ועידת הנדל"ן

"לא יכול להיות שאעשה תוכנית מתאר, ואז יגידו לי 'תעשה גם שיתוף ציבור'"

הדברים נאמרו על ידי עודד גבולי, מהנדס העיר תל אביב לשעבר, במסגרת וועידת הנדל"ן של TheMarker ■ בכירים אחרים הצטרפו אליו במחאה על הקשיים בקבלת היתרי בנייה ■ סמנכ"לית מינהל התכנון לרגולציה ברישוי ובנייה: "לא זורקים את חוק התכנון והבנייה לפח"

יעל בלקין
יעל בלקין
פאנ"ל"מתכננים ולא בונים: הרפורמה בהיתרי הבנייה מחכה לממשלה החדשה"
מימין: גילי מליניצקי,רות שורץ-חנוך, ארנון פרידמן, אורן הוד, תמי פירון וורד צרפתי

"כשמשהו מקולקל - צריך להחליף אותו. צריך לזרוק אותו. כשמשהו לא עובד, ורוצים שהוא יעבוד, צריך לשנות אותו. אם רוצים שמשהו יקרה והוא לא קורה, סימן שמשהו בדרך לא נעשה נכון". את הדברים האלה אמר עודד גבולי, אדריכל ומתכנן ערים ולשעבר מהנדס העיר תל אביב, בוועידת הנדל"ן של TheMarker, שהתקיימה היום בנמל תל אביב, במסגרת פאנל מתכננים ולא בונים: הרפורמה בהיתרי הבנייה מחכה לממשלה החדשה, בהנחיית גילי מלניצקי, כתבת נדל"ן ב-TheMarker.

הוא הוסיף: "צריך לקחת את מה שקשור לנדל"ן ולהתחיל מחדש. אין מה לתקן יותר, חוק התכנון והבנייה לא רלוונטי לכלום, עבר זמנו". לדברי גבולי, המצב בתכנון הוא לא ראוי בלשון המעטה. "לא יכול להיות שאני אעשה תוכנית מתאר במשך שנים, אני אעדכן המערכת האסטרטגית שלי כל כמה שנים, ואז יגידו לי, 'אתה יודע מה? בוא תעשה גם שיתוף ציבור'. אני לא מוצא סיבה שכל הנספחים המקצועיים יגיעו לציבור. זה לא עניינו. אני יודע לנהל את הידע המקצועי מספיק טוב", אמר.

עודד גבולי
עודד גבולי, היום בוועידת הנדל"ן של TheMarker צילום: עופר וקנין

ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר, הסכים עם דבריו של גבולי. "לא צריך לתת לציבור להחליט בחלק מההקלות. האם שינוי של שיעור החלחול מעניין את כל הציבור כדי לקבל החלטה? זאת החלטה מקצועית. בשביל זה יש גורמים מקצועיים".

"למלה 'הקלות' יש קונוטציה שלילית", הצטרף לדבריו אורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים. "אבל בסופו של יום אם היזם מקבל היתר לבנות יותר יחידות דיור באותו נפח בנייה, אז הוא בונה דירות יותר קטנות שאפשר לקנות במחירים יותר שפויים, לכן יש פה גם אינטרס ציבורי. לא פעם מקבלים במכרזים של המדינה, במיוחד במכרזי מחיר למשתכן, את הדרישה לבקש את ההקלות. כלומר, המכרז בנוי בצורה שדורשת מאיתנו להשתמש במנגנון ההקלות".

"אחת הבעיות הכי מהותיות שיש לנו בתחום הבנייה זה הסחבת והרגולציה ברשויות המקומיות. בעבר לקח שנה וחצי להוציא היתר בנייה, היום לוקח שנתיים-שלוש", אמרה ורד צרפתי, סגנית נשיא התאחדות בוני הארץ, בניסיון לאפיין את החסם הגדול ביותר כיום בתחום הבנייה. לדבריה, הדרישות הגדולות והולכות של הרשויות המקומיות מתוכניות הבנייה גורמות להליך לקחת עד שנה וחצי לפני שבכלל אפשר להגיש בקשה להיתר. "שנה וחצי אנחנו עובדים על תוכנית בינוי וממלאים תנאים ואז באה הוועדה המקומית ולא מאשרת את הבקשה - כי התחלף ראש עיר, מהנדס העיר, השתנתה המדיניות, ואנחנו חוזרים שנה וחצי אחורה".

אורן הוד
אורן הודצילום: עופר וקנין
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריה של צרפתי, שמתארת מצב של חוסר ודאות תכנונית בגלל חילופי שלטון, הצטרפה עו"ד תמי פירון, מנהלת מחלקת נדל"ן, תשתיות ומימון פרויקטים מ. פירון ושות'. "הבעיה היא בשיקול הדעת שיש לוועדות המקומיות. ככל שיהיה פחות מרחב של שיקול דעת ויותר דברים ודאיים - אני מגישה בקשה, אם אני עומדת בדרישות התוכנית אי אפשר לסרב לי ולהערים עוד קשיים - ככל שיהיה ברור יותר, כך יהיה קל יותר להגיש את הבקשות".

בתגובה לטענות שהועלו, הגיבה רות שורץ-חנוך, סמנכ"לית מינהל התכנון לרגולציה ברישוי ובנייה, ואמרה כי הרפורמה בהיתרי הבנייה עברה באמצע 2016 ועוד לא הסתיים הליך הטמעתה. "לא זורקים את חוק התכנון והבנייה לפח, אני לא יודעת כמה השוק יצליח לשרוד עוד שינוי משמעותי בחוק התכנון והבנייה. אתם מדברים על אי ודאות שיש ליזמים בתהליך הרישוי והתכנון, ובתהליך הרישוי אחד הכלים שאנחנו מקדמים זה ביטול ההקלות הכמותיות והכנסת הקלות מרחביות למנגנון של גמישות". שורץ-חנוך הדגישה כי לגבי תוכניות ישנות שאושרו תהיה תקופת מעבר בכל הקשור להקלות כמותיות.

רות שורץ-חנוך
רות שורץ-חנוך, סמנכ"לית מינהל התכנון לרגולציה ברישוי ובנייהצילום: עופר וקנין

שורץ-חנוך התייחסה גם לשלב מידע להיתר (הגשת המידע הרלוונטי לפרויקט המבוקש, כמו זכויות בבנייה, מידע על תשתיות ועוד), ואמרה כי "מדובר בשלב משמעותי בתהליך ואנחנו לוקחים את כל התשומות שיש לנו כדי לטייב את אותו. אנחנו משנים את התהליך של האישור, אנחנו רוצים שהיועץ המשפטי של הוועדות יהיה חלק מזה, כדי שלא יהיו הפתעות בדרך. לאט לאט אנחנו עובדים כדי לשפר את מה שצריך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker