השלב הבא בחילוץ האוניברסיטה העברית: כ-5,000 דירות יוקמו בקמפוסים

בהמשך לתוכנית ההבראה של האוניברסיטה העברית בירושלים שנחתמה בשנה שעברה, רשות מקרקעי ישראל צפויה להגיע להסדר מקרקעין עם האוניברסיטה שבמסגרתו ניתן יהיה לבנות אלפי יחידות דיור ועשרות אלפי מ"ר לתעסוקה ומסחר

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים על מדשאה בואניברסיטה העברית, בחודש שעבר
יעל דראל
יעל דראל

הממשלה הנחתה את מינהל רשות מקרקעי ישראל לגבש הסדר מקרקעין עם האוניברסיטה העברית בתוך 90 יום, במטרה לפתח קרקעות בשטח האוניברסיטה שבהן ניתן יהיה להקים בעתיד כ-5,000 יחידות דיור, לצד עשרות אלפי מ"ר המיועדות לתעסוקה ולמסחר.

המהלך, המגיע כשלב שני לתוכנית ההבראה של האוניברסיטה העברית שנחתמה בשנה שעברה, כולל שני מתחמים עיקריים – האחד בקמפוס הר הצופים והשני בקמפוס גבעת רם. בהסכם ההבראה שעליו חתמה האוניברסיטה לפני כשנה, צוין בין השאר שעליה לממש נכסי מקרקעין על מנת לשפר את מצבה הפיננסי – וכעת תתבקש רשות מקרקעי ישראל לגבש את ההסדר למימוש המהלך.

על פי הערכות, במתחם הר הצופים יש נכון להיום קרקעות שעליהן ניתן להקים בין 3,000 ל-4,000 יחידות דיור, ובגבעת רם קיימת קרקע בהיקף מצומצם יותר שבה ניתן לקדם בנייה של כ-800 יחידות דיור נוספות. קרקעות אלו מוחכרות כיום לאוניברסיטה העברית על ידי רשות מקרקעי ישראל, אלא שמרביתן אינן מפותחות, ובחלקן קודמה לאורך השנים בנייה בזבזנית בקרקע.

במסגרת ההסדר החדש שאותו צפויה לקדם כעת רשות מקרקעי ישראל, צפויה האוניברסיטה לחתום עם רמ"י על חלוקת תמורות, כך שיתאפשר לרשות לשווק את הקרקע במכרזים – ולהקים על שטחים אלו יחידות דיור, שיכללו גם מעונות סטודנטים. בין השאר נבחנת גם האפשרות לבצע פרויקטי פינוי בינוי במקומות שבהם הבנייה נמוכה ומיושנת, דוגמת מעונות ברונפמן (אידלסון) בהר הצופים.

במשרד האוצר ציינו כי ההסדר יביא לייעול השימוש בקרקע תוך מתן מענה לצורכי הבינוי של האוניברסיטה, בד בבד עם הרחבת היצע הדיור וחיבור שכונת הגבעה הצרפתית עם קמפוס הר הצופים. להערכת הגורמים המקצועיים באוצר, תוכניות אלה, שיקודמו על ידי רשות קרקעי ישראל בתיאום עם האוניברסיטה, צפויות לחזק את הקשר בין השכונות הסובבות לבין האוניברסיטה ופעילותה, בין השאר באמצעות הקמה של שטחי תעסוקה ומסחר בעלי אוריינטציה לפעילות האקדמיה. במשרד האוצר ציינו עוד כי תוספת שטחי התעסוקה והמסחר יהוו מקור הכנסה נוסף לעיריית ירושלים, ויביאו לחיזוק איתנותה הכלכלית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker