דרעי ניסה לבלום את התייקרות הארנונה - הערים המבוססות התעקשו על העלאה

שר הפנים ניסה לעצור את החלת העדכון האוטומטי של הארנונה והתייקרותו בכ-2.6% בכ-80 רשויות, אך משרדי המשפטים והאוצר התנגדו למהלך ■ חלק מהערים דרשו להשאיר את העדכון - ואף להעלות תעריפים ■ עיריית נשר לא ביקשה שינוי בארנונה ל-2020

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז מסחרי בראש פינה. ביקשה לייקר את הארנונה לעסקים ולתעשייה ב-6.6% ולהגדיל את קופתה ב-1.2 מיליון שקלצילום: דרור ארצי
גילי מלניצקי

שר הפנים, אריה דרעי, ניסה לבלום בחודש שעבר את החלת העדכון האוטומטי של מס הארנונה ל-2020 ועלייתו ב-2.58% בקרב כ-80 ערים ברחבי הארץ, אך התנגדות של משרדי המשפטים והאוצר עצרה את המהלך. עם זאת, חלק מהערים דרשו להשאיר את העדכון האוטומטי - ואף דרשו העלאות חריגות בתעריפים.

במסגרת היוזמה של דרעי, הגדיר משרד הפנים כ-80 רשויות מבוססות שתקציבן מאוזן ולא ייפגע במידה שיוותרו על העדכון האוטומטי. ואולם בחינת הבקשות החריגות של הרשויות המקומיות לשינוי תעריפי הארנונה מעידה כי חלקן לא רק שלא ויתרו על העדכון האוטומטי, אלא הגישו בעצמן בקשות להעלאות חריגות של התעריפים לעסקים ולתעשייה.

באמצע יוני, רגע לפני שהגישו הרשויות המקומיות את הבקשות לעדכון צווי הארנונה לקראת 2020 לדיון במועצות העיר ואז לאישור השרים הממונים – האוצר והפנים, הגיש דרעי הצעה ולפיה רשויות מקומיות שיוגדרו מבוססות לפי קריטריונים שיקבע משרד הפנים, יוכלו לבקש "ויתור" על עדכון הארנונה האוטומטי - ולקדם רק בקשות חריגות נקודתיות.

ההצעה הובאה לידי שר האוצר משה כחלון והגורמים המקצועיים במשרדו, כמו גם לידי משרד המשפטים, שכן היא קודמה בתקופת ממשלת המעבר ובין שתי מערכות בחירות לכנסת. בניגוד לרצונו של דרעי, גורמי המקצוע במשרד האוצר התנגדו למהלך מחשש לפגיעה בהכנסותיהם של יישובים רבים, וגם במשרד המשפטים קיבלו את עמדתם של האוצר ושל היועצים המשפטיים במשרד המשפטים – שקבעו שהשרים הממונים מנועים מלבצע צעדים כאלה בשל התזמון בתקופת בחירות.

למעשה, כבר היום קיים מסלול ובו 29 רשויות המוגדרות על ידי משרד הפנים כ"רשויות איתנות" רשאיות לבקש להפחית את העדכון האוטומטי עד לגובה שיעור העדכון של אותה שנה, ולחסוך מהתושבים ומבעלי העסקים את העלייה בתשלומי הארנונה. המשמעות היא שערים מבוססות כמו תל אביב וחיפה יכולות לבקש למחוק את העדכון האוטומטי השנתי - וליהנות ממסלול ירוק שיאשר באופן מהיר את הבקשה ויתחשב בבקשות החריגות לסיווגים נקודתיים. העדכון האוטומטי של 2020 צפוי להיות הגבוה ביותר מאז 2012.

דרעי ביקש להרחיב את הרשימה מ-29 רשויות איתנות בלבד ל-80 רשויות מקומיות שנמצאו על ידי משרד הפנים כמבוססות כלכלית, שיצליחו לקיים תקציב מאוזן בלי לממש את מלוא ההעלאה. משרד הפנים הציג קריטריונים שונים לערים אלה, ובהם דרישה להציג תקציב מאוזן, רשויות שאינן מקבלות מענקי איזון או חסרות תוכניות התייעלות ועוד.

כך, מלבד הערים הגדולות והאיתנות (ובהן תל אביב יפו, חיפה, באר שבע, הרצליה, ראשון לציון וחולון) הופיעו ברשימה גם שורה של רשויות בינוניות מאשכולות חברתיים-כלכליים נמוכים יותר, כמו עפולה, נצרת עילית, טירת הכרמל, נחל שורק, חבל אילות ונתניה.

ואולם, מעיון ברשימת הערים המבוססות כלכלית שלפי דעת משרד הפנים יכולות להסתדר גם ללא מימוש מלוא הייקור האוטומטי בארנונה בשיעור של 2.58%, עולה כאמור כי לא רק שחלק מהרשויות שהופיעו ברשימה של דרעי לא ביקשו בפועל לוותר על העדכון האוטומטי בארנונה, אלא שהן אף ביקשו בקשות להעלאות חריגות בתעריפי הארנונה ל-2020.

ממשרד הפנים נמסר כי "השר דרעי ביקש להפחית את יוקר המחיה ולהרחיב את רשימת הרשויות אשר יוכלו להפחית את שיעור הארנונה מרשימה של 29 רשויות איתנות לרשימה של 80 רשויות מבוססות כלכלית, ובתנאי שאותן רשויות איתנות יצביעו על המקור התקציבי שיממן את ההפחתה המבוקשת. על רקע התנגדות גורמי המקצוע במשרד האוצר, ובהמשך להנחיה שניתנה על ידי משרד המשפטים שקיבל את עמדתם, נקבע כי שר הפנים ושר האוצר מנועים מלבצע צעדים אלה בשל תקופת הבחירות".

הבהרה: בהמשך לפרסום המקורי של כתבה זו, עיריית נשר לא פנתה למשרד הפנים על מנת לבקש את הגדלת תשלומי הארנונה בעיר בשנת 2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker