ועידת הנדל"ן

"תמ"א 38 סיימה את דרכה. גם את חריש הייתי מתכננת היום אחרת"

ראשת מינהל התכנון, דלית זילבר, התייחסה בוועידת הנדל"ן של TheMarker למשבר שדה דב, להתנגדות ראשי הערים לבנייה וההתנערות מהסכמי הגג, ולמטרופולין החדש הנדרש בבאר שבע ■ "המדינה חייבת להתחיל לבצע. בלי תחבורה ציבורית אין לנו צ'אנס"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
דלית זילבר בוועידת הנדל"ן הבוקר
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

"מדינת ישראל חייבת להתחיל לבצע, ולא להשאיר את המסילות ואת הרכבת הקלה רק בתוכניות על הדף" - כך אמרה מנכ"לית משרד התכנון, דלית זילבר, בוועידת הנדל"ן של TheMarker בנמל תל אביב. "יצאנו ממשבר תכנוני לדיור אחרי שעסקנו בתכנון מסיבי של יחידות דיור כדי להגדיל את ההיצע, והתגלה לנו שאנחנו מצויים במשבר תחבורה עמוק. בלי תחבורה ציבורית - אין לנו צ'אנס".

זילבר, ששוחחה עם יעל דראל, עורכת מדור הנדל"ן של TheMarker, סיפרה כי מינהל התכנון אישר בשנתיים האחרונות כ-300 אלף יחידות דיור בעקבות משבר הדיור. "הפעלנו את הוותמ"ל במרץ, והוועדות המחוזיות נהפכו לרלוונטיות יותר בתקופה הזאת", מסבירה זילבר. "עם זאת, עברנו מראייה משברית לראייה איכותית. נושא התשתיות מעסיק אותנו, ואנחנו מבינים שעוד מחלף ועוד כביש לא יעזרו. כפי שאנחנו מאשרים תוכניות לתשתיות, המדינה חייבת לעסוק בביצוע".

זילבר התייחסה גם להתנגדותם של ראשי הערים להסכמי הגג. "ראשי רשויות שאומרים שהם לא רוצים תושבים – זה בלתי סביר בעיני. נכון שלא מדובר רק ביחידות דיור, ויש גם גופי תשתיות ומסלול מהיר ויעיל לתשתיות לאומיות".

לדברי זילבר, "תמ"א 38 אינה מייצרת התחדשות של עיר, אלא התחדשות של בניין ספציפי. התוכנית מוטלת בספק ואנחנו בוחנים את עתידה. היא נותנת מענה נקודתי ולא אסטרטגי. מבחינתי, תמ"א 38 במתכונתה הנוכחית מסיימת את דרכה. אנחנו רואים כיום את התוכניות של התחדשות עירונית לא רק במכפילים של יחידות דיור, אלא גם בתכנון מרחבים, תשתיות, תחבורה, תמ"א 38 אינה נותנת את הפתרון להתחדשות עירונית".

זילבר טוענת כי כל מטרופולין תל אביב צריך לעבור התחדשות עירונית, וזהו הכלי המרכזי להגדיל את היצע יחידות הדיור באזור. בהקשר זה אמרה זילבר כי רובע שדה דב הוא אחד מעתודות הקרקע החשובות, ולכן הוא נמצא בלב השיח. לדבריה, השדה  חשוב לא רק לתושבי תל אביב ואילת, אלא לכל תושבי המדינה.

שדה דב
שדה דבצילום: עופר וקנין
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"שדה דב אינו רק 16 אלף יחידות דיור", הצהירה זילבר. "יש כאן מרחב עירוני חדש וחשוב שלא ישרת רק את תושבי עיריית תל אביב. ייפתחו לציבור 2 ק"מ של חוף שיהפוך להיות נגיש, ותוכנית מצוינת שכוללת הרבה יותר מ-16 אלף יחידות דיור. היא כוללת גם רכבת קלה, חדרי מלון, מתחמי תעסוקה וכו'. יש כאן גם השפעה עקיפה על תכנון שכונות בסביבת שדה דב ולא רק ברובע. יש כאן תכנון מצוין ותיקפנו אותו במשך עשור מול הממשלה. זה שטח משמעותי במרכז הארץ, שבו נמצאים הביקושים המשמעותיים. כל סטייה מהתוכנית תצריך אותנו לחשב מסלול מחדש ואנחנו סבורים שצריך לפנות אותו לפי המועדים שנקבעו".

באשר לחזון התכנוני מחוץ למרכז הארץ, הסבירה זילבר כי יעדי הפיתוח למטרופולין שני לתל אביב מתמקדים בבאר שבע. "מפת באר שבע צריכה פיתוח, ושם אנחנו מתכננים לחזק את האוניברסיטה, בית החולים ואולי לקדם גם בית חולים נוסף. אנחנו מדברים על יעד של מיליון תושבים ובירה משמעותית. אנחנו רוצים ערים צפופות, חיות, מבולגנות, שאנשים מגיעים אליהן. אנחנו רוצים בנייה אינטנסיבית וצפופה עם מרחבים פתוחים וקורקינטים, ולא בהכרח מגדלים".

כשנשאלה האם העיר החדשה שתוכננה, חריש, ממחישה את החזון התכנוני, ענתה כי "אי-אפשר להרשות לעצמנו לתכנן כמו בחריש. כיום היינו מתכננים אותה אחרת. עם זאת, גם על מודיעין היו ביקורות וכיום היא מבוקשת. חייבים לצופף כיום".

עוד הוסיפה זילבר כי מינהל התכנון עוסקים בבבחינה מחודשת של התכנון האגרסיבי של אזורי התעסוקה, שאינם הולמים את הצרכים של מדינת ישראל ומייצרים טלאי לראשי הרשויות. "אישרנו עד היום 60 מיליון מ"ר רק במחוז מרכז. זה יספיק לנו ל-200 השנים הבאות. אין צורך בכל כך הרבה שטחי תעסוקה, ועדיין ממשיכים לאשר. אנחנו עסוקים הרבה בשטחים הפתוחים ובשמירה עליהם, כך גם לגבי החופים: חיזקנו את השמירה עליהם, מתוך הבנה שאלה הם משאבי טבע שאין להם תחליף. בנוסף, אנחנו עובדים על תוכנית ניקוז אסטרטגית לראשונה. עד היום היתה ראייה צרה יותר".

תמ"א 38 ברעננה
תמ"א 38 ברעננהצילום: עזרא לוי

כשנשאלה איפה יישב מינהל התכנון בממשלה הבאה, ענתה זילבר כי "מינהל תכנון הוא גוף מקצועי, שהתחזק בשנים האחרונות ועוסק ברישוי ובתשתיות. כל משרד שנשב תחתיו יקבל גוף מקצועי לידיו. אנחנו פועלים בתוקף החלטות ממשלה ומיישמים מדיניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker