"הפסקת תמ"א 38 תזניק את מחירי הדירות; אי אפשר לעצור הכל ביום אחד"

"תמ"א 38 צריכה להמשיך להתקיים וככל שזה תלוי בנו - היא תמשיך להתקיים", מצהירה עינת גנון, סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית ■ לדבריה, הפסקת התוכנית עלולה להוביל לעליית מחירים ניכרת, למרות המאמצים שנעשו בשנים האחרונות בשוק הדיור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עינת גנון
עינת גנוןצילום: דרור סיתהכל

במינהל התכנון חשפו השבוע את המועד המסתמן לקיצה של תמ"א 38, וסימנו את מאי 2020 כחודשה האחרון. היה מצופה כי ההכרזה על מועד הסיום, לאחר שתי ארכות שניתנו לתקנות שאיפשרו את המשך קיומה מ-2005, תעיד על השלמת יעדי התוכנית והצלחתה ביעדה המקורי - כתוכנית מתאר ארצית שנועדה לחיזוק ומיגון מבנים מפני רעידות אדמה - אך זה לא המצב.

מעבר לכישלונה של התוכנית, נראה כי מאחורי הקלעים מתחיל להיווצר מאבק של ממש בין הגופים השונים - וכעת נשמעות גם אזהרות מפי בכירים ברשות להתחדשות עירונית, אם אכן יוחלט שלא להאריך את תוקף התוכנית.

"תמ"א 38 צריכה להמשיך להתקיים וככל שזה תלוי בנו - היא תמשיך להתקיים", מצהירה עינת גנון, סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית. לטענתה, הפסקת תמ"א 38 יכולה להביא לעליית מחירים ניכרת, למרות כל המאמצים שנעשו בשנים האחרונות בשוק הדיור. לדבריה, צמצום ההיצע בגוש דן - שם עתודות הקרקע נמצאות במחסור יחסי ובמחיר גבוה - יכול להוביל להתייקרות ולעליות מחירים בשוק. "ביטול תמ"א 38, בהיעדר חלופה אחרת, יכול להביא לעליית מחירים ניכרת בשוק הדיור, למרות כל המאמצים שנעשו בשנים האחרונות כדי לעצור את עליית מחירי הדיור. אי-אפשר להפסיק את התוכנית לפני שתהיה חלופה אחרת מאושרת", היא אומרת.

תמ"א 38 ברמת גןצילום: אסתר זנדברג

גנון מותחת ביקורת חריפה גם על הודעתו הפתאומית של מינהל התכנון: "אי אפשר לעצור ביום אחד הכל. כיום התחדשות עירונית מהווה 15% מהתחלות הבנייה במשק - ו-14% ממכירת הדירות החדשות ב-2018 היו בהתחדשות עירונית - רובן דרך תמ"א 38. יש מקומות שבהם אין כדאיות כלכלית פרט לתמ"א 38, ויש גם שכונות שלמות שצריך לשמר בהן תמהיל ולא לצופף לגובה באופן חד-ממדי, והתפקיד שלנו הוא לתכנן ולשמור על התמהיל הזה. אי-אפשר לשתק את השוק ולהגיד שעוד חצי שנה יורדת לטימיון. זאת תהיה עצירה נוראית של השוק".

בתוך כך מתריעים שחקנים רבים בשוק כי סיומה של התוכנית במאי 2020, מבלי שיוצרו חלופות אחרות, תפגע אף יותר בהתחלות הבנייה - שגם כך נמצאות במגמת ירידה, ובתהליכי התחדשות עירוניים. לדברי יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי, "לא ניתן לוותר על תמ"א 38 אלא אם תימצא חלופה מעשית. ישנן רשויות מקומיות שכבר אישרו תוכניות מתאר, כמו תוכנית הרובעים בתל אביב, וישנן בקשות שכבר קיבלו היתרים או נמצאות בשלבים מתקדמים בוועדות התכנון, ולכן יש לשקול בחיוב ביצוע תמ"א 38 לפחות בחלק מהמקרים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גנון מוסיפה: "אנחנו רואים במסלול תמ"א 38 אחד מהכלים המשמעותיים לקידום התחדשות עירונית במרכז הארץ, מעבר לתפקידו המשמעותי בחיזוק ומיגון מבנים ושמירה על חיי אדם. המדיניות שלנו היא לאפשר לציבור את סל הפתרונות האפשריים, ולא לעכב מנגנון שמאפשר מיגון וחיזוק. באשדוד למשל, תמ"א 38 מתאימה מאוד עקב האיום הביטחוני מרצועת עזה, והדיירים רוצים פתרון מיידי, שקשה להשיג בעזרת מתחמי פינוי-בינוי - שהליך התכנון והביצוע שלהם מורכב יותר".

חיים מסילתיצילום: עופר וקנין

עדיין מוקדם להספיד את התוכנית

ההודעה על התאריך המסתמן לסיום תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה הגיעה בתגובה למכתב פנייה מטעם לשכת עורכי הדין, שבו ביקר פורום קניין ומקרקעין בלשכה את האי-ודאות והמסתורין שאופפים את ההכרזות המתוקשרות של העת האחרונה על ביטולה של התוכנית. ואולם עדיין לא התקבלה החלטה במועצה הארצית לתכנון ובנייה אשר קובעת את סיומה של התוכנית, וייתכן כי זאת תקבל ארכה נוספת, שכן מדובר בהחלטה שנמצאת בידי משרדי ממשלה וגורמים פוליטיים.

גורמים במשרדי הבינוי והשיכון והמשפטים טוענים כי עוד לא מוצה מנגנון תמ"א 38 ועדיין אין כלים מתאימים שיחליפו את התוכנית ותרומתה כיום לשוק הדיור. אם ב-2010 ניתנו היתרים ל-42 בניינים בלבד, הרי שב-2018 ניתנו היתרים ל-540 בניינים, שבהם נבנו יותר מ-10,000 דירות, כ-5,300 מהן חדשות המתווספות למלאי הקיים.

במקביל, במינהל התכנון בוחנים בימים אלה הוראות מעבר והוראות נוספות שילוו את קיצה של התוכנית - כדי לעדן את ההשפעה המיידית על השוק, ולצד אלה שוקלים את שינוי המתכונת. מה זה אומר? הסמכות לתוכניות מפורטות לחיזוק מבנים לצד הגדלת זכויות בנכסים תעבור לידי הוועדות המקומיות, שיוכלו לאשר תוכניות מפורטות הנוגעות לחיזוק הנכס. כך, הרשות המקומית תוכל לחייב כתנאי למתן היתר בנייה גם מטלות ציבוריות, ובהן טיפול וחיזוק תשתיות ציבוריות ישנות או הפקעה של שטחים מסוימים לטובת מבני ציבור.

מנגנון זה, כך מקווים במינהל התכנון, ייתן מענה לראשי הערים, ובהם ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, הטוענים כי תמ"א 38 גורמת לקריסת התשתיות בעיר, מעמיסה על הרשות המקומית ולא מייצרת מענים מתאימים להתחדשות של העיר - על התשתיות הציבוריות, התחבורתיות, ועל צורכי מוסדות ציבור וחינוך. מדובר ביוזמה טרומית שנבחנת מול משרדי הממשלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker