חצי דונם וקו ראשון לים בחינם: "כל שנה בעונת הרחצה אנחנו מתמודדים עם פולשים"

70 מאהלים פונו מחופי הים במועצת חוף הכרמל במבצע אכיפה ■ מנהל מרחב השמירה במחוז חיפה ברמ"י: "הפולשים פוגעים בזכות הציבור ליהנות מהחוף וגורמים למטרדי פסולת ורעש"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חוף במועצה האזורית חוף הכרמל
חוף במועצה האזורית חוף הכרמלצילום: דוברות מועצת חוף הכרמל

עם בואו של החופש הגדול ופתיחת עונת ה"זולות" ומתחמי האוהלים בחופים, פונו כ-70 מתחמי אוהלים שהוצבו בניגוד לחוק על חופי הים הציבוריים ברצועת החוף במועצה האזורית חוף הכרמל, ובהם חוף דור, הבונים, נוה ים, מעגן מיכאל ועתלית.

לפי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), המאהלים שפונו ישבו במשך שבועות על החופים ואנשיהם הקימו מתחמים של כחצי דונם לכל מאהל וסביבתו - משטחי החוף הציבורי. בחופים אסורה שהייה לטווח ארוך ובחלקם אסורה הקמת אוהלים בכלל. בנוסף לציודם האישי, הפולשים הציבו במקום גם מזרנים, ספות, סככות צל, מקררים לאוכל, ציוד לשהייה ארוכת טווח וכדומה.

מאהל בחוף הבונים
מאהל בחוף הבוניםצילום: גילי מלניצקי

כ-40 מהמאהלים פונו באופן עצמאי על ידי בעליהם, שהעדיפו להתפנות בעצמם על מנת להימנע מהמשך תביעות בגין פלישה, וכ-30 מאהלים פונו על ידי כוחות האכיפה מתוקף חוק המקרקעין. המפקחים הרסו את המאהלים ופירקו את סככות הצל, פינו את כל הציוד והפסולת הרבה שהצטברה במקום והעבירו אותה להטמנה.

לטענת רמ"י, באחד המקרים, חבורה של נערים חפרה בור גדול בחולות וניסתה להסתיר את ציודה במקום, כדי לחזור ולשהות בחוף לאחר תום מבצע הפינוי, אך מפקחי הרשות והסיירת הירוקה בשיתוף פעולה עם מפקחי המועצה האזורית חוף הכרמל מצאו את המחבוא ופינו את הציוד. ממשטרת ישראל הובהר כי הקמת מאהלים לטווח ארוך מהווה עבירה פלילית והסגת גבול בקרקעות ציבוריות שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

מזייד פארס, מנהל מרחב השמירה במחוז חיפה ברמ"י, אמר עם סיום המבצע: "כל שנה בעונת הרחצה אנו מתמודדים עם פולשים שמקימים מאהלים, אשר תופסים שטחי חוף ציבורי ניכרים. הפולשים פוגעים בזכות הציבור ליהנות באופן חופשי מהחוף, ולכך נוספים מטרדי פסולת, רעש וכל הקשור לשהייה ארוכת טווח האסורה בחופים אלה. כעת, כל הציבור יוכל לחזור וליהנות מאותם שטחי חוף בביטחה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מבצע האכיפה נערך על ידי מפקחי רשות מקרקעי ישראל והסיירת הירוקה, בליווי שוטרי מתפ"א (מינהלת תיאום פעולות אכיפה), שיטור קהילתי וסיור מג"ב של המשטרה, בשיתוף עם מועצת חוף הכרמל. במקביל, הוצבו חסימות למעבר כלי רכב לחופים בחלק שבין נווה ים לשמורת הטבע חוף הבונים, ומהיום לא יתאפשר מעבר כלי רכב בחוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker