משרד המשפטים מקדם: לא יידרש רישיון לעסוק בתיווך דירות

כחלק מתוכנית להפחתת הרגולציה בשוק התיווך, המשרד מקדם יוזמה לביטול מבחן הרישוי למתווכים ■ בעלי רשת התיווך אנגלו סכסון מתריע: "טעות איומה" ■ מייסד רי/מקס ישראל: "יוזמה שתביא לשירותי תיווך מקצועיים ואמינים יותר"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
מתווך מציג חוזה לדיירים
מתווך
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

אגף תכנון, מדיניות ואסטרטגיה במשרד המשפטים מקדם יוזמה לביטול הרישוי למתווכי דירות, כחלק מתוכנית לביטול מלא של האסדרה הממשלתית הקבועה בחוק המתווכים. המשמעות היא שאם עד היום כדי לעסוק בתחום נדרש לעבור בחינות כדי לקבל רישיון  – הבחינות יבוטלו.

התומכים ביוזמה טוענים כי בפועל אף רשות לא אכפה מתן שירותי תיווך ללא רישיון, וכי הבחינה יוצרת עודף רגולציה ומעודדת תעשייה של קורסי הכנה למבחן. כיום, חברות תיווך וכמה מכללות עורכת קורסי הכנה.

מהצד השני, מתווכים רבים מתנגדים ומודאגים מאינפלציה של מתווכים לא מוסמכים בשוק הדיור, ומפגיעה במוניטין של המקצוע. אלה טוענים כי ביטול תהליך הרישוי ירמוס את זכויותיהם של דיירים, יפגע באינטרסים ובזכויות של בעלי נכסים ויציב בסיכון דיירים מוגנים, בעלי דירות בבניין משותף וכדומה.

לפי ההצעה של משרד המשפטים, סעיפי החוק שעד היום חייבו אתיקה בתהליך התיווך, יעברו לפיקוח הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן במשרד הכלכלה, העוסקת כבר היום בסוגיות בעולם התיווך. זאת, "בכדי לייצר מענה הוליסטי, שלם ומקיף יותר על ידי גורם מומחה בתחום הגנת הצרכן", לפי גליה שגיא רוטשטיין, מנהלת תחום מדיניות רגולציה במשרד המשפטים. הרשות תהיה מי שתרכז תלונות ופניות בנושאי הליך התיווך ותכתיב את המסמכים הנדרשים - בהם למשל לתיווך בלעדי של נכס.

כמו כן, מקדמים במשרד המשפטים דרישה להסכמה בכתב של שני הצדדים לייצוגם בעסקת התיווך על ידי אותו המתווך. בנוסף, משרד המשפטים שואף כי תחול על המתווך אחריות לבדוק את זהות בעל הנכס לפני חתימה על הסכם תיווך וכן יאסר פרסום של נכס בלי שינתן אישור לכך מראש מבעל הנכס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רונן שטרית, בעלי רשת התיווך אנגלו סכסון, מתריע כי "מדובר בטעות איומה". לדבריו, "עד שחוקק החוק לפני כ-23 שנים, השוק היה כמו ג'ונגל פרוץ והיו המון תביעות. חוק המתווכים אמור היה להסדיר את התחום ואכן לאחר שנחקק, מספר התביעות ירד משמעותית. ואולם בעינינו זה עדיין לא מספיק ויש צורך בהחמרה נוספת".

שטרית מוסיף: "הזוי שבמקום שייקחו את החוק הזה לכיוון של רגולציה מחמירה יותר, רוצים עכשיו לבטל אותו. אם שמאים, עורכי דין, ורואי חשבון צריכים לעבור בחינות ותקופת סטאז', לא ברור לי במה שונים המתווכים? הדבר הזה יוביל לזילות המקצוע. בארה"ב למשל, ברוקר נחשב למקצוע מכובד, שחלה עליו רגולציה מחמירה ואני לא רואה סיבה שזה יהיה שונה פה".

תמיכה מפתיעה ביוזמה מגיעה מצדו של ברנרד רסקין, מייסד ומנכ"ל רי/מקס בישראל. לדבריו, "המשרד ראוי להערכה על כך שכרגולטור הוא מוותר על סמכויות ומפשט הליכים במדינה שעמוסה ברגולציה. המשרד השקיע יותר משנה בהליך בדיקת האפקטיביות של חוק רישיון התיווך, שקיים יותר מ-20 שנה, והגיע למסקנה נחרצת כי רישיון התיווך לא מעיד על מקצועיות, אתיקה או שירות ברמה טובה לציבור בישראל, והיתרון היחיד שלו הוא הגנה על גילדה סגורה של מתווכים שדואגת רק לעצמה ולא רוצה שיצטרפו מתווכים חדשים שיגדילו את התחרות - דבר שישרת את הצרכן".

רסקין טוען כי "מתן שירותי תיווך ללא רישיון לעולם לא נאכף, לעומת זאת החוק החדש והקפדני של משרד המשפטים, שבא להגן על הצרכן ולשמור על מקצועיות המתווך, מביא לכך שמתווכים יעבדו בצורה הוגנת ללקוח, תוך פיקוח ושמירה על החוק ואימוץ המודל המתקדם הקיים במדינות מערב אירופה, בהן קיים מנגנון פיקוח והגנה על המתווכים שבודק את הדברים החשובים לציבור: האתיקה, המקצועיות והשירות של המתווכים. יוזמה זו תביא לשירותי תיווך מקצועיים ואמינים יותר, ולא תפגע בצרכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ