שיקול דעת ראוי של הוולחו"ף במסגרת סמכותה". 

ביחס לשימושים העתידיים בפרויקט, צוין בהחלטה כי "גם מהנדס העיר סבר כי יש לתקן את ההוראה כך שתתיר מגורים במבנים שבין רחוב הירקון לרחוב אליעזר פרי ובשטח כיכר אתרים". נוסח זה התקבל על ידי הוועדה המחוזית. היא קבעה בנוסף כי תמהיל השימושים ייקבע בתוכנית עתידית לכיכר אתרים. 

את הערר הנדון הגישה החברה היזמית בפרויקט, JTLV נכסי עידית, המחזיקה ב-70% מהזכויות בכיכר – בעקבות החלטת הוולחו"ף. כמו כן, כפי שנחשף ב-TheMarker ערב הדיון במועצה הארצית שהתקיים בחודש יוני, להתנגדותם של יזמי התוכנית הצטרפה באחרונה גם עיריית תל אביב, שמחתה נגד הגבלת הבנייה בפרויקט ל-25 קומות.

בנייר העמדה של עיריית תל אביב, שהגיע לידי TheMarker, נכתב כי היא מבקשת לערער על החלטת הוועדה לשמירה על הסביבה החופית ולתמוך בתכנון שאושר על ידי הוועדה המחוזית תל אביב. זה כלל הקמה של מגדלים בני 40 קומות, בעירוב של שימושי מגורים, מלונאות ומסחר – בטענה כי התכנון המקורי ישפר את הגישה הציבורית לרצועת החוף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

החלטת הוולחו"ף מחודש פברואר, התקבלה במסגרת דיון שני בסוגיה, לאחר שזו חזרה לשולחן הוועדה בהוראת בית המשפט המחוזי בתל אביב. זאת, לאחר שנטען כי התוכנית שהופקדה להתנגדויות היתה שונה מזו שאושרה, ולא כללה את אישור הוועדה כנדרש. 

על פי הטענה, שאותה קיבל בית המשפט המחוזי, התוכנית שאישרה הוולחו"ף מתירה שימוש מלונאי בלבד ובנייה של 25 קומות לכל היותר – לעומת התוכנית המאושרת בפועל, ללא אישור הוולחו"ף, המתירה עירוב של מגורים ומלונאות ובנייה של 40 קומות.

בדיון המחודש בסוגיה החליטה הוולחו"ף שלא להתיר בנייה מסוג זה, בטענה כי היא עומדת בניגוד לאינטרס הסביבתי והציבורי. נגד החלטה זו עתרה חברת JTLV, בטענה כי ההתניות מהוות חסם להיתכנות יישומו של הפרויקט. 

בהתנגדותה, קראה החברה להתערבות המועצה הארצית לשם ביטול החלטת הוולחו"ף – בטענה כי זו "חותרת תחת מהותה של ההסדרה שביקש המחוקק ליצור, בכל הנוגע למערכת התוכניות האמורה להסדיר את תכנונו הראוי של תא שטח, כמו גם את חלוקת הסמכויות בין מוסדות התכנון בכל הנוגע לאישורן של תוכניות מתאר מקומיות ומפורטות".

כנגד ערר היזמים, אותו דחתה היום הוועדה - הגישה עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" התנגדות שבה קראה להותיר את החלטת הוולחו"ף בעינה. מי שייצג את העמותה בעתירתה הם עורכי הדין רמי פרגן, גל אראל וישי קרובי ממשרד פרגן פלס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker