ועידת הנדל"ן |

"אם לרכבת לבאר שבע לוקח יותר זמן מאשר לאוטובוס - כנראה שיש כשל"

מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון התייחס בוועידת הנדל"ן של TheMarker לחשיבותה של התחבורה הציבורית בחיבור הפריפריה למרכז ■ ראשת מינהלת פרויקטים במשרד התחבורה: "אין לנו איפה לשים כבישים ומסילות - דרושה קפיצה משמעותית מבחינה טכנולוגית"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת רכבת השלום
תחנת רכבת השלוםצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן

מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף, התייחס היום (ב') לחשיבותה של התחבורה הציבורית בחיבור הפריפריה למרכז. "אם לרכבת לבאר שבע לוקח יותר זמן להגיע ליעד שלה מלאוטובוס, אז כנראה שיש פה כשל", הוא אמר בפאנל שעסק בשאלה אם ישראל ערוכה לאתגרים שמציבים בפניה פרויקטי הענק בתחום התשתיות - שהתקיים בוועידת הנדל"ן של TheMarker.

בפאנל השתתפו גם ראשת מינהלת פרויקטים במשרד התחבורה, הילה חדד; מנכ"ל כביש 6 חוצה צפון, שי לינדנר; סמנכ"לית כספים בחברת נתיבי ישראל, נועה כהן יוצר; וראשת מגזר תעשייה, תחבורה ותשתיות בבנק לאומי, נעמה גורודנצ'יק

גוטהלף הסביר כי "החיבור לתל אביב על ידי רכבת תרם פלאים לשדרות, אופקים ונתיבות. הפריפריה רוצה מאוד להתקרב למרכז, אבל אנחנו צריכים לחשוב כל הזמן על פתרונות יצירתיים. לדוגמה, אנחנו נתקלים בבעיות עם קטע מכביש 6 בגלל הפזורה הבדואית במקום. מאחר שהמדינה לא הסדירה את הנושא במשך שנים רבות, אנחנו נדרשים עתה למציאת פתרונות – לרבות פינויים זמניים".

מתכנן מחזור דרום במינהל התכנון ציין כי יש גם צורך בשדרוג המערכות בפריפריה עצמה. "לא חוכמה לבצע התחדשות עירונית בתשתיות התחבורה של קרית יובל בירושלים - שם עובר הקו האדום. אנחנו מצפים ממקבלי ההחלטות לחבר את ערד לדימונה. רכבת לערד ודימונה תיקח את הערים האלה למקום שבו הן לא היו", הוא הסביר.

חדד התייחסה לאתגרים הניצבים בפני המדינה בכל הקשור לתשתיות והסבירה כי "אין לנו איפה לשים כבישים ומסילות. אנחנו מוכרחים לנצל את מה שיש בצורה טובה יותר. בנוסף, דרושה קפיצה משמעותית בהיבט הטכנולוגי. אנחנו צריכים לעבור מעולם שבו אנחנו מבקרים תנועה - לעולם שבו אנחנו מנהלים תנועה. למשל, פיזור מצלמות וסנסורים שיאפשרו הבנה של הצרכים בשטח, וניצול נכון יותר שלו".

אחד החסמים העיקריים בפרויקטים גדולים של תשתיות תחבורה בהיקפים גדולים, קשור לתיאום בין הגופים המעורבים. "אני עוסקת בניהול תשתיות כבר שלוש שנים, ואין ספק שהתיאום מהווה בעיה גדולה. אני חושבת אבל שהיום, אחרי הרבה משברים, הבנו שדברים צריכים להתרחש אחרת. זה נכון לא רק בתחום התחבורה - אלא גם מיזמי הגז והחשמל", סיכמה חדד.

כהן יוצר הוסיפה כי "הממשלה הבינה מזמן שנגישות לריכוזי אוכלוסייה שלא בתוך מטרופולין תל אביב, זה דבר הכרחי. השיקו תוכנית נתיב לדירה ואז תוכנית רב שנתית של נתיבי ישראל בערים שאותן רוצים לפתח, בהשקעה של יותר מ-5 מיליארד שקל. יש השקעות של מאות מיליוני שקלים בראש העין, בחריש, בבית שמש, ביבנה, באשדוד ובאשקלון. רוב הפרויקטים נמצאים בשלב הביצוע - חלק בשלב מתקדם".

בנוגע להשפעות הצפויות מהקיצוץ בתקציב אמרה כהן יוצר כי "יש עדיין דיונים אינטנסיביים בין משרד האוצר למשרד התחבורה בסוגיית הקיצוץ. אנחנו מאוד מקווים שלא ייפגעו בפרויקטים שיצאו לדרך. אנחנו מאמינים שנגיע להסכמה עם האוצר".

״כאשר המדינה מאפשרת לקבלן אחד ראשי - שיודע לדבר בשפה של גורמי התכנון - לרכז את הפרויקט, ניתן להשלים גם מגה פרויקטים בזמן. כביש 6 חוצה צפון שנפתח השנה הוא דוגמא לכך, כלשמעשה הצלחנו לגמור את הפרויקט לפני הזמן המתוכנן, שזה אתגר לא פשוט בישראל״, אמר לינדנר. הוא הוסיף כי ״ללכת עם גורמי הממשלה ולראות אותם כשותף וצד שיש לו אמירה קריטית - זו נקודה חשובה להצלחה של הפרויקט״.

כשנשאלה גורודנצ׳יק מבנק לאומי לגבי אתגרי מימון והאפשרות לנפילת פרויקטי ענק, כדוגמאת המטרו, כפי שהתרחש ב-2008, היא ענתה כי ״במצב רגיל כשלא קורה שום דבר מאוד משמעותי השוק הישראלי מוכיח שמוכן להתמודד עם אתגרים כאלה ואחרים ויש פרויקטים שעברו אירועים כאלה ואחרים ונמצאה הדרך להמשיך במימון. האירוע ב-2008 התרחש בתוך משבר עולמי שהשפיע בצורה כזו שאכן מימון הקו האדום לא יצא לפועל או לא הבשיל במתכונת הפרויקטאלית, ממגוון סיבות. ככלל, אנחנו לא רואים כאן סיכון גדול בהיתכנות של מימון לפרויקטים הגדולים שעל הפרק״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker