ועידת הנדל"ן

יו"ר רמ"י: "לא נעצור את מחיר למשתכן. נגמרה בעיית ההיצע בישראל"

עדיאל שמרון בוועידת הנדל"ן של TheMarker: "זוג ממעמד הביניים שלוקח משכנתא קטנה בהנחה של חצי מיליון שקל - זה לא רע" ■ "המלצתי לממשלה הבאה: לא לעצור את הוותמ"ל! זהו כלי חשוב ומשמעותי, וכל המתנגדים לוותמ"ל הם אינטרסנטים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון
יו"ר רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון

עדיאל שמרון, יו"ר רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), אמר בוועידת הנדל"ן של TheMarker בנמל תל אביב כי יש להמשיך את שיטת שיווקי הקרקעות במחיר למשתכן, אך לצמצם את היקפה. "מחיר למשתכן לא נולדה בקדנציית כחלון אלא הרבה לפניו (במסגרת מחיר מטרה), והיא חשובה בגלל שינוי שיטת המכרז. במכרזי מחיר למשתכן היזמים מתחרים מי נותן את המחיר הכי נמוך ולא מי מציע הכי הרבה על הקרקע. כך אנחנו למעשה מוותרים על הכנסות כדי לייצר הנחות על הקרקע. מי שמעלה את ערכי הקרקע זה לא אנחנו במכרזים לאורך שנים, אלא כוחות השוק החופשי והדירות שמעלות ערך בידיים פרטיות".

שמרון דחה את ההאשמות על תרומתה של תוכנית מחיר למשתכן להתרחבות הגירעון, ואמר: "מאשימים אותנו שגרמנו הפסד הכנסות בגלל התוכנית, ומנגד שאנחנו רואים רק את החור של הגרוש. בואו נתעסק בנתונים: 2017 הייתה השנה שבה שווקו הכי הרבה קרקעות מחיר למשתכן – וגם נכנסו התקבולים הגדולים והטובים ביותר של רמ"י אי פעם. אלה נועדו למימון פרויקטי תשתיות, תכנון מחנות צה"ל, מעבר ופינוי המחנות לדרום ועוד.

"אני ממליץ למדינה לא לחזור לשיטה שבה ערך הקרקע גבוה יותר. יזם ששילם ערך מלא על הקרקע לא יתאבד כדי להוזיל מחירים. כשמחיר הקרקע הוא סביר, היזם יוכל לגלח את שולי הרווח ולתת הנחות. אני חושב שיש התאמות שצריכות להיעשות, ולמדנו תוך כדי תנועה וגם נמשיך ללמוד. צריך לצמצם את ההיקפים של הדירות המשווקות במחיר למשתכן ולרדת מ- 80%-50% יחידות של התוכנית בפרויקט, ל-50%-30%  בלבד מהדירות בכל פרויקט משווק. בנוסף, צריך לשנות את הפיזור ולהתמקד באזורים שיש בהם ביקושים - ולא לכפות בנייה מיותרת. דיברו על זה שהמדינה לא מכניסה יד לכיס – אבל זה בדיוק מה שעשינו במחיר למשתכן. גם זוג עם רקע יציב ממעמד הביניים הגבוה שלקח משכנתא קטנה בהנחה של 500 אלף שקל זה לא רע. לא עשינו משהו רע, עזרנו לזוג במעמד הביניים".

בנוסף, שמרון ממליץ בתוקף לא לעצור את פעילות הוותמ"ל ככלי מרכזי להגדלת היצע התכנון ואישור התוכניות. "המלצתי לממשלה הבאה: לא לעצור את הוותמ"ל! זהו כלי חשוב ומשמעותי, וכל המתנגדים לוותמ"ל הם אינטרסנטים. פתאום בעלי קרקעות חקלאיות לא רוצים לאבד קרקעות פרטיות, ופתאם ראש מועצת קדימה צורן וראש מועצה אזורית עמק חפר טוענים שהן דואגות לשמור על הריאה הירוקה שעיריית תל אביב צריכה. יש לי בשורה בשבילן: לא, אתן צריכות לדאוג להם. אנחנו מתכננים ומשווקים ועושים את זה".

"בעיית ההיצע נגמרה במדינת ישראל. שיווקנו בקצב מצוין, ולא רק בבאר שבע - גם במרכז הארץ. רמ"י היא יזמית התכנון הגדולה במדינת ישראל. הבאנו תוכניות ל-100 אלף יחידות דיור והצורך הוא בנייה של כ-50 אלף יחידות דיור בשנה. יש לנו ממוצע של 40 אלף יחידות מאושרות בשנים האחרונות בקרקעות מדינה. אנחנו ממשיכים בפרסום מכרזים ומצליחים לעמוד בכמות של פרסום המכרזים גם בתקופה של שלוש מערכות בחירות מקומיות ושתיים מרכזיות. עם זאת, מספר העסקות בתקופה הזה נמצא בירידה השנה ואווירת הבחירות משפיעה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker