אין לכם חניה? בעיר העתידית - הרכב ישאר בחוץ

כלי רכב חשמליים אוטונומיים, חניונים לווייניים מחוץ לשכונות המגורים והסתמכות על הליכה ורכיבה ■ השינויים הטכנולוגיים בשכונות העתידיות צפויים להוביל לביטול תקני החניה הקיימים במבני המגורים ■ כיום, מרתפי החניה התת־קרקעיים מהווים 3% ממחיר הדירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חניון תת-קרקעי בתל אביבצילום: אייל טואג

לקראת חדירתה הצפויה של התחבורה החכמה למחוזותינו, בימים אלה מגבש מינהל התכנון מדיניות תכנונית וסל כלים מקצועיים — שמטרתם להכשיר את הקרקע התכנונית בישראל ולהתאימה למהפכה שבדרך. למטרה זו, האגף לתכנון ארצי במינהל מגבש צוות בין משרדי, שיהיה אמון על יצירת מסמך הנחיות בנושא, ויבחן את האפשרות להפחית ואף לבטל תקני חניה במבני מגורים בעתיד.

הצוות יבחן אלטרנטיבות תכנוניות שונות לשטחי החניה הקיימים, שיאפשרו את הסבתם עבור שימושים אחרים בעתיד — במידה והצורך בהם אכן יתייתר כמשוער. כך למשל, במקום מרתפי חניה בבנייני מגורים — תיבחן האפשרות להמירם בנקודות חניה מרוכזות, שימוקמו בקצוות של שכונות המגורים.

אל מול הזדחלות משכי התכנון והבנייה בישראל — השינויים הטכנולוגיים, ואיתם המהפכה התחבורתית — דוהרים קדימה. משמעות הדבר היא, שבעוד שנים ספורות, שכונות מגורים הנתונות עתה להליכי תכנון — ייבנו לתוך מציאות וצרכים שונים מאלו עליהם הן מושתתות. אלא שמבעד לפער הקיים ולצורך להתאים את התכנון לתרחישי העתיד שתניב המהפכה התחבורתית — טמונה גם הזדמנות: ייעול השימוש במשאב הקרקע המצטמצם והולך, ציפוף המרחב העירוני והגדלת הישימות של פרויקטי התחדשות עירונית.

מכוניות חונות בתל אביבצילום: עופר וקנין

על כן, בשיתוף עם מינהל התכנון, איגדה המועצה הלאומית לכלכלה שורה של תובנות וכלים להיערכות ולניתוב המהפכה התחבורתית — באופן שייתן מענה לאתגרים. השכונה העתידית, כפי שמשרטט אותה הדו"ח, תתבסס על נסיעות שיתופיות בכלי רכב חשמליים — אולי אוטונומיים, חניונים לווייניים שימוקמו מחוץ לשכונות המגורים וניידות מרובה יותר בהליכה ורכיבה. בתוך כך, חוזה הדו"ח מניעה מוחלטת של כניסת כלי רכב לשכונות העתיד והפחתה משמעותית בצורך שלנו במקומות חניה, כמו גם בשטחים המיועדים לתנועת כלי רכב.

התייתרות הצורך בחניה ושחרור השטחים המוקצים לה צפויים לאפשר את הסבתם עבור הרחבת מדרכות, יצירת שטחי ציבור פתוחים ובנויים, שתילת עצים, סלילת שבילי אופניים ואף הגדלת נפחי הבנייה הקיימים וציפוף השטח הבנוי בעיר. כיום, לעומת זאת, עומדת ההקצאה הממוצעת לחניה במבני מגורים בישראל על 1-2 חניות עבור כל יחידת דיור. לפי הדו"ח, שטחי החניה בשכונות שנבנו בשנות ה-90 ותחילת האלפיים מגיעים ל–40% משטח הפרויקט הכולל.

אלא שמבעד לניצול קרקע יעיל יותר — ישנן גם משמעויות כלכליות. כך למשל, מתייחס הדו״ח לעלויות הגבוהות הגלומות בבניית מקומות חניה, בעיקר אלו התת־קרקעיים, המגולגלים בסופו של יום למחיר הדירה. מבדיקה שערך משרד הבינוי והשיכון, עולה כי בממוצע ארצי עלות הקמת מרתפי חניה תת קרקעיים בישראל מהווה 3.3% ממחיר מכירה של דירה. בהיבט הכלכלי, סבורים במוסדות התכנון כי ביטול מרכיב החניה — על הוזלת עלויות ההקמה והתחזוקה הכרוכות בו וההזדמנות שגלומה בהגדלת נפחי הבנייה וקווי הבניין — יביא לשיפור הכדאיות הכלכלית ליישום של פרויקטי תמ״א 38 ופינוי ובינוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker