ועידת הנדל"ן |

"כשקבלת היתר בנייה הופכת לדבר חריג — אין פלא שלא עומדים ביעדי הבנייה"

ראשי הערים חיים בסרט, תחום הדיור מצוי באנרכיה, וחלק ממגדלי המשרדים ייהפכו למגדלי רפאים — נשיא התאחדות הקבלנים ראול סרוגו יורה לכל הכיוונים ורק עם דבר אחד הוא מסכים: תוספות הבנייה בערים מייצרות גירעונות, בשל עיוות במנגנון הארנונה

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: אייל טואג
עדי כהן
עדי כהן

"תחום הדיור והתכנון בישראל מצוי כיום באנרכיה – אין דין ואין דיין; כל ראש עיר – הישר בעיניו יעשה", כך אמר היום נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ראול סרוגו, בוועידת הנדל"ן של TheMarker. סרוגו מתח ביקורת גלויה על ראשי הערים המתנגדים לבנייה חדשה בשטחם, וביתר שאת בפרויקטי תמ"א 38.

"לדאבוני הרב, אנשים שדיברו כאן לפניי הבוקר חיים בסרט", התייחס סרוגו לדברים שנאמרו בכנס במסגרת פאנל בו השתתפו ראשי ערים. "הפתרון היחיד באמצעותו נוכל לפתור את בעיית הגירעון בתקציב המדינה הוא בנייה והגדלת היצע הדירות. כשוועדה מקומית כדוגמת רמת גן באה ואומרת לנו שלקבל היתר זה דבר חריג – שלא נתפלא שהממשלה לא מסוגלת לקיים את המדיניות שלה ולעמוד ביעדים להגדלת היצע הדיור".

לדבריו, "תמ"א 38 היא אכן לא הפתרון האידאלי להתחדשות עירונית, ולמעשה כלל לא נועדה להתחדשות עירונית", אמר סרוגו. "מדובר בתוכנית שנולדה כפתרון לסכנה הממשית של רעידות אדמה, במטרה לייצר מוכנות מדינית לכך. על מנת ליישם את פתרון הזה, המדינה רתמה לבנייה את היזמים והקבלנים, באמצעות מתן זכויות בנייה".

סרוגו יצא נגד הטענות כי האינטרס המנחה את הקבלנים הוא רווח בלבד. "איך ייתכן שרשות מקומית כזו או אחרת מתייחסת אלינו – ציבור הקבלנים, מי שבונה את המדינה – כמי שרק מעוניין לגרוף כסף לכיס שלו?", תהה. לדבריו, החסם העיקרי לבנייה כיום אינו טמון בעבודת הקבלנים, אלא ברגולציה – הן מצד השלטון המקומי, והן מצד השלטון המרכזי.

לצד הביקורת, סרוגו התייחס בהבנה לטענות של ראשי הערים על כך שתוספות הבנייה, קרי תוספת של תושבים לעירם, מייצרות גירעונות. "אנחנו עדים היום למצב בלתי נתפש, שבו במקום להפוך נכסים ותושבים לבעלי שווי עבור העיר — תוספת תושבים מביאה לכך שהערים מפסידות כסף; זאת, באופן יזום ומכוון ובשל עיוות שיטת הארנונה", אמר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, סרוגו ביקר את הבהלה של ראשי הערים להגדלת היקף המסחר והתעסוקה בשטחם כפתרון מיידי לבעיית הארנונה – לעתים, במנותק מהמציאות ומהביקוש בשטח. "במקום לפתור את הבעיה באמצעות שינוי העיוות הקיים בחלוקת הארנונה – בונים פרויקטים שלמים שיישארו ריקים, או שיוותרו ככתם סגול בתוכנית", הזהיר סרוגו. "יש לנו מגדלי משרדים בכל גוש דן, שיהפכו בסופו של דבר למגדלי רפאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker