עכו נאבקת על הטבות המס: "מעמד הביניים בורח לנהריה"

עיריית עכו מוחה נגד מתווה הטבות המס החדש, שמצמצם את החזרי המס לתושביה ■ יו"ר ועדת הכספים, משה גפני: אסור לוועדה לקיים דיון פרטני על כל עיר – שכן התנהלות כזו לא תעבור בבג"ץ

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עכו העתיקהצילום: משה גלעד
גילי מלניצקי

בשבועות האחרונים חידשה עיריית עכו את המאמצים נגד תיקוני החקיקה שעתידים להפחית את הטבות המס עבור תושביה. הפגיעה נוצרה במסגרת המתווה החדש, שהתקבל ביולי 2018. לרשימת מקבלי הטבות המס נכנסו יישובים חדשים, ובהם יישובים צמודי גדר בצפון, ואילו ההטבות לעכו הופחתו.

עיריית עכו ותושביה מוחים על ההחלטה להגדיל לנהריה את זיכוי המס מ-9% ל-12%, ובמקביל להוריד את החזרי המס בעכו מ-9% ל-7%. כך למשל, לפי ההחלטה, תושב עכו המשתכר 12 אלף שקל בחודש צפוי לזכות להחזר שנתי של 9,240 שקל, ואילו תושב נהריה עם הכנסה דומה יגיע להחזר שנתי של יותר מ-13 אלף שקל. עד התיקונים האחרונים, הטבות המס של שתי הערים הקרובות היו זהות.

ח"כ מיכל שירצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיוני ועדת הכספים שהתקיימו ב-2018 התברר כי צורפו כ-100 יישובים לרשימת הערים שנהנות מהטבת מס. ראש עיריית נהריה דאז, ז'קי סבג, שיגר מכתב אל חברי הוועדה שבו ביקש להגדיל את הטבות המס לתושבי העיר. בעקבות כך התקיים דיון ספציפי במעמדה של נהריה סביב הטבות המס.

השינוי לחוק הטבות המס היה אמור להיכנס לתוקפו ב-1 ליולי ונדחה לאחר מועד הבחירות לכנסת, אבל עתה מופעל לחץ לדחייה נוספת. בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדת הכספים של הכנסת, ביקשה ח"כ מיכל שיר (הליכוד) מיו"ר הוועדה משה גפני (יהדות התורה), להעלות את ההחלטה לדיון מחודש. לטענתה, השינויים בהטבות המס עלולים להרחיק מעכו משפחות צעירות ממעמד הביניים, וההשלכות של הפגיעה בעיר לא נשקלו.

שיר אמרה בוועדה כי "המדינה נמצאת בבחירות תקופה ארוכה, וההחלטה על הפחתת הטבות המס של עכו גורמות לקריסה של מעמד הביניים בעיר. מעמד הביניים עובר לנהריה, בעוד עכו נחלשת וזקוקה לסיוע. אם אתה צריך להחליט איפה אתה גר, בעכו או בנהריה – אתה תלך לנהריה".

משה גפני בישיבה של ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

גפני השיב כי הטבות המס לפריפריה נוצרו לפי קריטריונים רוחביים, וכי על הוועדה לעמוד בסף הדרישות ולא לקיים דיון פרטני על כל עיר – שכן התנהלות כזו לא תעבור בבג"ץ. לדבריו, "עכו היתה צריכה לרדת מ-9% ל-7%, והיא בינתיים נשארת ב-9% בגלל הבחירות. הדיון הפרטני שהיה על נהריה היה טעות, בעקבות לחץ שהיה עלי מראש הממשלה, שר האוצר ושרים בכירים בממשלה. היה לחץ נורא, ואני מודה שזאת היתה טעות שלא צריך לחזור עליה. אי אפשר היה לדבר רק על נהריה".

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, מסר כי "האמת העצובה נחשפה. מהרגע הראשון היה ברור לנו שמדובר באפליה בלתי נסבלת ובהחלטה אבסורדית, ועכשיו קיבלנו גם את ההוכחה. לא מדובר בקריטריונים אלא בלחץ פוליטי שהפלה את עכו לרעה. אנחנו מצפים שנתניהו יקום ויעשה מעשה. תושבי עכו לא יסלחו לו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker