נתניהו עדיין שותק לגבי שדה דב - על מה זה מעיד?

עכשיו אפשר להגיד באופן יחסית: זהו יומו האחרון של שדה דב ■ ראש הממשלה צפוי להיפגש היום בצהריים עם שר התחבורה ■ רשות שדות התעופה קיבלה מרשות מקרקעי ישראל 230 מיליון שקל כדי להיערך להגדלת הפעילות הפנים ארצית בנתב"ג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב

שתיקתו הרועמת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכולה להעיד רק על דבר אחד: זהו היום אחרון לפעילות שדה דב. עכשיו כבר אפשר להגיד באופן יחסית ברור, שלמרות המאבק העיקש של תושבי אילת בראשות ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, השדה צפוי להיסגר מחר (ב') כמתוכנן, ולא תהיה שום חקיקת בזק שתציל אותו.

נראה כי נתניהו, המכהן כשר הביטחון והיחיד שהיה יכול לעצור את הפינוי, לא השתכנע שאפשר וצריך להשאיר את שדה התעופה העירוני פעיל. עם זאת, אף שהוא היה אמור לעדכן כבר ביום חמישי לגבי החלטתו הסופית בנושא - טרם יצאה הודעה בנושא מלשכתו.

נתניהו אמור להיפגש היום בצהריים עם שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', לשיחת היוועצות נוספת בנושא סגירת שדה התעופה. לשיחה, שתתקיים בשעה 14:30, זומנו גם יצחק הלוי ובני ביטון, ראש עיריית דימונה המכהן כיו"ר ועדת ערי הפריפריה בשלטון המקומי. סמוטריץ' היה זה שהציג בפני ראש הממשלה את המתווה לדחיית פינוי השדה בשלוש שנים, תוך כדי שיווק הקרקעות וקידום מתן היתרי בנייה עד מציאת פתרונות אופטימליים למען תושבי אילת.

ההערכות שנתניהו לא ידחה את הפינוי ויגבש תוכנית הטבות לפיצוי תושבי אילת עלו כבר בשבוע שעבר, לאחר הפגישה רבת המשתתפים בלשכתו, שבה הובהרו לו כל המשמעויות הכספיות והמשפטיות לדחייה כזו. בפגישה השתתפו אנשי מקצוע ממשרדי הממשלה השונים, ובהם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט; המשנה ליועץ המשפטי, ארז קמיניץ; שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'; ראש אגף תקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור; נציגי מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועו"ד רינה מיוחס מפרקליטות המדינה.

נציגי משרד האוצר עידכנו את נתניהו כי המשמעות של דחייה - ולו ביום אחד מבחינת בעלי הקרקעות הפרטיים - היא אובדן הכנסות של 8 מיליארד שקל למדינה. נציגי משרד המשפטים הסבירו לראש הממשלה כי דחייה של יום בסגירת שדה דב היא הפרה של ההסכם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתוך כך, ראשי פורום ערי הפיתוח, בהשתתפות כמה ראשי רשויות מקומיות, פנו אל כלל ראשי הרשויות בקריאה להשבית את שירותיהן היום - יום לפני מועד סגירת שדה דב הקבוע בחוק. מהשלטון המקומי נמסר כי העיריות של תל אביב, מודיעין, דימונה, עכו, ראש העין וכרמיאל החליטו לשתף פעולה והשביתו את השירותים לתושבים.

בנימין נתניהו. ייפגש היום עם ח"כ בצלאל סמוטריץ'צילום: נעם ריבקין פנטון /

כמו כן, קרא יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, לנתניהו לדחות את סגירת השדה תוך שהוא מאיים כי "ככל שתתקבל החלטה לסגירת שדה דב, אשקול בכובד ראש להפעיל צעדים ארגוניים נרחבים במשק החל מיום שני בבוקר", אמר בר דוד.

הטיסה האחרונה

לפי לוח הטיסות של חברות התעופה, הטיסה המסחרית האחרונה שתנחת בשדה דב תהיה של ישראייר, שתצא מרמון ב-21:45 ותנחת בשדה דב כ-40 דקות לאחר מכן. מכיוון שהצה"ל, האחראי על מגדל הפיקוח, מתפנה אף הוא ב-1 ביולי, לאחר הנחיתה יעבירו חברות ישראייר וארקיע את המטוסים לנתב"ג - שכן מיום שני כבר לא יוכלו להמריא מהשדה.

עד הרגע האחרון האמינו בישראייר ובארקיע כי שדה דב לא באמת ייסגר, ושגם הפעם תהיה דחייה ברגע האחרון, וכתוצאה מכך הן המשיכו למכור לנוסעים כרטיסי טיסה משדה דב, תוך שהן מציינות בהערות, כדי להיות מכוסות מבחינה משפטית מפני תביעות, כי טיסה זו עלולה שלא לצאת לפועל.  

מחר, יום הסגירה, קבועות לישראייר שתי טיסות הלוך משדה דב לשדה רמון ועוד שלוש טיסות חזור, ואילו לארקיע מתוכננות ארבע טיסות הלוך משדה דב לרמון ועוד שלוש טיסות חזור. ברשות שדות התעופה (רש"ת) מבהירים כי כל הסלוטים (חלונות זמן להמראה) שהיו לארקיע וישראייר בשדה דב יישמרו בנתב"ג. כלומר, זמני הטיסות לא אמורים להשתנות.

"כל הזמן הזה נערכנו לשתי האפשרויות - סגירה ופינוי. מבעוד מועד הודענו לכל הלקוחות שייתכן מאוד והשדה יסגר לפי החלטת הממשלה, ושבמידה וזה יקרה נוכל להציע להם טיסה חלופית מנתב"ג או שיוכלו לבטל ללא דמי ביטול. במקביל נערכנו לטיסות מנתב"ג בסמוך לשעות הטיסות המקוריות משדה דב וגם לתגבור הטיסות מחיפה", אומר גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק של ישראייר. עוד מעדכן סתיו כי ישראייר הכפילה את מספר הטיסות השבועיות שהיא תפעיל משדה התעופה מחיפה לרמון, שכן החברה צופה ירידה בתנועות הנוסעים לאילת מנתב"ג והיא מעוניינת לייצר ביקושים של קהל חדש.

ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרותצילום: חורחה נובומינסקי

על מנת להיערך להגדלת הפעילות הפנים ארצית בטרמינל 1 נתב"ג, קיבלה רש"ת מרמ"י 230 מיליון שקל. מרש"ת מוסרים כי נתב"ג ערוך ומוכן לקליטת פעילות זו בין היתר באמצעות אולם נכנסים חדש לטיסות הפנים ארציות בטרמינל 1; קומת חניה שתשמש את הטסים לאילת בלבד; יציאה קצרה מאזור איסוף המזוודות לרחבת האוטובוסים והמוניות בחניון מצדה; שאטלים ישירים לתחנת הרכבת סבידור בתל אביב לנוסעים ללא מזוודה דרך הנתיב המהיר, וגם שאטל מהיר לתחנת הרכבת בנתב"ג.

תנועת הנוסעים השנתית לאילת הסתכמה ב-2018 בכ-1.4 מיליון, שמתוכה כ-56% התבצעו משדה דב ואליו. כ-40% נוספים יצאו וחזרו לנתב"ג והיתר לשדה התעופה בחיפה.

הסגירה - איך זה יתבצע?

סגירת השדה מחייבת בשלב ראשון את צעדי הפינוי של מתקני צה"ל, מהלך שכבר החל וצפוי להימשך עוד חודשים ספורים, עד לפינוי מוחלט המוערך עד לתחילת 2020. חודשים אלו הם הזמן שנדרש לפינוי והריסת חלק מהשטחים והמתקנים התפעוליים בסביבת השדה ועזיבה של כל מתקני התעופה.

במקביל לתקופת הפינוי המוחלט של המבנים, צפויים להגיע נציגי החברה הממשלתית לאיכות הסביבה ESC, בכדי שתבצע סקרים ודגימות קרקע עבור נת"ע ורמ"י - שמבקשים לקדם את הליך עבודות הפיתוח על הקרקע במהירות.

נת"ע, החברה הממשלתית המופקדת על הרכבת הקלה, רוצה להתחיל בעבודות לקראת הצבת הקו הירוק, שמתוכנן לעבור בשטחי השדה, ולבצע עבודות קידוח מה-2 ביולי. במכתב ששלחה מנהלת מחלקת תכנון הקו הירוק בנת"ע לבכירים ברמ"י, היא ביקשה שלא לעכב את העבודות המתוכננות ולפי ההסכם של נת"ע עם חברת ESC מדובר בתנאי מחייב לקבלת היתרי בנייה.

שלב דיגום הקרקע וניקוי הקרקע שיבוא אחריו הוא הכרחי וחשוב בשטחים שהיה בהם שימוש תעשייתי, וקיים חשש לדלקים וחומרים מזהמים במקום. דגימות הקרקע יכתיבו את אופן הטיפול בקרקעות מזוהמות - תהליך שיכול להימשך כמה חודשים ואף יותר משנה. בכל מתחם שדה דב מתוכננים 500 קידוחי קרקע, מתוכם כ-50 בתחום רצועת הרכבת הקלה.

במקביל, עבודות הפיתוח ידרשו הרמה של גובה פני הקרקע של בין 7-5 מטרים, מהלך שברמ"י מקווים שיקודם בחודשים הקרובים, ויאפשר את התחלת הנחת התשתיות באזור.

נתב"ג. ערוך להגדלת הפעילות הפנים ארציתצילום: עופר וקנין

מבחינה תכנונית, בסוף חודש יולי צפוי להתחיל הדיון בהתנגדויות לתוכנית שהופקדה בוועדה המחוזית באפריל האחרון. התוכנית כולה מיועדת לבניית כ-16 אלף יחידות דיור על פני 2,500 דונם, הכוללים גם שטחי תעסוקה, מסחר, משרדים, מלונאות ושטחי פארקים ציבוריים וטיילת.

שלב הדיון בהתנגדויות הוא שלב שבו גורמים שונים הנוגעים לתוכנית ובעלי זכויות בה מבקשים לבצע שינויים ותיקונים או להתנגד עקרונית לתכנון, והוועדה מחויבת לדון בהשגותיהם. אחת המתנגדות (אלא אם תחזור בה) היא עיריית תל אביב עצמה, שביקשה בחודשים האחרונים לקדם מודל של שלביות בהחלת התוכנית.

במקביל להליכי ההתנגדויות בוועדה המחוזית, התכנית המפורטת הראשונה למתחם "אשכול" מקודמת כבר בוותמ"ל וצפויה לקבל אישורים בכפוף לאישור התוכנית בוועדה המחוזית, ובכך לאפשר לקדם שיווקי קרקע באופן מיידי. מדובר במהלך חריג בו תוכנית מפורטת לקרקע מקודמת במקביל לתוכנית המתארית לרובע כולו ובטרם זו אושרה ועברה את כל תהליכי התכנון. הדבר מעיד על החשיבות והצורך העז של משרדי הממשלה ורמ"י להיאחז בהכנסות משיווקי הקרקע כבר במהלך 2020, כדי לאפשר את הנעת מעבר בסיסי צה"ל לדרום.

התוכנית המקודמת בוותמ"ל מציעה 4,844 דירות מתוך כ-16 אלף בכל הרובע, וכ-660 מתוכן צפויות להיות דירות במחיר מפוקח או במודלים של שכירות מפוקחת. הערכות עדכניות להכנסות המדינה הצפויות מהשיווקים במתחם, עומדות על כ-4.5 מיליארד שקל. מדינת ישראל ורשות הפיתוח מחזיקות יחד כ-55% מכלל הזכויות בתוכנית רובע צפון תל אביב וממסמכי התוכנית עולה שגם במתחם אשכול תחזיק המדינה בזכויות ליותר ממחצית מהדירות – כ-2,500. במסמכי התוכנית חושב שווי מ"ר קרקע לבנייה למגורים לפי 17.6 אלף שקל למ"ר, ומ"ר מסחר חושב לפי שווי של 21.7 אלף שקל.

תוכנית מתחם אשכול נמצאת בחלק הדרומי של שדה התעופה. היא חולשת על רחבת הכניסה והטרמינל הפעיל כיום. התוכנית למתחם אשכול משתרעת על כ-340 דונם וגובלת מצפון כיום ברחוב אינשטיין, ובעתיד - מרחוב שימשיך את רחוב אבן גבירול. היא צפויה ליצור חיבור בין לב העיר לשכונות הצפון. כיום רחוב אבן גבירול נמצא ממערב לשטחי התוכנית, ובקרבת נמל תל אביב, שכונות המגורים כוכב הצפון ו-ל'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker