עיריית תל אביב מקווה להעשיר את קופתה ב-25 מיליון שקל - בזכות Airbnb

מועצת עיריית תל אביב אישרה את הגדלת תעריף הארנונה עבור דירות Airbnb, החלטה הדרושה את אישור שרי הפנים והאוצר ■ בעוד העירייה צופה הכנסה משמעותית מהמהלך, מדובר בהתייקרות שולית עבור בעלי הדירות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דירה המוצעת להשכרה ב-Airbnb
דירה המוצעת להשכרה ב-Airbnbצילום: Airbnb

מועצת עיריית תל אביב אישרה את הגדלת תעריף הארנונה עבור דירות Airbnb - מ-52 שקל למ"ר בשנה ל-124 שקל למ"ר בשנה. את התעריף החדש צריכים גם לאשר שרי הפנים והאוצר, בכפוף לחוק המסמיך אותם להכריע בנוגע לחריגות בתעריפי הארנונה - ואלו צפויים להחליט בחודש הקרוב. דירות Airbnb הן דירות מגורים שהוסבו לדירות נופש, המושכרות לטווח קצר לתיירים ומתחרות במחירי בתי המלון.

בשל הבחירות המוניציפאליות שחלו בסוף 2018, התעכבו הבקשות של הרשויות המקומיות לשינוי בתעריפי הארנונה. לכן, באופן חריג, אם תאושר ההחלטה, משרד הפנים יקבע אם היא תחול על חיובי הארנונה ל-2020 - או גם רטרואקטיבית מתחילת 2019. במקרה השני, דירה שתימצא ככזו המופעלת באופן מסחרי במשך יותר מרבע מהשנה ומשמשת דירת נופש, תחוייב כבר מתחילת 2019 בגין התעריף החדש.

עיריית תל אביב הסבירה את המהלך בכך ש"בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת תופעה של השכרת דירות מגורים לתקופות קצרות, בעיקר באמצעות אתרי אינטרנט המתמחים בהשכרה זו. לפיכך, מוצע לחייב דירות אלו בתעריף המקסימלי הקבוע למבנה מגורים". העירייה מעריכה כי יש יותר מ-7,000 נכסים המשמשים מעל 90 ימים בשנה דירות Airbnb. לפי אומדנים אופטימיים שלה, השינוי בתעריף יניב לה הכנסות של כ-24.5 מיליון שקל בשנה - אם תצליח לאתר ולהוכיח כי הדירות משמשות בעיקרן להשכרה לטווחים קצרים.

עבור בעלי דירות מדובר בהתייקרות שולית. במצב הנוכחי בעלי דירת 60 מ"ר משלמים כ-3,150 שקל בשנה עבור ארנונה למגורים, ואילו עתה ישלמו כ-7,440 שקל. ההתייקרות, בסך 4,290 שקל, היא שוות ערך ל-10-8 לילות שבהם הדירה מושכרת - כלומר, אובדן הכנסה של פחות מלילה אחד מדי חודש.

העירייה תעקוב אחר הדירות באתר Airbnb

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעיריית תל אביב ממתינים לאישור משרדי הממשלה בכדי להבין כיצד יפעל מנגנון האכיפה והפיקוח על הדירות. העירייה תידרש לעקוב אחר הדירות המוצעות באתרים כמו Airbnb ואחרים, ולראות מי מהן מוצעות להשכרה באופן תדיר במשך השנה. העירייה תבקש להתמקד באכיפה בקרב מי שמחזיק בבעלותו מספר רב של דירות שהוסבו לדירות נופש, ובכך עושה בהן שימוש מסחרי מובהק.

הגורמים המקצועיים במשרד הפנים עדיין בוחנים את הבקשה. אף שהנטייה של משרדי הממשלה היא לא להתערב בהחלטות הרשויות המקומיות, במקרה זה נבחנים כמה מרכיבים בכובד ראש. אלו כוללים את השפעת ייקור הארנונה על התחרותיות במחירי הנופש וההשפעה על התיירות הנכנסת לישראל. זו נמצאת בעלייה, אך גם סופגת ביקורת מצד תיירים בגין יוקר החופשה והמחייה. מנגד, נבחנות טענות של מלונאים ועוסקים בתחום התיירות באשר להיעדר המיסוי על הדירות, וכך גם על חלק מהעסקים הנלווים לתעשיית ה-Airbnb.

דירות Airbnb נתפשות בתל אביב כמי שמכרסמות תדיר בהיצע הדירות המוצעות בשוק השכירות. עוד נטען כי הן גורמות לשינוי בצביון שכונות המגורים, כמו למשל באזור כרם התימנים ושוק הפשפשים. התפשטותה המהירה של Airbnb בעיר נתפשת גם כאחד הגורמים המתדלקים את התייקרות מחירי השכירות, גם בשכונות שאינן במרכז העיר (שפירא למשל) ועד לא מזמן עברו מתחת לרדאר.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר כי "תעריף הארנונה הממוצע למגורים בתל אביב-יפו ל-2019 הוא מהנמוכים מבין הערים הגדולות. נוכח העלייה החדה במספר הדירות המושכרות באופן מסחרי לתקופות ארוכות והפגיעה הנגרמת עקב כך לאורח החיים של התושבים בפרט ולמחירי הדיור בשוק השכירות בכלל, נקבע תעריף אחיד של 124.01 ש"ח למ"ר לשנה. מועצת עיריית תל אביב- יפו אישרה סעיף זה בצווי הארנונה לשנים 2019 ו-2020, אך טרם התקבל אישור שרי הפנים והאוצר. ככל שסעיף זה יאושר על ידי השרים, יאותרו הנכסים הללו על ידי העירייה באמצעים העומדים לרשותה ויחוייבו בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker