ועידת הנדל"ן

אלדד פרי: "לקחת מראשי הערים את הסמכות להיתרי בנייה, או לקבוע ארנונה דיפרנציאלית"

לדבריו, המציאות הנוכחית מעוותת, שכן "מי שמחליט כמה תושבים יהיו בעיר הוא הרשות המקומית - שבעצם אינה רוצה תושבים נוספים" ■ פרי, יו"ר ובעלים של חברת פרי נדל"ן, קרא לשנות את המצב ולהביא לכך שהתושבים לא יהיו גירעוניים עבור העיריות

עדי כהן
עדי כהן
אלדד פרי
עדי כהן
עדי כהן

"כדי לפתור את משבר הדיור צריך לקחת מראשי הערים את הסמכות להוצאת היתרי בנייה, או לחלופין – להפוך את התושבים ללא-גירעוניים עבורם", כך אמר אלדד פרי, יו"ר ובעלים של חברת פרי נדל"ן בדברים שנשא הבוקר (ב') בוועידת הנדל"ן של TheMarker בנמל תל אביב. את דבריו נשא לאחר פאנל סוער שבו דנו ראשי הערים רמת גן, בני ברק, דימונה, והמועצה קדימה צורן בקונפליקט האינטרסים לבנייה חדשה בשטחם, על רקע יעדי הדיור של המדינה – 1.5 מיליון דירות חדשות עד 2040.

את עיקרו של הקונפליקט ייחס פרי בדבריו לגירעוניות שמייצר מנגנון הארנונה הקיים: "תושב עולה לעירייה בחינוך, ברווחה וכדומה, כך שכל תושב שמתווסף לעיר הוא גירעוני עבור העירייה. לעיר שאין בה יחס ראוי בין מספר התושבים להיקף התעסוקה והמסחר בה - אין יכולת ממשית להתקיים".

בדבריו השווה פרי בין עמדת הפתיחה של תל אביב לזו של שכנותיה: "בתל אביב נמצאים היום כל המוזיאונים של המרכז, בסיס צבאי גדול, משרדי ממשלה, בתי משפט ועוד. אלה, בתוספת המרכזיות של העיר – מציבים אותה מלכתחילה במקום לא רע בכלל. לעומת זאת, בבת ים, למשל, לא הציבו מוזיאון ולא משרדי ממשלה. כך בת ים סובלת מגירעון של 100 מיליון שקלים מדי שנה". לכן, טוען פרי, "אין אפשרות אחרת מאשר חלוקה דיפרנציאלית של הארנונה".

בהיעדר אפשרות לשנות את המצב, פרי מטיל ספק בהצדקת הכוח שבידי ראשי הערים כיום וסמכותם המוחלטת בהליכי הרישוי והתכנון. "מי שמחליט כמה תושבים יהיו בעיר הוא הרשות, שלמעשה לא רוצה בתושבים נוספים. היא בעלת הכוח, ובידיה הסמכות להוצאת היתרים".

פרי התייחס לסמכות הניתנת לראשי הערים בהליך כחסם בפני קידום מדיניות התכנון הארצית. "אם המדיניות הארצית היא לקדם התחדשות עירונית ולא להפשיר קרקעות, המדינה תוכל לעשות זאת רק אם הסמכות בפועל תהיה אצלה. כך למשל, אנו זקוקים לגוף כמו הוותמ"ל (הוועדה הארצית למתחמים מועדפים לדיור), שיוסמך להוצאת היתרי בנייה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker