בג"ץ דחה עתירה לביטול הקצאת קרקעות מדינה לתנועת ההתיישבות של גוש אמונים

שחם נדל"ן עתרה בפעם השלישית נגד תנועת אמנה, בטענה כי היא זוכה להקצאות קרקע מהמדינה ללא מכרז ובניגוד לכללי מינהל תקין ■ שופטי בג"ץ קבעו שהעתירה הוגשה ממניעים עסקיים – ולא ממניעים הנוגעים לשמירה על האינטרס הציבורי

עדי כהן
עדי כהן
יהודה ושומרון
יהודה ושומרוןצילום: אמיל סלמן
עדי כהן
עדי כהן

שופטי בג"ץ דחו השבוע עתירה שהגישה חברת שחם נדל"ן כנגד תנועת אמנה, במסגרתה דרשה שחם לבטל את הקצאות קרקעות המדינה ביהודה ושומרון לתנועה. אמנה היא תנועת ההתיישבות של גוש אמונים, ופועלת מאז 1978 להקמת ופיתוח התנחלויות. עיקר פעילותה, הממומנת ברובה על ידי מסים מתושבי איו"ש, מתמקד ביזמות בנייה בהתנחלויות באזור, באמצעות החברה הבת, בנייני בר אמנה.

בעתירתה טענה שחם נדל"ן כי המדינה מקצה לתנועה קרקעות ללא מכרז וללא כל תמורה למדינה – בניגוד לכללי מינהל תקין. "מה שהחל כמפעל ההתיישבות (שמשיקולים שונים לא בוצע על ידי מדינת ישראל באופן ישיר - אלא על ידי גורמים שונים שיועדו לכך) ושירת את מטרותיה ויעדיה של 'המדינה שבדרך', הפך למפעל פרטי – כלכלי בהיקפי ענק, מפעל של איש אחד – אשר ללא ספק איננו מתאים ואינו יכול להתקיים כיום, במדינה מתוקנת תחת שלטון החוק ועקרונות מינהל תקין", ציינה שחם בעתירה.

הרכב השופטים שדן בעתירה, יצחק עמית, מני מזוז וג'ורג' קרא, קבעו כי שחם מנסה להציג סכסוך אזרחי כעניין עקרוני, תוך שהיא מתיימרת לטעון בשם האינטרס הציבורי – בשעה שהיא מונעת משיקולים עסקיים-מסחריים. שחם חויבה גם לשאת בהוצאות המשפטיות של תנועת אמנה, בסך 30 אלף שקל.  

מדובר באחת משלוש עתירות שהגישה שחם נגד אמנה, על רקע סכסוך שפרץ בין הצדדים בדבר השלמת עבודות הבנייה של שחם להקמת שכונה חדשה ביישוב ברקן שבשומרון. לשם הקמת השכונה, לוותה שחם כ-3.5 מיליון שקל מאמנה, בהסכם שבו חלק מהמגרשים בשכונה ישמשו בטוחה כנגד ההלוואה.

אמנה מצדה הגישה תביעה נגד שחם בבית המשפט המחוזי בירושלים, במסגרתה טענה כי שחם מנסה לממש את המגרשים המשועבדים לה, וטענה לחדלות פירעון ההלוואה. במסגרת תביעה זו, דרשה אמנה את פירוק החברה. בתביעה טרם ניתנה הכרעה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker