המגדלים תלויים באוויר: המועצה הארצית לא הכריעה בסוגיית כיכר אתרים

בסופו של הדיון הארוך לגבי המגדלים המתוכננים בכיכר אתרים, לא הצליחה ועדת העררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה להגיע להחלטה שתפורסם לציבור ■ מהנדס העיר תל אביב אמר: "זה דיון על סמכויות. אין שום סיבה שתכנון העיר לא יתבצע בוועדה המקומית"

כיכר אתרים
ככיר אתרים בתל אביבצילום: עופר וקנין

הדיון הארוך לגבי גובה הבינוי שיותר למגדלים המתוכננים בכיכר אתרים בתל אביב - לא הסתכם בהכרעה סופית. גם לאחר שתתפרסם ההחלטה, לא בטוח שזו תביא לסיום הסאגה, שכן הצדדים יוכלו לערער עליה בבג"ץ.

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה במינהל התכנון לא קיבלה החלטה המוסכמת לפרסום. ההחלטה ככל הנראה כוללת סעיפים רבים ונדרשת לאישור כלל חברי הוועדה, ולכן צפוי שתתפרסם רק בעוד מספר ימים.

הדיון, שעורר עניין ציבורי רב, התקיים בעקבות ערר שהגישו יזמי התכנית, חברת JTLV בניהולו של עמיר בירם, נגד החלטת הוועדה לשמירת הסביבה החופית (וולחו"ף) מפברואר האחרון, על פיה תוגבל הבנייה במתחם ל-25 קומות ולשימוש מלונאי בלבד. זאת, במקום התכנון הקיים, הכולל הקמה של שני גורדי שחקים בני 40 קומות שבהם ישולבו מלונות, מגורים ומסחר.

מהנדס העיר תל אביב, האדריכל אודי כרמלי, תקף את הוולחו"ף בדיון וטען כי היא "חרגה מסמכותה. מאות אנשים עסקו בתכנית המתאר העירונית, והוולחו"ף ביטל אותה בטענה שהאינה סבירה. מדובר כאן בדיון על סמכויות – אין שום סיבה שלא הוועדה המקומית היא שתתכנן את העיר".

מנגד טענה סגנית ראש העיר, ציפי ברנד, כי "פריצת מגבלות הבנייה בכיכר אתרים והחרגתה מהנחיות הבנייה בחופים היא בעל משמעות בקנה מידה ארצי. בכל הארץ יש מי שמחכה להחרגה בכיכר אתרים כדי לתרץ לעצמו הקלות וזכויות בנייה מפליגות שיתירו לו בנייה מסיבית על קו החוף. פריצת מגבלות הבנייה חייבת להעשות בדקדקנות ובזהירות, ובתכנון מפורט ולא בהחלטה כוללנית".

שלט מחאה נגד תוכניות הבנייה בכיכר אתרים
שלט מחאה נגד תוכניות הבנייה בכיכר אתריםצילום: מוטי מילרוד
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מי שייצגה את היזמים בדיון היא עו"ד שרית דנה, המייצגת בימים אלה גם את החברה הממשלתית נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) האמונה על פרויקט הרכבת הקלה, ומי שכיהנה בתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ב-2013-2005. "בשביל לפתוח את השטח ולתקן את המצב הקיים בכיכר אנחנו צריכים מתיחה קלה של זכויות הבניה וגובה המגדלים", טענה דנה בדיון. דנה הוסיפה לדרוש את שינויו של התמהיל הכלול בתכנית – סוגייה העומדת במרכז המחלוקת: "הדרישה לעירוב שימושים נובעת מתפישה שלא ניתן לממן מלונאות נטו. בכל קו החוף מותרים 30% מגורים - אנחנו מבקשים 50%", אמרה דנה.

"אין הצדקה להעביר את הסמכות לוועדה המחוזית"

כפי שנחשף אתמול (ד') ב-TheMarker, ערר היזמים זכה באחרונה גם לתמיכתה של עיריית תל אביב, שטענה כי התוכנית לבניית מגדלים גבוהים יותר מתאימה ונכונה יותר למתחם. זאת כיוון שכך השטח הבנוי יהיה צר יותר, יכלול יותר שטחים ציבוריים ופתוחים ויפתח את קו החוף לציבור. בתגובה לערר המשיכה העירייה לדרוש את החזרת המושכות התכנוניות לידיה, בטענה כי התוכנית שהוולחו"ף מתנגדת אליה היא זו שמשקפת את עמדת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והוועדה המחוזית – והן האמונות על התכנון במקום.

בהקשר זה ציינו בעירייה כי "המתחם אכן ייחודי, במובן שיש צורך קריטי בהריסת הבינוי שקיים בו היום, שכן הוא מהווה מפגע חמור במרקם האורבני בשל הזנחתו ותצורתו החוסמת את הטיילת ואת החיבור בין העיר לים. עם זאת, אין כל ייחודיות במיקום שלו או בבינוי עליו שמצדיק העברת הסמכות לאשר תוכנית מפורטת בתחומו לוועדה המחוזית".

החלטת הוולחו"ף, שזכתה להתנגדות היזמים והעירייה, התקבלה בדיון שני שקיימה הוועדה בסוגייה בפברואר האחרון. בדיון זה התנגדה למתכונתה הנוכחית של תוכנית המתאר לתל אביב-יפו, שעל פיה הותרה בנייתם של מגדלים בני 40 קומות, בעירוב של מגורים ומלונאות. בהחלטתה דאז דרשה הוועדה לחזור למתכונת קודמת של תוכנית המתאר הכוללנית של העיר, אותה אישרה כבר קודם לכן – ועל פיה תוגבל הבנייה במתחם ל-25 קומות בלבד, וזו תוקצה לשימוש מלונאי כביתר קו החוף. למעשה, עצם החזרתו של הדיון בשנית לשולחנה של הוועדה היה בכפוף להוראת בית המשפט המחוזי תל אביב, שנענה לעתירה שהגישה עמותת 'לא למגדלים בכיכר אתרים' בטענה כי השינויים המוזכרים לעיל שנעשו בתכנית כלל לא הובאו לאישורה הנדרש של הוולחו"ף.

הוועדה ציינה אז כי אינה שוללת על הסף את האפשרות לחריגה בבנייה לגובה במתחם, אולם עבור שינוי מסוג זה תידרש העירייה להציג טיעונים תכנוניים מספקים, שישקפו שמירה על האינטרס הציבורי.

בעקבות עתירת היזמים שנדונה הבוקר, עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" הגישה התנגדות לערר החברה היזמית ובה קראה להותיר את החלטת הוולחו"ף בעינה. "בעצם תמיכתה בערר היזמים ובבניית מגדלים בני 40 קומות, העירייה פועלת למעשה בניגוד להתחייבותה בפני הוולחו"ף לגיבוש מדיניות בנוגע לקו החוף בכיכר אתרים - שאותה אמורה היתה לגבש בשיתוף הציבור בעיר. התוכנית במתכונתה הנוכחית תפגע פגיעה אנושה בפרק היחיד שמחבר היום את העיר לים, ובנייתם של רבי הקומות עשויה להוות תקדים לבנייה עתידית רבת־קומות לאורך החוף - השמורה כיום בגובה מקסימלי של 18 קומות בלבד", נמסר ממובילי העמותה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker