ועידת הנדל"ן

ראש העיר דימונה: "אמרו לי שאני מטורף. אם ברמת גן לא רוצים תושבים, אנחנו ניקח אותם"

ברמת גן ובקדימה-צורן חוששים כי הרחבת היישובים תפגע באוכלוסייה, ואולם ראש העיר דימונה העיד: "חתמתי על הסכם גג. אמרו לי שאני מטורף, שזה לשלש את דימונה בעשור. ירדנו מ-16% אבטלה ל-6.5%"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פאנל ראשי ערים
פאנל ראשי ערים בוועידת הנדל"ןצילום: עופר וקנין

"יישום של תמ"א כמו שנעשה ברמת גן זה להסתכל על עיר שמתאבדת בהילוך אטי ולעמוד מהצד. זה ברור שהולכים להתרסק", כך אמר כרמל שאמה הכהן, ראש העיר רמת גן, בוועידת הנדל"ן של TheMarker, שהתקיימה היום בנמל תל אביב. "כשאתה שופך על עיר זכויות בנייה בלי הכר, איזה אינטרס יש לעיר? איזה תכנון יש פה? אמרנו עד כאן, נילחם עד הסוף - התמ"א לא תחזור. האסימון הזה צריך ליפול".

שאמה הכהן אמר את הדברים במסגרת פאנל "המפתח למשבר הדיור נמצא בידיים של ראשי הערים" בהנחיית יעל דראל, עורכת מדור הנדל"ן של TheMarker. ראש מועצת קדימה-צורן, קרן גרין, הצטרפה לדבריו של שאמה הכהן והביעה את התגדותה לבנייה חדשה. "אי אפשר לקחת יישוב של 20 אלף תושבים ולהכפיל ל-40 אלף. אומרים שאנחנו לא רוצים תושבים, אבל אנחנו אוהבים את התושבים ורוצים לדאוג להם, שיהיה להם איך להתפרנס ושיהיו להם מקומות ראויים ללמוד בהם".

"צריך לעשות מהפכה", הסכים איתם עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל. "אבל עד שתהיה מהפכה, מה נעשה? אי אפשר לעצור את הגדלת ההיצע של יחידות הדיור. הגידול הטבעי בישראל יוצא דופן בעולם המערבי, צריך פתרון ביניים. אם יש בעיות צריך לפתור אותן, אבל אי אפשר להגיד 'לא בונים'. במקומות כמו נתיבות, דימונה או בני ברק אף אחד עוד לא ביטל הסכם גג. זה רק דיבורים".

שמרון גם יצא נגד המדיניות של מחיר למשתכן, שנותנת עדיפות לבני המקום. לדבריו, העדיפות ניתנה כדי לרתום את ראשי הרשויות המקומיות למהלך. "יש הצדקה חברתית שלבן מקום בהרצליה או רמת גן תהיה עדיפות על פני מישהו מדימונה? למה שזה לא יהיה הפוך?"

בני ביטון, ראש עיריית דימונה ויו"ר הרשות לפיתוח הנגב הסכים עם דבריו של שמרון. "אם ברמת גן לא רוצים תושבים, אנחנו ניקח אותם", אמר. "בניגוד לראשי הערים פה אני חתמתי על הסכם גג. אמרו לי שאני מטורף, זה לשלש את דימונה בעשור הקרוב, אבל יש לזה סיבות. כשנכנסתי לתפקיד ראש העיר ב-2013 חלוקת הארנונה היתה 70% ממגורים ו-30% מתעשייה. היום 65% מהארנונה היא מתעשייה. אז הסכמתי להסכם הגג, ובמקביל הבאנו חמישה מפעלים, 1,500 מקומות עבודה. ירדנו מ-16% אבטלה ל-6.5%".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

האם המודל של הסכמי הגג גרם למי שחתם עליו לפשוט את הרגל?

"לא. אצלנו בנו 4,000 יחידות דיור, זה הישג אדיר לגמרי. בדימונה אין הצדקה לתמ"א 38 או פינוי-בינוי, מחיר הקרקע הוא אפס. אנחנו שונים ממרכז הארץ. מדברים על צפיפות? תפסיקו לדבר ובואו לראות. מכללת הסייבר נבנית בדימונה, מרכז הסייבר בבאר שבע. מה שהממשלה הזאת עשתה בארבע שנים לדרום זו מהפכה אמיתית.

"עצרנו את ההגירה השלילית", התגאה ביטון. "רוב הילדים שלנו נשארים אצלנו, משכנו צעירים מהאזור - באר שבע, עומר, להבים. אמנם עוד לא מתל אביב, כפר סבא ורעננה, אבל זה יבוא. צה"ל יורד דרומה, יחידות התקשוב, עיר הבה"דים, המרחקים התקצרו". אבל לא די בכך. לדבריו, בשביל להביא את האוכלוסייה האיכותית - צריך את המפעלים האיכותיים. "נמאס לי מלואו-טק", אמר ביטון. "היי-טק לא חייבים לעשות ברעננה, אפשר גם בירוחם או קרית שמונה".

לבסוף, התייחס הרב אברהם רובינשטיין, ראש עיריית בני ברק למצוקת הדיור שממנה סובל המגזר החרדי. "חריש היתה מיועדת לציבור החרדי ושמטו את השטיח מתחת לעיר. יש דיבור על כסיף, אבל אני לא יודע אם זה פתרון או לא, אם תהיה תעסוקה. אי אפשר לזרוק אלפי אנשים באיזו עיר, הציבור החרדי זה לא הדברים הצדדיים של המדינה שצריך להיפטר מהם ולשים אותם במקומות בלי תעסוקה. אז חוץ מכסיף צריך עוד פרמטרים. אז אנחנו הולכים לגור בעפולה, ברמת גן, איפה שיהיו מקומות טובים וזולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker