בגלל הבחירות או בעקבות מחיר למשתכן? ירידה חדה במכירת דירות חדשות

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלים כי במארס עד מאי השנה נמכרו 5,310 דירות חדשות - ירידה של 15% לעומת שלושת החודשים הקודמים ■ הסיבות: חוסר הוודאות כתוצאה מהבחירות ועודפי היצע בעקבות מחיר למשתכן

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אתר בנייה ברמלה, בשבוע שעבר
בנייה ברמלה (אילוסטרציה, אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: דודו בכר

מספר הדירות החדשות שנמכרו במארס עד מאי 2019 ירד ב-14.9% לעומת שלושת החודשים הקודמים (דצמבר 2018 עד פברואר 2019) בניכוי השפעות עונתיות - כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). לפי הנתונים, במארס עד מאי נמכרו 5,310 דירות חדשות בלבד.

הקצב של ירידת המכירות הממוצע מתחילת השנה היה 2.8% לחודש, לעומת עלייה בקצב ממוצע של 1.9% לחודש עד דצמבר 2018. הנתונים הושפעו ככל הנראה מהבחירות שהתקיימו ב-9 באפריל השנה, וחוסר הוודאות ששרר בשוק בציפייה לבחירות. עם זאת, מתברר כי גם לאחר הבחירות לא נהרו הקונים למשרדי המכירות, אולי מכיוון שנכנסו שוב לתקופת בחירות. אפילו בהתחשב בהשפעת חופשת הפסח המכירות במארס עד מאי השנה חלשות בהשוואה לשלושת החודשים הקודמים.

מספר הדירות החדשות שנמכרו

בתקופה הנסקרת גם הקבלנים הפחיתו את פעילותם. בחודשים האחרונים נוטים היזמים להקטין את קצב הייזום של הפרויקטים החדשים ואת פעילות הבנייה, על רקע חוסר ודאות. סיבה נוספת להפחתת הפעילות היא עודפי היצע שנוצרו בחלק מאזורי הפריפריה שבהם היתה פעילות אינטנסיבית של תוכניות מחיר למשתכן. לא מן הנמנע שהמכירות הואטו בניסיון להימנע מעודף היצע ולחץ להורדת מחירים.

למרות הירידה במכירות נשמרה יציבות במחירים ונתוני הלמ"ס מלמדים על עליית מחירים קלה במחצית הראשונה של השנה. בצד הירידה במכירת דירות חדשות נרשם גידול חד במספר הדירות בבנייה שלא למכירה. מדובר בעיקר בבנייה של עמותות בנייה שבהן הדיירים הם היזמים, ובבניית בתים עצמאית במסגרת בנה ביתך. רוב הדירות בבנייה עצמית הן במחוז הצפון, בכפרי המיעוטים.

מספר הדירות שהתחילו לבנות ואינן עומדות למכירה הסתכם בשלושת החודשים הנסקרים ב-5,190 - עלייה של 24.8% לעומת שלושת החודשים הקודמים. בניכוי השפעות עונתיות מדובר בעלייה של 33.9%. מספר הדירות שהחלו להיבנות השנה במארס-מאי במסגרת קבוצות רכישה הסתכם ב-860.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ירושלים הובילה במכירות של דירות חדשות - עם 345 דירות ברבעון ועלייה של 72% לעומת שלושת הרבעונים הקודמים. במקום השני ניצבת קרית אונו עם 297 דירות (פי ארבעה בהשוואה לרבעון הקודם), ובמקום השלישי תל אביב עם 295 דירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker