הקבלנים עתרו לבית המשפט נגד הקפאת התמ"א ברמת גן

התאחדות הקבלנים עותרת נגד החלטת עיריית רמת גן לצמצם את תוכניות תמ"א 38 בעיר בשל מחסור בתשתיות ותקציבים ■ הקבלנים טוענים כי ראש העיר החדש, כרמל שאמה הכהן, לא הציג תימוכין מקצועיים להחלטה ופעל ממניעים פופוליסטיים

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן
הדר חורש
הדר חורש

קבלנים עתרו לבית המשפט לעניינים מינהליים נגד החלטתה של עיריית רמת גן לצמצם את תוכניות תמ"א 38 בעיר. בעקבות הבחירות לרשויות המקומיות הודיע ראש העיר החדש, כרמל שאמה הכהן, כי העירייה תפסיק עקרונית להעניק היתרים חדשים לתוכניות תמ"א, לחיזוק או הריסה ובנייה של מבנים בודדים ולהוספת דירות בבניין.

העירייה נימקה את החלטתה בכך שהתוכניות פוגעות בתכנון העיר וגורמות לתוספת תושבים גדולה מיכולת הנשיאה של תשתיות החינוך והכבישים במקום. שאמה הכהן טען כי תוספת התשתיות דורשת השקעה גדולה מצד העירייה, אך קופתה ריקה וגירעונית. התכנית עוררה תרעומת רבה בקרב תושבים שקיוו לשדרג במסגרתה את דירותיהם ללא עלות, וכן יזמים שהשקיעו כסף באיתור בניינים מתאימים ובעריכת תוכניות.

בעתירה שהגישה היום (ה') התאחדות בוני הארץ נגד הוועדה המקומית רמת גן והיועץ המשפטי לממשלה, טוענים הקבלנים כי לוועדה המקומית אין סמכות להפסיק את ההיתרים. לטענתם, ראש העיר לא הציג תימוכין מקצועיים להחלטה ופעל ממניעים פופוליסטיים, ולצורך קיום הבטחת בחירות. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד איל מאמו ממשרד אגמון ושות'.

גשר דימול ברמת גןצילום: עופר וקנין

הקבלנים טוענים כי עד להגעתו של שאמה הכהן, העירייה עודדה את תוכניות התמ"א - ואף קבעה כללים מנחים שעל המתכננים לעמוד בהם כדי שיוכלו לקבל היתר בנייה. בעקבות ההסדרה נרתמו יזמים ואנשי מקצוע לביצוע התוכניות. המדיניות החדשה, שמבטלת כמעט את כל תוכניות התמ"א, אושרה - לטענת הקבלנים - באופן בלתי חוקי והתקבלה ללא סמכות, בין היתר מפני שלא אושרה כדין על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שבראשה עומד ראש העיר שאמה הכהן. לטענתם, מדובר בהחלטה רטרואקטיבית החלה גם על תוכניות שתכנונן החל לפניה, והיא התקבלה ממניעים פוליטיים. עוד טוענים העותרים כי נימוקים תקציביים אינם נמנים עם הסיבות הקבועות בחוק למנוע היתר לתוכנית.

הגשת העתירה אינה צפויה לגרום לשינוי במדיניות עיריית רמת גן בזמן הקרוב, אך אם היא תתקבל היא עשויה לחייב רשויות רבות, המגבילות את ביצוע תכניות תמ"א בתחומן מנימוקי מחסור בתשתיות, לשוב ולחדש את מתן ההיתרים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker