מינהל תכנון: "ההנחיות המרחביות של הוועדות המקומיות יצומצמו בחקיקה"

מינהל התכנון מקדם תיקון חקיקה שיביא לצמצום תכולתן של ההנחיות המרחביות - מהכלים התכנוניים המהותיים הנתונים כיום בידי הרשויות המקומיות ■ את דבר המהלך חשפה הבוקר סמנכ"לית מינהל התכנון לרגולציה ברישוי ובנייה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
בנייה ביבנה
בנייה ביבנהצילום: אייל טואג

מאבק הכוחות בין ועדות התכנון הארציות לשלטון המקומי נמשך: מינהל התכנון מקדם תיקון חקיקה שיביא לצמצום תכולתן של ההנחיות המרחביות - מהכלים התכנוניים המהותיים הנתונים כיום בידי הרשויות המקומיות.

את המהלך המתגבש חשפה הבוקר (א') רות שוורץ חנוך, סמנכ"לית מינהל התכנון לרגולציה ברישוי ובנייה, במסגרת הוועידה הארצית לבנייה פרטית של מרכז הבנייה הישראלי שהתקיימה בגליל העליון. "ההנחיות המרחביות נועדו להיות כלי לייעול הרישוי, והפכו לכלי שמנוצל על ידי ועדות התכנון המקומיות וראשי הערים", אמרה שוורץ בפאנל, שדן במציאת פתרונות למציאות הסבוכה בהליך הוצאתם של היתרי בנייה.

ההנחיות המרחביות הן כלי תכנוני שניתן לוועדות התכנון המקומיות במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה בשלהי 2016, לפיהן במסגרת התב"ע המאושרת ניתן להנחות עקרונות עיצוביים וחזותיים של הפרויקטים שנבנים בגבולות העיר. אלא שביקורות חוזרות ונשנות מהחלת הרפורמה ועד היום, שאליהן התייחסה שוורץ בדבריה, מעלות כי מכלי עיצובי שנועד לייצור אחידות ואסתטיקה, הפך המשאב של ההנחיות המרחביות בידי הרשויות המקומיות לכלי תכנוני משלים עבורן.

את ההתייחסות למהלך ציינה שוורץ לצד שורה של מהלכים אותם מקדם מינהל התכנון כפתרון לכאוס הביורוקרטי הקיים בהליכי הרישוי לבנייה - לצד המהלך לצמצום ואף ביטול ההקלות בשוק הדיור, וכן שינוי שמקדם מינהל התכנון במסגרת שלב הביצוע שבהליך הוצאתם של היתרי הבנייה. אלא שנדמה כי חרף ניסיונותיה של שוורץ לצייר תמונה חיובית של העשייה שמקדמת המדינה בנושא, יושבי הפאנל, כמו גם הקהל, לא השתכנעו וטענו לכישלון מינהל התכנון במתן פתרונות מספקים.

משתתפי הפאנל, בהם עו"ד ענת בירן, האדריכלית מיה פלסנר, מנכ"ל מכון בקרת הבניה הישראלי מקבוצת מילגם הוגו שפנגנטל והאדריכל סרג' בן דויד, הפנו שאלות לנציגת מינהל התכנון בכנס, במטרה לזכות ללוח זמנים קונקרטי לביצוע המהלכים - אולם לא זכו לתשובות מצידה בנושא זה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"המדינה מכשילה התיישבות בצפון ובנגב"

סוגיה נוספת שזכתה לזרקור בוועידה, נגעה לצורך בהרחבת ההתיישבות בפריפריה, לרבות המרחב הכפרי. יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' אמר בהקשר זה כי "בזמן שנחתמים הסכמי גג בערים - למדינה אין שום תכנון לגבי ההתיישבות הכפרית. הבנייה הכפרית היא צורך חשוב. לצערי למדינה היום לא רק שאין שום אמירה לגביה, אלא היא גם מכשילה התיישבות בצפון ובנגב. גם כאן צריך להיות תכנון שהוא ארוך טווח - מתוך הבנה שניתן לבנות עוד אלפי יחידות דיור במרחב הכפרי".

בכנס התקיים דיון גם בנוגע לעתיד התעסוקה בפריפריה - סוגיה שעוררה ביקורת חריפה מצד הנוכחים.

עופר יחזקאלי, מ"מ ראש העיר קרית שמונה אמר: "לא מאמין לממשלה. הסיכוי שמשהו יבוא מלמעלה הוא אפסי, הסיכוי יותר גדול שיגיע מלמטה. הממשלה רואה שיש הצלחה, ורק אז היא מצטרפת. צריך להביא לכאן עוד מפעל כעוגן וגם חברות ממשלתיות או חצי ממשלתיות. צריך לעודד גם עסקים קטנים ויזמות - כשהמרחב הגיאוגרפי הוא לא פונקציה, אפשר לשבת בכל מקום ולנהל תהליכים. לכן חשוב לקדם יזמות פרטית".

אורי אילן, יו"ר הוועדה המחוזית צפון אמר: "התעסוקה זו אניגמה הכי גדולה, אין היום אף אחד שיש לו תמונה ברורה איך ייראה עולם התעסוקה בעוד 30 עד 40 שנה. סביר להניח שמטר לתעסוקה לנפש כבר ללא יהיה רלוונטי בעוד 20 עד 30 שנה, בגלל מחסור בקרקע, מחסור בתעסוקה ושינויים בתעסוקה. יש לנו רק רמזים".

הוא הדגיש את הצורך "לחזק תחומים אלה ופחות לריב על קרקע. כל השיח היום עם ראשי הרשויות, קשה. כל ראש רשות רוצה אזור תעשייה כדי לייצר הכנסות. כל שיטת הארנונה מעוותת, ולא מובילה לשום מקום קונסטרוקטיבי. התפקיד שלנו מאוד אכזרי וקשה, אנו צריכים לקבל החלטות, ויש ויכוחים על דיור לא ממומש, ויש אזורי תעסוקה שלא ממומשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker