עיריית תל אביב צפויה להתנגד לתוכנית הבינוי ברובע שדה דב

העירייה תבקש להחיל את התוכנית באופן מדורג, שיבטיח את המשך פעילות שדה התעופה לפרק זמן נוסף ■ מי שעוד יכול להשפיע על ההחלטה להאריך את הפעילות בשדה דב הוא שר הביטחון המכהן

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

למורת רוחה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ובעלי הקרקעות הפרטיות בגוש הגדול, עיריית תל אביב החליטה היום (ד') להגיש התנגדות לתוכנית אשכול 1 ברובע שדה דב. מדובר בתוכנית שהופקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב ולמעשה היא יריית הפתיחה להתחלת הבנייה על קרקעות שדה התעופה שדה דב. אם לא יהיו שינויים, העירייה צפויה להגיש את ההתנגדויות לוועדה המחוזית בדיונים שיתקיימו בחודש הבא.

בדיון הוחלט כי הוועדה המקומית תל אביב תדרוש לתקן את התוכנית כך שתכלול סעיף שלביות בדיון ההתנגדויות, שיתקיים לפי ההערכות ביוני. משמעות סעיף השלביות היא שהעירייה תדרוש את המשך הפעילות בשדה ככל שניתן, גם בעת התחלת עבודות התשתית והפיתוח במתחם אשכול 1, ולפחות עד שלב הוצאת היתרי הבנייה. התהליך הזה מוערך בתקופה של שנה-שנתיים מרגע אישור התוכנית, ולטענת גורמי התכנון בעירייה, בזמן הזה לא מחויבת הפסקת פעילות השדה. יתרה מזאת, בטענות המצדיקות את ההתנגדות נטען כי יש להבטיח כי סגירת השדה לא תתאפשר בלי שתימצא חלופה להפסקת פעילות התעופה הפנים ארצית מתל אביב.

התוכנית המקודמת אליה מתנגדת העירייה, היא תוכנית שיזמה רמ"י בשיתוף עם גורמי התכנון מהעירייה, והיא חלק משלוש תוכניות מפורטות לבניית 16 אלף יחידות דיור ברובע שדה דב. מימוש התוכניות נשען על החלטת הממשלה להפסיק את הפעילות של שדה התעופה ולסגור אותו, בכפוף להפסקת הפעילות הצבאית. זאת לפי חוק שדה דב הקובע את הפסקת הפעילות האזרחית בשדה ב-1 ביולי 2019. בכך יוכלו בעלי הקרקעות הפרטיות והמדינה, שמחזיקה יותר מ-50% בקרקע במתחם, לממש את זכותם על הקרקע.

אמש הגישה רמ"י לחברי הוועדה המקומית בתל אביב את עמדתה לקראת דיון בדבר הגשת התנגדות של העירייה לתוכנית שדה דב. בהתייחסותם נכתב: "הצעת השלביות החדשה שמציעה העירייה נעדרת היתכנות כלכלית, תוביל לקשיים בביצוע הקו הירוק של הרכבת הקלה ותוביל לפיתוח זמני בעלויות כפולות וקשיים נוספים".

לטענת גורמים ברמ"י, בעיריית תל אביב הבינו שיוזמת חולדאי - שהונחה על השולחן לאחר הצגת התוכנית הרחבה לרובע שדה דב ומבקשת להקטין את מספר הדירות שישווקו ברובע ואת היקפי התוכנית באופן שיבטיח את המשך הפעלת השדה האזרחי - ירדה מהפרק. "עצם ההצעה לשלביות היא הודאה במה שנלחש זה מספר שבועות: תוכנית חולדאי נגנזה, עקב חוסר היתכנות כפי שרמ"י טענה מלכתחילה", נמסר מרמ"י.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ברמ"י טוענים כי ציר אבן גבירול הוא חלק מעבודות הפיתוח לתוכנית אשכול 1 ולשתי התוכניות המקודמות במקביל, וכי עבודות הפיתוח יכללו תשתיות גובה באופן שלא יאפשר את הפעלת שדה התעופה במקביל. בנוסף נטען כי השדה הפעיל יקשה על עבודות הקו הירוק וכן על בדיקות זיהומי קרקע וטיפול בהם.

רון חולדאי, ראש העיר תל אביבצילום: עופר וקנין

"גימיק מבית מדרשו של חולדאי"

ממנהלי הגוש הגדול, עו"ד רחל זכאי וד"ר מיכאל שפטלר נמסר כי "מדובר בגימיק נוסף מבית מדרשו של חולדאי. אין ספק כי התנגדות זו של עיריית תל אביב תידחה על ידי הוועדה המחוזית בהיותה בלתי ישימה כמו קודמתה. לא רק שההתנגדות מופרכת לגופה, אלא שעצם הגשתה פגומה, שכן מהנדס העיר, שהוא יו"ר ועדת ההיגוי שיזמה את התוכנית יחד עם רמ"י ומנהלי הגוש הגדול, לא קיבל ולא היה מקבל את אישור ועדת ההיגוי לשינוי כה מהותי בתוכנית שהוגשה על ידם, ושפינוי השדה הוא בבסיסה. זו כנראה הסיבה שחולדאי הורה למהנדס העיר החדש העומד בראש ועדת ההיגוי לעקוף אותה ולהתעלם ממנה, הגם שידוע לו היטב כי ועדה זו פועלת מכוח החלטה שיפוטית".

מי שעוד יכול להשפיע על ההחלטה להאריך את הפעילות בשדה דב הוא שר הביטחון המכהן, בהתאם להחלטה שקיבלה הממשלה בינואר האחרון. למרות החוק שקובע את סגירת השדה, אישרה הממשלה כי אם יכריז שר הבטחון המכהן כי צרכים בטחוניים דורשים את המשך הארכת הפעילות הצבאית משדה דב, גם הפעילות האזרחית תוכל להימשך למשך זמן נוסף.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "הזכות להגיש התנגדות עומדת לעירייה כגורם המעוניין בכל תוכנית באשר היא. בכל מקרה, לא מדובר בניסיון לעכב את הליכי מימוש התוכנית או את פינוי השדה, ומטבע הדברים במסגרת הליכי אישור תוכניות ניתן לשקול חלופות תכנוניות ראויות המאזנות בין האינטרסים השונים הקיימים דרך קבע בתוכניות בכלל, ובתוכניות בסדר גודל כמו המתאר למתחם שדה דב בפרט. העירייה, כגוף תכנון אחראי, אמונה על קידום התוכנית כך שתוכל להחיל כל החלטה עתידית לעניין שדה דב. התעלמות סטטוטורית בשלב זה שבו שקיימת אי ודאות לעניין הפינוי, יכולה לייצר בעיות מימוש בעתיד. לכן ההתנגדות כוללת בקשה לשלביות ותיקונים טכניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker