המועד המסתמן לסיומה של תמ"א 38: מאי 2020

בחודשים האחרונים מקדם מינהל התכנון מהלך שיביא לביטולה של התוכנית ■ כעת, בתגובה למכתב חריף מטעם לשכת עורכי הדין, הנוגע לעמימות סביב ההכרזות על ביטול המהלך, חשפו במינהל את המועד

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 בירושלים
עדי כהן
עדי כהן

המהלך לביטול תמ"א 38, המקודם בחודשים האחרונים במינהל התכנון, מגיע לכדי מימוש: אתמול (ג') חשף מינהל התכנון כי התאריך המסתמן לסיום תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה הוא מאי 2020. זאת, בתגובה למכתב פנייה מטעם לשכת עורכי הדין, שבו ביקרו פורום קניין ומקרקעין בלשכה את האי-ודאות והמסתורין שאופפים את ההכרזות המתוקשרות של העת האחרונה על ביטולה של התוכנית.    

בימים אלה נערך מינהל התכנון ליישום המהלך – תוך בחינת הוראות מעבר והוראות נוספות שילוו את קצה של התוכנית – כדי לעדן את ההשפעה המיידית על השוק. הוראות מעבר אלה יגדירו את גורלן של בקשות להיתרים מכוח תמ"א 38, שמצויות עתה בהליכים מתקדמים בוועדות המקומיות. כמו כן, מינהל התכנון בוחן בימים אלה אפשרות לקידום תיקון חקיקה בעניין תמ"א 38, שיעסוק בהרחבת סמכותן של הוועדות המקומיות להסדיר נושאים אלה במסגרת תוכנית שבסמכותן.

המהלך לביטול תמ"א 38, שנחשף באחרונה ב-TheMarker, נעשה על רקע ביקורת מתמשכת במינהל התכנון על אפקטיביות התוכנית. במינהל התכנון אומרים כי קידומם של מיזמי התחדשות עירונית שייעשו באופן מתחמי עדיף על אלה במבנים בודדים. במינהל סבורים כי בדרך זו יתאפשר תכנון אסטרטגי מקיף יותר וארוך טווח, שבמסגרתו יתאפשר מענה כוללני לצורכי הרשויות - ובמרכזם פיתוח מספק של תשתיות שיתמכו בפיתוח האינטנסיבי בערים.

במסגרת המהלך, שזכה עד כה לתקצוב של 20 מיליון שקל - מבקש מינהל התכנון לגבש מסמכי מדיניות לרשויות המקומיות – שימפו ויגדירו את המתחמים המיועדים למיזמי התחדשות עירונית בשטחם, לרבות אזורים שבהם ניתן יהיה להקים פרויקטי תמ"א 38. משמעות הדבר היא שבשכונות מגורים שבהן יעריכו הרשויות המקומיות כי אין ביכולתן וביכולת התשתיות הקיימות בהן לשאת פרויקטים אלה – לא יתאפשר קידומן של תוכניות תמ"א 38. 

לאור ההתנגדות של העת האחרונה מצד ראשי ערים לבנייה חדשה בשטחם, וביתר שאת לפרויקטי תמ"א 38 – ההערכות הן כי המהלך המתגבש יביא להיעלמות הדרגתית אך מוחלטת של התוכנית מהנוף הישראלי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עו"ד אלדר אדטו, ראש מחלקת נדל"ן במשרד ברנע, אומר כי "ההודעה שוללת ממאות אלפי בעלי דירות את הזכות לחזק את ביתם נגד רעידת אדמה ולהוסיף ממ"ד לדירותיהם. מדינת ישראל, שהגתה את תמ"א 38 לאור היעדר משאבים לחזק את הבניינים, שוללת כעת את התוכנית, ללא כל פתרון לבעיות החיזוק.

"ההודעה מכניסה לסחרור ענף שלם שנבנה על בסיס תמ"א 38, בתמיכתה ובעידוד של מדינת ישראל וכלל הרשויות התומכות בה. מאות חברות המעסיקות עשרות אלפי עובדים ונותנים שרות חיצוניים, מהנדסים, שמאים, קבלני בניין, עורכי דין, אדריכלים, מודדים, יועצי קרקע ועוד, עתידים לעמוד מול שוקת שבורה. פרויקטים שהשקיעו בהם מאות שעות עבודה ומאות אלפי שקלים יוותרו מיותמים וללא יכולת להוציא אותם לפועל".

עו"ד אברהם ללום, סגן יו"ר לשכת עורכי הדין  ומעורכי הדין המובילים בתחום ההתחדשות העירונית: "זו החלטה אומללה ויכולה להיות גם טרגית. נראה כי המועצה הארצית לא תשנה את העמדה וזו תהיה החלטה שיהיה בלתי-אפשרי לתקן. הממשלה חייבת להתערב דחוף בנושא. סקטורים שלמים נשענים על תמ"א 38. בניינים יישארו ללא פתרון אם בסביבתם כבר נבנו בניינים שכנים מכוח תמ"א 38. חייבת להתקיים אחריות לאומית, ציבורית, ארצית ועירונית. לא תיתכן אמירה כזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker