"רוצים לעסוק בחקלאות": תושבי כפר ביל"ו מוחים נגד הפקעת אדמות המושב

התושבים, שחסמו הבוקר את צומת ביל"ו, מוחים נגד הכוונה להפקיע 500 דונם מאדמות הכפר והעברתן למועצה המקומית הסמוכה, קרית עקרון, לטובת בנייה למגורים ■ מזכ"ל תנועת המושבים: "לערים הסמוכות יש מספיק עתודות קרקע לבנייה לעוד שנים רבות"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבי כפר ביל"ו חוסמים את צומת ביל"ו, ביולי
תושבי כפר ביל"ו חוסמים את צומת ביל"ו, ביוליצילום: כפר ביל"ו, מועצה אזורית גזר

כמה מאות מתושבי כפר ביל"ו הפגינו הבוקר (א') נגד כוונת המדינה להפקיע 500 דונם מאדמות המושב לטובת בנייה למגורים במסגרת תמ"ל 1074 - תוכנית של הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים (ותמ"ל). הוותמ"ל צפויה לדון ביום רביעי בתוכנית שתעביר את אדמות הכפר למועצה המקומית הסמוכה - קרית עקרון.

לטענת תושבי כפר ביל"ו, שבו מתגוררות כיום 330 משפחות, הוועדה צפויה לאשר בהמשך הפקעה נוספת של 700 דונם, ובסך הכל יופקעו לטובת תוכנית הבנייה כ-70% מהאדמות החקלאיות של המושב. בכפר ביל"ו יש כיום 2,100 דונם של קרקעות חקלאיות, והמדינה מתכננת להסב את חלקן לבנייה כדי להיענות לביקושים הגבוהים לדיור באזור המרכז.

ההפגנה בצומת ביל"ו, הבוקר

מאבקם של חקלאי כפר ביל"ו, שלווה הבוקר גם בחסימת צומת ביל"ו, נתמך על ידי תנועת המושבים והמועצה האזורית גזר. מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, אמר ל-TheMarker כי מדובר בהחלטה מרכזית שעל הוועדה לדחות את הדיון בה עד לאחר הבחירות לכנסת בספטמבר. "אין צורך בהפקעת האדמות החקלאיות האלה. ערכנו בדיקה וגילינו שלערים הסמוכות יש מספיק עתודות קרקע לבנייה לעוד שנים רבות, ואם יש בעיה אפשר לפתור אותה באמצעות התחדשות עירונית וציפוף הבנייה. לחקלאים מוצעים אמנם פיצויים על הפקעת הקרקע, אבל אנחנו לא מעוניינים בהם. אנחנו רוצים להמשיך לעסוק בחקלאות ולשמור על היישוב".

רותם ידליןצילום: אייל טואג

ראשת המועצה האזורית גזר, רותם ידלין, אמרה כי "מדובר בתוכנית בלתי מידתית ברמת הפגיעה באדמות החקלאיות המעובדות של המושבים כפר ביל"ו וגני יוחנן. מדינת ישראל לא רואה את הדור הבא ואת ההתיישבות ואף פוגעת בריאות ירוקות במרכז הארץ. אנו דורשים תכנון מידתי ומאוזן שמתחשב בעתיד התושבים שלנו, בהתיישבות ובריאות הירוקות של כולנו".

מהוותמ"ל נמסר בתגובה: "מדובר בתוכנית חיונית להתפתחות קרית עקרון שנותנת מענה לצורכי הדיור באזור מרכז הארץ. השטח המדובר הינו עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח קרית עקרון, כפי שנקבע על ידי ועדת הגבולות במשרד הפנים. חשוב לציין כי גם לאחר הפיתוח המוצע, לכפר ביל"ו יוותרו חטיבות קרקע חקלאיות משמעותיות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker