בית המשפט נתן אור ירוק להקמת 8,000 יחידות דיור בעכו

התוכנית כוללת גם 850 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר, 340 אלף מ"ר המיועדים למבני ציבור, ומתחם הכולל את תחנת הרכבת החדשה ■ "השטחים בתוכנית הולמים את צורכי העיר, יש מקום להליכי תכנון מהירים"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה חדשה בעכו
בנייה חדשה בעכוצילום: רמי שלוש

בית המשפט המחוזי בחיפה, בראשות השופט נאסר ג'השאן, דחה בתחילת השבוע את העתירות שהוגשו נגד תוכנית הענק שמקדמת המדינה להקמת 8,000 יחידות דיור ושטחי מסחר ותעסוקה ברובע מגורים חדש בעכו. העתירות הוגשו, בין היתר, על ידי החווה האזורית לנסיונות בגליל המערבי, האדריכל גדי עירון ומטה המאבק לבינוי שפוי. הבסיס לעתירתם הוא החשש שהתוכנית תפגע בפעילותה של החווה, הפועלת על 550 דונם הכלולים בתוכנית. 

בפסק הדין ציין השופט ג'השאן כי הוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים (הוותמ"ל), שמקדמת את התוכנית, נוסדה ככלי שנועד לפתור את משבר הדיור כבעיה ארצית. "הותמ"ל לא נועדה לפתור את בעיות המגורים בעכו", אמר ג'השאן, "עיריית עכו התחייבה לשווק 2,000 יחידות דיור מדי שנה, ועל מנת שתוכל לעמוד בהתחייבותה, יש מקום להליכי תכנון מהירים.

"בית המשפט אינו 'מתכנן-על'", הוסיף ג'השאן, "רשויות התכנון מצאו כי שטחי המסחר בתכנית הולמים את צורכי העיר, ומשכך מצאתי שלא להתערב בשיקול דעת רשויות התכנון לגבי שטחי המסחר והתעסוקה".  

תוכנית הבנייה בעכו כוללת את השטחים שמעברו המזרחי של כביש 4, והצפיפות המוצעת בה היא של 13 יחידות דיור לדונם. היא כוללת, בנוסף ליחידות הדיור, 850 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר, 340 אלף מ"ר המיועדים למבני ציבור, ומתחם הכולל את נתיבי הרכבת ותחנת הרכבת החדשה, בקטעו הדרומי של כביש 85.

תחום התוכנית כולל שטחים בהיקף של כ–2,000 דונם של היישובים שמרת, עין המפרץ, צוריאל ושתולה, ושל המועצות האזוריות מטה אשר ומעלה יוסף. בשטח הצפוני של התוכנית פועלת חוות הניסיונות, הפועלת תחת משרד החקלאות, ומשמשת כבר שנים רבות למחקר חקלאי ייחודי של ענף האבוקדו - אחד מענפי היצוא החקלאי המרכזיים של ישראל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית לרובע מגורים חדש בעכו אושרה על ידי הוותמ"ל בינואר 2018, וקודמה ביוזמת משרד הבינוי והשיכון ע"י משרד קורין אדריכלים, ובשיתוף פעולה עם עיריית עכו.

את העירייה ייצג בהליך עו"ד משה פרזנצ'בסקי ממשרד בן ארי, פיש, סבן ושות'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker