ועידת הנדל"ן

"הארנונה - מס מעוות, שקפא על השמרים ומגלם כאוס מוחלט"

מנכ"ל משרד הפנים טוען כי "משברים הם הזדמנות אדירה להובלת שינוי משמעותי", וקורא לעבור לשיטה של רשויות אזוריות: "רשות של 4,000-3,000 תושבים מטרטרת מנגנונים, והממשלה צריכה לייצר אינסוף אנרגיה ותשומת לב כדי להתמודד איתן"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, בוועידת הנדל"ן
מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, בוועידת הנדל"ןצילום: עופר וקנין

שינוי מס הארנונה, מעבר לשיטה אזורית ושיפור יכולות הניהול של הרשויות המקומיות - אלה הדברים העיקריים שהציע מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, בוועידת הנדל"ן של TheMarker בנמל תל אביב. "משברים הם הזדמנות אדירה להובלת שינוי משמעותי", אמר. "משבר הדיור הוביל למאמץ ממשלתי אדיר וליצירת ארגז כלים שלא היה כמותו: מטה דיור, מחיר למשתכן, רפורמה בתכנון, ועדות מקומיות, רשות להתחדשות עירונית ועוד".

ואולם ההזדמנות עדיין לא מומשה, אמר כהן. לדבריו, יש דברים שצריכים להיעשות, כמו מס הארנונה: "מדובר במס מעוות, שקפא על השמרים ומגלם כאוס מוחלט. אין בינו לבין התכלית שלו שום קשר, והוא הסיבה שבגללה ראשי רשויות 'לא אוהבים תושבים'". לדבריו, ארנונה לתושב לעולם תהיה גירעונית ולא משנה מי התושב; ומנגד, ארנונה לעסקים תהיה רווחית וטובה לעיר ולראש הרשות.

כהן טען שלראשי הערים יש אחריות לא פחותה מזאת של הדרג הנבחר הממשלתי, משום שהם אלה שנבחרו בבחירה ישירה, והם מייצגים את אינטרס הציבור לא פחות. ואולם הבדלים ביכולות הניהול בין ראש רשות אחד למשנהו יוצרים הבדלים משמעותיים עבור העיר. לדבריו, צריך לאפשר לראש הרשות לשמור את העובדים האיכותיים ולהפריש את אלה שנשחקו.

בהמשך דבריו התייחס כהן גם למספר הרשויות המקומיות שקיימות כיום - 257 - וטען שאין צורך בכמות כזאת. "רשות של 4,000-3,000 תושבים מטרטרת מנגנונים, והממשלה צריכה לייצר אינסוף אנרגיה ותשומת לב למבנה המעוות במדינה. צריך לחשוב על משהו אחר, מעבר לאזוריות - ישראל מפגרת בתחום. למה שהממשלה לא תתנהל מול 30-20 רשויות אזוריות? לרשויות כאלה יהיה יתרון לגודל בכל הנוגע לתכנון תעסוקה ותחבורה. כיום כשמסתכלים על מפת התחדשות עירונית רואים שטחים עצומים שמיועדים לתעסוקה אבל זה לא אומר שיצליחו לממש את זה, בטח שלא בפריפריה. אז למה לא לעבור לשיטה שמסתכלת על כלל האזור ולא יוצרת קניבליזציה בין הרשויות המקומיות?"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker