"יהיו גם הפגנות": עיריית הרצליה לא מוותרת ועותרת לעליון נגד תוכנית הענק באפולוניה

עיריית הרצליה הגישה בקשה לדיון נוסף בבית המשפט העליון בהחלטה לאשר בניית כ-2,700 יחידות דיור באפולוניה בטענה שההחלטה התקבלה על בסיס מכלול ראיות חסר

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תוכנית מתחם אפולוניה
תוכנית מתחם אפולוניהצילום: שירן כרמל

שבועות ספורים לאחר שבית המשפט העליון קיבל את ערר המדינה ונתן אור ירוק לבנייתן של כ-2,680 יחידות דיור באפולוניה עתרה ביום חמישי עיריית הרצליה נגד ההחלטה.

תוכנית הענק כוללת חטיבת קרקע בת 1,000 דונם על קו החוף הצפוני של הרצליה, שסביבה מתחולל מאבק מזה מספר שנים, בו מעורבים משרדי ממשלה, ארגוני הגנת הסביבה, וכן בעלי קרקעות באזור. עתירת העירייה כעת, לאחר שבית המשפט העליון הכריע רק לאחרונה בסוגיה, מהווה המשכו של מאבקה הבלתי פוסק בתוכנית. בעתירה טוענת העירייה כי אישור התוכנית והמשך קידומה במסלול המהיר של הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים) הוכרע על בסיס תשתית עובדתית חלקית, וניתן חרף ידיעה מוצהרת כי מדובר בקרקע מזוהמת. בעירייה טוענים כי ההנחה לפיה ניתן יהיה לטפל בזיהום בהמשך הינה טענה חסרת בסיס. "נראה שההכרח לאשר 3,000 יחידות דיור למגורים באופן מיידי, גבר על הכל - התוכנית אושרה והמדינה מיאנה לערוך "בדק בית" ולהמתין לסקרי הקרקע, המים וסקר הסיכונים", לשון העתירה.

"העתירה שהוגשה מטעמנו היא שלב אחד במאבק, ויהיו גם שלבים נוספים - לרבות הצהרות פומביות, הפגנות ועירובם של חברי כנסת - נעשה כל מה שצריך", אמר משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, בשיחה עם TheMarker. "בכוונתי לפנות פעם נוספת לשר האוצר משה כחלון, שהצהיר כי יבטל את ההחלטה לבניה באפולוניה. ללא עוררין, הרצליה הינה שותפה מלאה ליעדי המדינה להגדלת היצע הדיור, עם תוכניות בניה לאלפי יחידות דיור חדשות בעיר. ההתעקשות על הבניה דווקא במתחם אפולוניה, בו ערכי טבע כה ייחודיים, בשעה שאנחנו מציעים פיתרונות חלופיים מיידיים - לא ברורה לי. מה גם שעל מנת לטהר שטח כזה ייקח שנים ארוכות - וגם אז לא בטוח שיהיה אפשר כלל לבנות שם".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון
ראש עיריית הרצליה, משה פדלוןצילום: עופר וקנין

בעתירת העירייה נטען עוד שההחלטה לקדם את תוכנית הענק באפולוניה נעשתה חרף ידיעה מוצהרת מטעם הותמ"ל, הוועדה המחוזית, המשרד להגנת הסביבה ורשות המים כי מדובר בקרקע מזוהמת. בעירייה מותחים ביקורת חריפה על פסיקת שופטי העליון, בטענה שזו התקבלה על רקע מידע עובדתי חסר בדבר ההשלכות הסביבתיות האפשריות של התוכנית, ובהיעדר תשתית ראייתית מנומקת להחלטה שניתנה. לטענתם, קידום התוכנית על בסיס עובדתי חלקי בלבד, תוך ציפייה להשלמת העובדות רק לאחר אישורה - מייצרת הלכה משפטית המנוגדת להלכה הקיימת - לפיה החלטות משפטיות מחויבות בבסיס ראייתי ועובדתי לנימוקן. בעיריה טוענים עוד כי ההחלטה לאשר את התוכנית בתנאים אלו מהווה פגיעה בשלביות התכנונית ופוגעת בזכות ההתנגדות של הציבור.

בעירייה מציינים עוד כי נכון להיום, ישנם סימני שאלה גם בנוגע לשיטת הטיפול בזיהום, שהשלכותיה איננה ידועות ועלולות להביא לשינוי פני השטח ותנאי התוכנית. "ככל שיסולקו 90 אלף טון קרקע, כהמלצת התסקיר משטחי מפעל תע"ש בלבד, ומאזורים החשודים כמזוהמים ושעל חלקם קיימים יעודי מגורים, וככל שיתחוור כי יש לסלק קרקע מזוהמת מחלקים אחרים בתחום התוכנית - הרי מדובר בנתון העלול לשנות כליל את פני השטח ואת התכנון הנגזר מכך". 

עו"ד יהושע דיאמנט
עו"ד יהושע דיאמנטצילום: מירב בן לולו
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עתירת העירייה מצטרפת לעתירה נוספת שהוגשה בימים האחרונים מטעמם של בעלי הקרקעות הפרטיים במתחם, שאף הם יוצאים נגד פסיקת העליון. בעתירתם מבקשים בעלי הקרקעות דיון נוסף בתוכנית בטענה שהפסיקה מאפשרת פגיעה קיצונית בשוויון בין הבעלים השונים על אותה חטיבת קרקע. העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יהושע דיאמנט, קובלת על מנגנון האיחוד והחלוקה בתוכנית וציינו כי בפסיקת העליון נוצרה הלכה מפלה, לפיה "אין מניעה להקצות לקבוצת בעלי אחת את מתחם א' - לדוגמא - ואשר בו ישנן זכויות בניה בשווי רב, ומאידך להקצות לקבוצת בעלים אחרת את מתחם ב' המיועדים לצרכי ציבור או בו ישנן זכויות בניה בשווי מופחת ו/או אפסי".

"למעשה, זוהי הפעם הראשונה שבית המשפט העליון קובע כי בתוכנית אחת בה בעלי קרקעות שונים - שבחלקה הקרקע מיועדת לשטחי ציבור וחלקה לפיתוח ובניה - הרי שיכולה הרשות התכנונית לא להעניק זכויות בניה לאותם בעלי קרקע בחלקה שמיועדת לשטחי הציבור", מסביר עו"ד דיאמנט. "ההלכה הזו נוגדת את כל ההלכות שנקבעו בעליון מזה 40 שנה, על פיהן במצב של עירוב זכויות של בעלי קרקע שונים - הרי שצריך לחלק את הזכויות ואת המטלות בתוכנית באופן שהוא יחסית שוויוני".

"פסק הדין יוצר הלכה חדשה המאפשרת קידום תוכניות על בסיס עובדתי חלקי בלבד, במודע ובמוצהר, תוך דחיית האפשרות להשלמת פרטים מהותיים ביותר, לשלב הרישוי, טרם הוצאת היתרי בניה, וכל זאת על יסוד 'ציפייה' - שאינה אלא בגדר סברה/ השערה, כי העובדות הנוספות שיתקבלו ושטרם נודעו - לא יביאו לשינוי הוראות התכנית", נכתב בלשון העתירה. "הותרתה של הלכה מחייבת של בית המשפט העליון המתירה קידום תוכניות על בסיס עובדתי חלקי בלבד - כשהיא צופה פני עתיד למסמכים נוספים שיוגשו לאחר אישורה - פוגעת בזכות ההתנגדות ובזכות הציבור להשמיע את עמדתו וטענותיו ביחס לתוכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker