ראשי הערים מתאחדים: "נעצור את הסכמי הגג"

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס: "הסכמי גג הם לא רק רשות מקומית שבונה עוד ועוד יחידות דיור, אלא גם תשתיות, מוסדות חינוך, תעשיות ופארקים. המדינה צריכה לעמוד בהתחייבויותיה, ולא - ההסכמים יוקפאו"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי
חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומיצילום: גיל כהן מגן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מרכז השלטון המקומי מאחד את ראשי הרשויות נגד הסכמי הגג. "לא ייתכן שהמדינה לא מקיימת את חלקה בהתחייבויות כלפי הרשויות המקומיות", אמר ל-TheMarker חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין. "הסכמי גג זה לא רק רשות מקומית שבונה עוד ועוד יחידות דיור. זה גם תשתיות, מוסדות חינוך, תעשיות ופארקים. המדינה צריכה לעמוד בהתחייבויותיה – ולא ההסכמים יוקפאו. אם המנגנון לא יוסדר – לא ייחתמו הסכמי גג חדשים".

הסכמי הגג הם כלי שמפעילה המדינה מ-2013 בכדי להאיץ הקמת שכונות חדשות על ידי יצירת מנגנונים משותפים לרשות המקומית ולממשלה – שהיתה אמורה להעמיד תקציבים לפתח את התשתיות הנדרשות לטובת הגדלת מספר יחידות הדיור. עד היום נחתמו 30 הסכמי גג, המחייבים בנייה של כ-350 אלף יחידות דיור חדשות בשנים הקרובות.

צוות שהוקם באחרונה במרכז השלטון המקומי, בראשות ראש העיר ראש העין, שלום בן משה, ניתח כמה וסימן דפוס חוזר: המדינה לא עומדת במחויבויותיה כלפי השלטון המקומי. לאור הניתוח נכתב מסמך דרישות לאוצר – שאם לא ימומשו, מאיימים ראשי הרשויות, לא ייבנו השכונות החדשות.

טוענים כי קיים חוסר תיאום בין משרדי האוצר והחינוך בנוגע להקמת מוסדות החינוך והגדלת מספר כיתות הלימוד. לדבריהם, היעדר תיאום בין הפקידות בשני המשרדים גורם לעיכובים ולהיעדר תקציבים לבינוי – שהכרחי לגידול במספר התושבים ולקליטת השכונות החדשות. הם טוענים כי קושי נוסף הוא מחסור בפיתוח מקורות הכנסה לערים שחתמו על הסכמי הגג - כלומר ההסכמים לא כוללים התייחסות לפיתוח מרכזי תעסוקה ותעשייה, ובכך עלולים להכניס את העיר למצב גירעוני.

"החוסן הכלכלי של הרשות הוא בדמות אזורי מסחר ומשרדים, והוא לא מגיע מהארנונה של התושבים. חובה לחזק את העוגנים הכלכליים של הרשויות", אמר בן משה. "אנחנו דורשים שמעתה בהסכמי הגג יהיו מעורבים גם משרדי הפנים, התחבורה והחינוך וזאת כדי ליצור סינכרון, מחויבות ותקצוב של משרדי הממשלה המעורבים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ראשי הערים דורשים את העברות התקציב להקמת מוסדות חינוך באופן מיידי ועל בסיס ההתחייבויות שכלולות כבר בתקציב המדינה ל-2019; וכן את הגדלת בסיס התקציב למי שלא יכולה לפתח אזורי תעסוקה ומסחר. בנוסף, יש מקצה שיפורים שעליו ימליצו לקראת חתימה על הסכמים עתיידים וכתנאי להמשך יישום הסכמים קיימים.

לא רק קוסמטיקה

כיום הסכמי הגג נחתמים בין הרשות המקומית לבין משרד הבינוי והשיכון, או רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) באישור ושיתוף משרד האוצר. לטענת מרכז השלטון המקומי, לא ייתכן שמשרדי התחבורה והחינוך אינם צד להסכמים – שכן הם מחויבים למטלות תקציביות, אולם בהיעדר שותפות בתהליך הסכמי הגג הם מתנערים ממחויביותיהם. במרכז השלטון המקומי מבקשים להמליץ על מינהלת הסכמי גג שתאחד את כל הגורמים הממשלתים הנדרשים למימוש ההסכמים. בנוסף, מהניתוח של מרכז השלטון המקומי עולה כי ההסכמים אינם אחידים, ואף מקפחים חלק מהרשויות.

בשנתיים האחרונות איימו ראשי הערים של קרית גת, הרצליה, ראש העין ויבנה כי יפרשו מהסכמי הגג, בטענה כי מדובר במנגנון ששוחק את העיר ולא מסייע לה להתפתח. בנוסף, נטען כי הסכמי הגג לא מטפלים די הצורך בהתחדשות עירונית, וכי עליהם להתמקד בהיבטים של חידוש התשתיות בשכונות הישנות בהתאם לצרכים משתנים וגידול במספר התושבים – ולא רק ככלי קוסמטי.

"היום הרשות להתחדשות עירונית ריקה מתקציבים משמעותיים, והתחדשות עירונית זאת סיסמה – שצריך למלא בתוכן. הסכמי הגג העתידיים – אליהם צריכה להיות מחויבת הממשלה, צריכים לעשות את זה", אמר ביבס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker