"ברצלונה צפופה פי 4 מירושלים ות"א": המדינה מתכננת להגדיל צפיפות כדי לשפר את איכות החיים

המינהל מעוניין לעדכן את חישוב הצפיפות המקורי שנקבע בתמ"א 35 ■ בהצעת מינהל התכנון נכתב: "צפיפות המגורים הממוצעת באתונה גבוהה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובתל אביב פי שניים ויותר, של פריז פי שלושה ושל ברצלונה פי ארבעה"

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חריש. צפיפות מגורים נמוכה במיוחד
יעל דראל

הקמתה של העיר החדשה חריש, פרויקט לאומי נדיר יחסית, זכתה לביקורת פעמים רבות, בין השאר בשל סוגיות בסיס שנעדרו ממנה – בעיקר אי-חיבור לכביש 6, אי-יצירת תשתיות ראויות לתחבורה ציבורית, והיעדר שטחי תעסוקה. אלא שהעיר העתידית, המוקמת בשנים האחרונות במרץ רב, נעדרת עוד אלמנט שאמור להנחות כל תכנון עדכני: צפיפות. הצפיפות בעיר החדשה עומדת נכון להיום על עשר יחידות דיור לדונם, מקדם נמוך מאוד שאינו מאפיין סביבה עירונית.

כעת, בניסיון לעדכן את תפישת הצפיפות ולייעל את התכנון בישראל, מבקש מינהל התכנון לעדכן את חישוב הצפיפות למגורים, ביחס לחישובים המקוריים שנקבעו בתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) – ולבסס אותו על מספר תושבים לקמ"ר, במקום על יחידות דיור, כפי שנהוג כיום. הדיון בנושא דיון יתקיים בוועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) מחר (שלישי).

בדברי ההסבר להצעה נכתב בין השאר כי "צפיפות המגורים בישראל היא מהגבוהות בעולם - כ-400 נפש לקמ"ר. עם זאת, צפיפות המגורים בערים נמוכה יחסית לערים באירופה ובארה"ב: 8,565 נפש לקמ"ר בתל אביב, 7,681 בירושלים ו-4,346 בחיפה. צפיפות המגורים הממוצעת באתונה, לדוגמה, גבוהה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובתל אביב פי שניים ויותר, של פריז פי שלושה ושל ברצלונה פי ארבעה".

עוד ציינו במינהל התכנון כי "הדיון בצפיפות העירונית היא חלק משמעותי מהדיון בשאלת התכנון הראוי כמחולל של איכות החיים העירונית ומהווה חלק בלתי נפרד ממנו. יצוין, בהקשר זה, כי צפיפות גבוהה יותר מהווה תנאי סף לכניסת שירותים עירוניים רבים יותר בקרבת הבית, בהם מוסדות שונים ותחבורה ציבורית איכותית המעודדת הליכה ברגל ורכיבה על אופניים".

כך למשל, מציינים במינהל כי צפיפות של 30-20 אלף נפש לקמ"ר מהווה הצדקה להקמת מערכות תחבורה מסילתיות, ומאפשרת צמצום של השימוש ברכב ממונע ואת הקטנת דרגת זיהום האוויר בעיר. סביבות עירוניות צפופות מאפשרות שימוש מיטבי בקרקע ובתשתיות העירוניות, ואיכות חיים עירונית גבוהה בפרמטרים של נוחות, הזדמנויות כלכליות ותרבותיות, בריאּות, איכות סביבה, תמהיל בשימושים עירוניים וצורות מגורים. כמו כן, צפיפות מאפשרת איכות חיים מבחינת תשתיות פיזיות - בעיקר תשתיות תחבורה הציבורית.

במינהל מדגישים כי תמ"א 35 קבעה צפיפויות מינימליות למגורים בפרמטר של יחידות דיור לדונם, אולם בחינת הצפיפויות שנקבעו בתמ"א מעלה כי שיטת חישוב כזו אינה מאפשרות יצירת מרקמים עירוניים ואף אינה מאפשרו עמידה ביעדי התוכנית האסטרטגית. "זאת, גם כשהצפיפויות הנקבעות בתוכניות כפולות מאלה שקבעה התמ"א. בין הגורמים לכך, מצויה העובדה כי היקף השטחים המיועדים למגורים בתוכניות פעמים רבות אינו עולה על רבע משטחן. במצב כזה, גם כשצפיפות המגורים ביח"ד לדונם נטו גבוהה, צפיפות הברוטו של כלל השטח הכלול בתוכנית אינה כזאת ואינה מייצרת אינטנסיביות עירונית אמיתית", נכתב.

בנוסף, במינהל התכנון מציינים כי מדידת הצפיפות ביח"ד לדונם נטו אינה משקפת סוגיות אקוטיות הנוגעות לצפיפות המגורים, בהן השוני בגדלי משקי הבית בין אוכלוסיות שונות, הכולל מצד אחד משפחות בעלות מספר נפשות גבוה ומצד שני מספר גדל והולך של משקי בית קטנים בני אדם אחד או שניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker