ניצחון לתושבי עין כרם: יצורפו לעתירה נגד העברת מכללות צה"ל לשכונה

החלטה חריגה בבית המשפט המחוזי בירושלים: השופט הסכים לקבל את עתירת התושבים ולצרפם לעתירות שהגישו חברי הוועדה המחוזית נגד קידום התוכנית של צה"ל ומשרד הביטחון ■ "אנו פונים אל ראש הממשלה, שר הביטחון וצה"ל - אל תהרסו את עין כרם"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 עין כרם
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

החלטה חריגה בבית המשפט המחוזי בירושלים בעניין התוכנית להעברת מכללות צה"ל מגלילות למרגלות שכונת עין כרם בירושלים: השופט מרדכי כדורי הסכים לקבל את עתירת תושבי ועד שכונת עין כרם, ולצרף אותם לעתירות שהגישו חברי הוועדה המחוזית נגד קידום התוכנית.

השופט קבע אתמול (ד') כי "בנסיבות המיוחדות של המקרה, ומאחר שבפני הוועדה לעררים תלוי ועומד ערר בזכות שהוגש על ידי שלושה חברי הוועדה המחוזית, אני סבור שיהיה נכון להעניק לוועד תושבי שכונת עין כרם רשות ערעור ביחס לטענות המפורטות בסעיפים הנוגעים למתקן הביטחוני".

בעקבות כך נקבע כי הודעת הערר של הוועד תוגש לבית המשפט עד ל-1 ביולי, וכי לא יחולו עיכובים בכתבי התשובה מטעם המשיבים, שנדרשים לענות עד ל-7 ביולי - חלון זמנים קצר למדי.

רועי שרצילום: אמיל סלמן

חברי הוועדה אברהם שקד (נציג הארגונים הסביבתייםׂׂ) עופר ברקוביץ' (יו"ר האופוזיציה של עיריית ירושלים), וניב ויזל (ראש המועצה האזורית מטה יהודה ונציג הרשות המקומית) הגישו באפריל את הערר. לטענתם, הוצגו חלופות מספקות לתוכנית, ובהן בנייה על הגבעה הצרפתית ובהר הצופים. חלופוטת אלה לא יפגעו בנופה ובייחודה של עין כרם, ויאפשרו בנייה לגובה שתדרוש פחות פגיעה בקרקעות פתוחות. לטענתם, אין הצדקה לנגיסה של משרד הביטחון דווקא בקרקעות אלה, במיוחד באיזורים המיועדים לשטחי ציבור לשכונות המתפתחות מסביב.

לפני כמה שבועות עתרו תושבי השכונה לבית המשפט המחוזי בבקשה להיות צד לקבלת ההחלטה ולהשמיע את דבריהם, שבמרכזם הטענה כי בהליכי התכנון הוסתר מהם שמלבד מכללות שיוקמו בשטח המיועד - מתוכנן לקום מבנה תת-קרקעי גדול של 20 אלף מ"ר מתחת לקרקע, ובו פעילות משרדית שתהפוך למבצעית בעתות חירום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לטענת התושבים, המתקן הצבאי המסווג לא היה חלק מהתוכניות המוקדמות שהוצגו להם, והדבר הוסתר מהם. רועי שר, תושב עין כרם וממובילי המאבק, אמר: "אחרי חודשים שבהם אנחנו משתתפים בדיונים סביב התוכנית, רק בדיון בהתנגדויות התגלה בפנינו שהתוכנית שונה בשימושים שלה ממה שידענו לאורך כל הדרך. מצפים שפשוט נשלים עם העובדה שהולך לקום פה מתקן חירום צה"לי".

את ועד השכונה מייצגים עורכי הדין שלי לב שרמן ויובל גלאון ממשרד שביט בראון גלאון צין ויתקון ושות, ואת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מייצג עו"ד יואב דור; את הרשות לפיתוח ירושלים מייצג עו"ד מתן בן שאול ואת עירית ירושלים והוועדה המקומית ירושלים מייצגת עו"ד הדס יצחקי.

הדמייה של תוכניות המכללה הצבאית בירושליםצילום: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון

באי כוחם של תושבי השכונה מסרו כי "אנו מברכים על החלטת בית המשפט, שפותחת צוהר של תקווה כי בסופו של דבר ייעשה בעין כרם המעשה הנכון והשכונה תפותח על בסיס תכנון כולל, המתחשב בנוף ובאופייה הייחודי של השכונה. המחשבה כי מערכת הביטחון מבקשת להקים בלב שכונה פסטורלית מתקן תת קרקעי של הצבא מעוררת תהיות קשות באשר לשאלה: האם אנו מדינה שיש לה צבא, או שמא צבא כל יכול שיש לו מדינה?"

איום על השכונה

על האווירה הפסטורלית של עין כרם מהלכת אימים בשנים האחרונות תוכנית להעברת מכללות צה"ל למורדות עין כרם. התוכנית, שאושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים בפברואר 2019, משתרעת על כ-40 דונם של שטחים פתוחים ומעניקה זכויות בנייה על כ-75 אלף מ"ר. במסגרת התוכנית יועתקו מכללות צה"ל מפי גלילות לירושלים ותותר בנייה מסיבית על פני כ-40 אלף מ"ר בתת הקרקע עבור צה"ל ומשרד הביטחון.

מלחמת תושבי עין כרם בתוכנית התעצמה באחרונה בשל הכוונה להקים את המכללות בגבעה מיוערת, הסמוכה לאזור הכפר השוודי באגן עין כרם. חששם של התושבים הוא שהמהלך יפקיע מהם את אחד השטחים האיכותיים שהיו מיועדים לצורכי ציבור. על פי התב"ע (תוכנית בניין עיר), חטיבת הקרקע שעליה יתמקמו המכללות מיועדת להקמת מוסדות חינוך - והיא מצרך נדיר בתוך בליל השכונות המצטופפות סביב עין כרם, ובירושלים המשוועת לשטחים לפיתוח.

מטעם ועד תושבי עין כרם נמסר: "שכונת עין כרם היא אחד ממוקדי התיירות והתרבות המובילים בישראל, עם יותר מ-3 מיליון תיירים מדי שנה. עין כרם, הכפר ואגנו הנופי, אף הוכרו ב-2015 כאתר מורשת עולם טנטטיבי ע"י אונסק"ו. אנו מברכים על הכוונה להקים את מכללות צה"ל בירושלים, אך הבחירה בהקמתו של כפר 'נופש' צה"לי מנקר עיניים בלב עין כרם היא בכייה לדורות ואף טעות תכנונית וחברתית קשה. אנו פונים אל ראש הממשלה, שר הביטחון וצה"ל - אל תהרסו את עין כרם."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker