נתניהו החליט: שדה דב ייסגר מיידית, הטבות ב-400 מיליון שקל לאילת

משרד רה"מ: "לאחר דיונים מעמיקים עם שר התחבורה, היועצים המשפטיים וגורמי המקצוע, החליט נתניהו כי אין דרך לעצור את פינוי שדה דב וכל ניסיון יעלה למדינה מיליארדי שקלים ויגרום לנזק כבד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו באילת ב-2013צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

לאחר שבועות של דיונים, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריע: שדה דב ייסגר בתאריך הפינוי הצפוי מחר (ב'), ובהתאם לחקיקה ולהסכמי עם בעלי הקרקעות. זאת למרות מאמציהם הרבים של ראש העיר אילת יצחק מאיר הלוי, מלונאים, חברת ארקיע ואחרים לגרום לנתניהו לשנות את ההחלטה. בהודעה שנמסרה ממשרד ראש הממשלה נכתב: "אין דרך לעצור את פינוי שדה דב. כל ניסיון יעלה למדינה מיליארדי שקלים ויגרום נזק כבד".

במקביל, הורה נתניהו - תוך סיכום עם שר האוצר משה כחלון ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ', ובאישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט - להביא לממשלה בתוך שלושה שבועות תוכנית לפיתוח העיר אילת בהשקעה של 400 מיליון שקל. כחלון וצוותו התחייבו להעמיד את המקור התקציבי לתכנית.

כמו כן, הוחלט על הקמת צוות שרים בראשות ראש הממשלה שיוודא ביצוע של התכנית לפיתוח העיר אילת. בנוסף, סיכמו ראש הממשלה וסמוטריץ' על צעדים להבטחת רציפות התחבורה התעופתית לאילת דרך נתב"ג - באותה תדירות שקיימת היום בין אילת לשדה דב. 

בנוסף גובשו שורה של הטבות ותמריצים לטובת נוסעים, חולים ורופאים משדה דב לשדה התעופה רמון. לפי המתווה, חולים אילתים שמקבלים טיפול רפואי במרכז יקבלו מימון למונית ללא עלות מנתב"ג לבית החולים ובחזרה. חולים כרוניים יקבלו מענה למעטפת שלמה שכוללת: מימון מונית מפתח הבית לשדה התעופה רמון, מימון טיסה, מימון מונית לבית החולים ומימון לינה. עדיין לא ברור כיצד יעבוד התיאום והפרוצדורה מול קופות החולים ולכמה זמן תינתן ההטבה.

גם לרופאים שטסים לאילת לצרכי מתן שירותים רפואיים, יינתנו תמריצים - כדי להגדיל את השירותים שניתנים מאילת ללא צורך בטיסה. בנוסף, צוותים רפואיים שיעתיקו את מקום מגוריהם לאילת למשך תקופה של 5 שנים יקבלו מענקים כספיים משמעותיים, לדוגמה, מענק של עד מיליון שקל לרופא מומחה. 

הסעות חינם לנוסעים בתדירות גבוהה בקו אילת-נתב"ג

נוסעים מחכים לטיסות בטרמינל 1 בנתב"גצילום: עופר וקנין

עוד הוחלט על הסדרת הסעות חינם לנוסעים בתדירות גבוהה בקו נתב"ג-אילת, מכבש המטוס בטרמינל 1 בנתב"ג ישירות לרכבת ארלוזורוב בתל אביב (לנוסעים ללא כבודת בטן). כמו כן יוכשר שאטל ייעודי לטיסות המגיעות מאילת לטרמינל 1 בנתב"ג - אל תחנת הרכבת בבן גוריון, באופן שיותאם ללוח הטיסות מאילת. לנוסעים קבועים יתאפשר גם כרטיס קבוע שיחסוך את הבידוק הביטחוני לפני הטיסה ויקצר את זמן ההמתנה והשהות בשדה התעופה.

כחלק מההיערכות נתב"ג לתוספת הפעילות הפנים ארצית קיבלה בשנה האחרונה רשות שדות התעופה (רש"ת) מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) 230 מיליון שקל לטובת שדרוג טרמינל 1 והכשרתו להכלת הפעילות הפנים ארצית שתגיע אליו משדה דב. מרש"ת מוסרים כי נתב"ג ערוך ומוכן לקליטת פעילות זו בין היתר באמצעות אולם נכנסים חדש לטיסות הפנים ארציות בטרמינל 1, כך שהטיסות לאילת ימריאו וינחתו מטרמינל 1 בלבד; העתקת לוח הטיסות משדה דב באופן מלא לנתב"ג; הכשרת קומת חניה של 400 מקומות חניה שתשמש את הטסים לאילת בלבד; יציאה קצרה מאזור איסוף המזוודות לרחבת האוטובוסים והמוניות בחניון מצדה; שאטלים ישירים לתחנת הרכבת סבידור בתל אביב לנוסעים ללא מזוודה ישירות דרך הנתיב המהיר וכן שאטל מהיר לתחנת הרכבת בנתב"ג.

פגישה מכרעת בהרכב פוליטי טהור

את הפגישה המכרעת שקיים היום נתניהו בעניין סגירתו המתוכננת של שדה דב שקבועה בחוק למחר, 1 ביולי, הוא החליט לבצע בהרכב פוליטי טהור, כשהוא משאיר בחוץ את כל היועצים המקצועיים ואת הפקידות הבכירה ממשרדי הממשלה הרלוונטיים. בפגישה המכרעת עוד ניסו למצוא פתרון קסם לסוגיית שדה התעופה העירוני ו"לרבע את המעגל" כפי שאמר סמוטריץ'. מלבדו השתתפו גם יו"ר ועדת הכספים משה גפני, ראש עירית אילת מאיר יצחק הלוי; ח"כ יואב קיש, חיים ביבס; ושר התיירות יריב לוין. 

בסופו של דבר גם נתניהו לא הצליח למצוא את פתרון הקסם שישאיר את שדה דב פתוח מבלי שהדבר יעלה למדינה מיליארדי שקלים. 

הסיפור של שדה דב נמצא במגרש של נתניהו הרבה מאד זמן, כאשר ח"כ יואב קיש זרק אליו את הכדור מוועדת הפנים, באצטלה בטחונית, ונתן לו את הסמכות להאריך את פעילות שדה דב משיקולים ביטחוניים. נתניהו לא מצא כאלה, אך עדיין נמנע מלהחליט.

שדה דבצילום: עופר וקנין

ואולם דווקא הפעם מנטליות "הרגע האחרון", דחקה אותו לפינה. הוא חשב שמינוי סמוטריץ' לשר התחבורה אולי יסייע לו לגמור את הסיפור מבלי להתערב, אבל שעות ספורות לפני ירידת השאלטר על שדה דב - עדיין כולם חיכו למוצא פיו של נתניהו. רק חמש שעות לפני הסגירה המתוכננת יצאה ההודעה הסופית. נדמה שלבסוף הכריעו הגורמים המקצועיים וגם המלצות משרד המשפטים מאחורי הקלעים - שהבהירו לנתניהו, שלמרות התמורה הפוליטית, יהיה קשה לחמוק מאובדן הכנסות של מיליארדים למדינת ישראל ומאפקט השרשרת שיוווצר.

שר התחבורה" "נלחמתי על השדה במשך שלוש שנים"

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "במשך כשלוש שנים נלחמתי בכל כוחי לשמר את שדה דב במקומו. היועץ המשפטי לממשלה סבר שמדינת ישראל חשופה לתביעות על סך מיליארדי שקלים באם השדה יישאר במקומו עוד יום אחד, ובנסיבות הללו קיבלנו את ההחלטה הקשה. אפשר להסכים עם קביעתו של היועץ ואפשר שלא, אבל זה מאחורינו, עתה המטרה של כולנו - חיזוק העיר אילת.

"מחר בצהריים אגיע לנתב"ג פעם שנייה תוך שבוע על מנת לוודא מקרוב שהשדה ערוך באופן מיטבי לקלוט את תעופת שדה דב באופן אופטימלי ותוך שמירת תדירות הטיסות מאילת ואליה.

"אני מבקש להודות לראש הממשלה ולכל גורמי המקצוע, גם אלה שחלקתי עליהם במהלך הדרך באופן נוקב. אני משוכנע שכולם רוצים את טובתה של מדינת ישראל ופועלים לשם שמים".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מסר: "היום הוא היום העצוב בחיי הציבוריים. בכל לבי קיוויתי, כי התבונה, החמלה והרגישות לתושבי אילת הם שינצחו, אבל לצערי, בצע הכסף ניצח את הצדק, ההגיון והאחריות הלאומית. העיר אילת של מחר לא תהיה העיר אילת של היום״. באשר לסל ההטבות, אמר ראש הלוי: ״אף אחד לא עושה לנו טובה, זו זכות שלנו וחובתה של המדינה".

ממטה המאבק נמסר: "ראש הממשלה בנימין נתניהו בהחלטה היסטורית ואומללה, הנחית הערב מכה קשה על העיר אילת, חוליה ותושביה ועל ענף התיירות שמהווה את מקור הפרנסה בעיר. החלטת ראש הממשלה תוביל לכאוס שיווצר כעת בעיר עם ניתוק צינור החמצן שלה, שדה דב. כל שביקשנו הוא שהמנחת שנותן לנו חיים, ימשיך לפעול עד למתן היתרי בניה לבעלי הקרקע הפרטיים והממשלתיים, אולם ניתקלנו באטימות נוראית מצד גורמי הממשלה שהעדיפו את הכסף המיידי על פני מחויבותם לאזרחים ולפריפריה".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אמר בתגובה להחלטתו של נתניהו: "לאחר דיון ארוך והיסטורי עם ראש הממשלה, החליט נתניהו שהוא לא עומד בלחצים של היועצים המשפטיים שלו וחוות הדעת המשפטיות. ראש הממשלה החליט לסגור את שדה דב. זה יום עצוב לתושבי מדינת ישראל, זה יום עצוב לתושבי העיר אילת וגם לעובדים באילת. אנחנו, אנשי ההסתדרות, נתמקד כרגע בהגנה על העובדים. לא אתן שאף שערה משערות ראשו של עובד אחד תיפגע כתוצאה ממהלך הסגירה. אני מקווה שהעיר אילת תקבל חבילת סיוע מהממשלה, כפי שהתחייב ראש הממשלה, על מנת להתגבר על המכה שאילת חטפה היום".

ח"כ יואב קיש, שליווה את נושא סגירת שדה דב בחודשים האחרונים כיו"ר ועדת הפנים של הכנסת וגם השתתף בישיבה המכרעת היום בלשכתו של נתניהו, אמר: "ראש הממשלה קיבל את ההחלטה הלא קלה והלא פופולרית, אבל הנכונה לטובת מדינת ישראל. הוא השקיע שעות רבות בדיונים ופגישות עם כלל הגורמים הרלוונטיים, ואני מבין שהחלטתו התקבלה בלית ברירה לאור ההסכמים שהמדינה מחוייבת להם. אם היינו פועלים אחרת, היינו חשופים לתביעות של מיליארדי שקלים. לא ניתן לשנות את מתווה הסגירה".

עוד מסר קיש כי תוקם ועדת שרים בראשות נתניהו שתבחן מחדש את התוכנית שגובשה לפני כשנתיים אך נגנזה, לחיזוק אסטרטגי של העיר אילת. תוכנית זו מוערכת בהשקעה של כ-1.2 מיליארד שקלים לאורך 12 שנים. "אנחנו חוזרים לבחון את התוכנית הזו, שתבדוק את ההשקעות הנדרשות באילת, את המשמעויות לאור סגירת שדה דב והנושאים התחברותיים שיעלו".

רשות מקרקעי ישראל מציינת בסיפוק כי החלטת ראש הממשלה לפנות את שדה דב כמתוכנן ובמועד שנקבע זה מכבר, סוללת את הדרך להמשך יישום התוכנית לבניית רובע מגורים, תיירות ועסקים במקום השדה שיתפנה. הרובע החדש כולל 16,000 יחידות דיור, מתוכן כ-8,000 יחידות דיור בר השגה ועוד אלפי חדרי מלון חדשים שיוקמו בלב אזור הביקוש של תל אביב והמרכז. רשות מקרקעי ישראל תמשיך לקדם עם משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד הביטחון ושותפים נוספים את מעבר מחנות צה"ל דרומה. פינוי שדה דב הוא שלב נוסף וקריטי בהמשך מימון התכנית. רמ"י תמשיך לקדם מהלכים להגדלת היצע יחידות הדיור בהתאם למדיניות הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker