נמחקה הייצוגית נגד קרן הגשמה - מסתמנת תביעה חדשה

בדיון שהתקיים הזהירה השופטת את התובעים כי הטענות בתביעה אינן ממוקדות והחומרים הוגשו בפיזור ובאיחור ■ מגישת הבקשה ביקשה שיהוי של כ-45 יום כדי לארגן מחדש את החומרים ולהגיש בקשת אישור לייצוגית עדכנית עם עורכי דין חדשים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
אבי כץ וחנן שמש, ממייסדי קרן הגשמה
אבי כץ וחנן שמש, ממייסדי קרן הגשמהצילום: אייל טואג
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

שופטת המחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב, רות רונן, החליטה על מחיקת הבקשה לתביעה ייצוגית נגד קרן הגשמה. ההחלטה התקבלה בעקבות בקשתה של עו"ד מעין פלטר - מגישת הבקשה ואחת מהמשקיעות בקרן הגשמה בעצמה - להגיש מחדש את התביעה. 

בכתב התביעה הייצוגי בשם המשקיעים בקרן נטען כי הגשמה הפעילה מנגנון של הטעייה במצגים למשקיעים הפוטנציאלים, וכי פעלה בהשקעות עם סיכונים גבוהים ומינוף קיצוני, באופן לא שקוף כלפי המשקיעים. התביעה עוררה הדים בקרב המשקיעים, בעוד בהחברה טענו כי היא פועלת כדין, בשקיפות מלאה, ומתוך רצון להשיא עבורם רווחים בפרויקטים השונים בארץ ובחו"ל.

לפני כחודש וחצי התקיים דיון בבית המשפט, שבמהלכו ביקשה עו"ד פלטר להוסיף לתביעה מסמכים, ובהם חוות דעת כלכלית נוקבת המבקרת את תפקודה של קרן הגשמה, שנכתבה על ידי ד"ר מאיר אמיר, מומחה בסוגיות כלכליות. הבקשה להוספת חוות הדעת הוגשה כחצי שנה אחרי הגשת התביעה הייצוגית, ולאחר שורה של פניות לבית המשפט, שבהן ביקשה התובעת לצרף עוד ועוד חומרים לתביעה.

בדיון הזהירה השופטת רונן את התובעים כי הטענות אינן ממוקדות והחומרים הוגשו בפיזור ובאיחור. השופטת הציעה לתובעת להגיש בקשה חדשה שבה ימוקדו הטענות ויצורפו מראש כל החומרים הרלוונטיים. עוד התייחסה השופטת לכך שעו"ד פלטר, שתובעת בשם המשקיעים, היא גם משקיעה בעצמה - והעירה כי מדובר בעניין בעייתי. עקב כך נדחתה בקשתה של פלטר לתיקון בקשת האישור והוספת חוות הדעת הכלכלית, ופלטר חויבה בהוצאות הבקשה בסכום של 5,000 שקל.

ב-1 במאי, בעקבות המלצת השופטת, הגישה עו"ד פלטר בקשה לבית המשפט לצרף אליה באי כוח מייצגים נוספים שיאפשרו לה לגבש בקשה חדשה ומתוקנת לתביעה ייצוגית. לאחר מכן ביקשה עו"ד פלטר שיהוי של כ-45 יום בכדי לארגן מחדש את חומרי התביעה ולהגיש בקשת אישור לתביעה ייצוגית עדכנית עם עורכי דין חדשים, שלקחו על עצמם את הייצוג בתיק - עו"ד איתן חיימוביץ וחגי הלוי. בנוסף ביקשו משקיעי הגשמה התובעים, לקבוע קדימות של תביעה ייצוגית זו שהוגשה מטעמה על פני בקשות אחרות, ואף הסבירו כי פניות של משקיעים נוספים וחומרים רבים שהצטברו גרמו לפניות החוזרות לבית המשפט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהחלטה שהתקבלה היום (ד') בבית המשפט נקבע כי הבקשה לתביעה ייצוגית תימחק בשלב זה, וכי התובעים יוכלו להגיש בקשה מחודשת ונרחבת בהמשך. נקבע כי בשלב זה אין מקום לדון בשאלת העדיפות האפשרית מול תביעות אפשריות נוספות.

בתוך כך תבעה חברת הגשמה, המיוצגת על ידי עו"ד גלעד וקסלמן ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות', שמגישי התביעה הייצוגית יישאו בהוצאות המשפטיות של הגשמה בגין התביעה בסך של יותר מ-450 אלף שקל. בית המשפט איפשר לעו"ד פלטר להגיב תוך עשרה ימים בעניין ההוצאות.

בהגשמה אישרו את הדברים.

מעו"ד מעין פלטר נמסר: "מאז הוגשה בקשה לאישור תובענה ייצוגית ופרסומה ברבים החלו לזרום פניות של משקיעים רבים נוספים שמסרו מידע ונתונים על כך שהפסידו את השקעתם והוטעו על ידי הקרן, ועל כך שנכנסו להשקעות עקב הטעיות ומידע  חסר שהוסתר על ידי קרן הגשמה. תמונת האמת הרחבה מצביעה על הסתבכויות בהשקעות והפסד הקרן במלואה או חלקה, או מקרים של מימון מחדש בריביות יקרות.

"בבקשות להוספת ראיות היה נסיון לשקף לבית המשפט את המידע הנוסף שהגיע לעו"ד פלטר בעיתויים שונים מן המשקיעים מאז הגשת הבקשה לאישור תובענה ייצוגית בנוגע להשקעות כושלות או הפסדיות או מעוכבות בשנים.

"בעקבות הגשת הבקשות הנוספות, המליץ בית המשפט למחוק את הבקשה הנוכחית כדי להגישה מחדש כמקשה אחת מעודכנת וממוקדת עם כל הראיות והמידע שהגיע לאחר מכן. בית המשפט היה ער לחומרת הטענות והמליץ על צרוף מייצגים נוספים לבקשה, ואכן בעקבות המלצת בית המשפט צורפו שני עורכי דין נוספים לייצוג. על רקע זה נמחקה  הבקשה המקורית לצורך הגשת בקשה חדשה, מעודכנת ומקיפה, שעליה שוקדים עורכי הדין בימים אלה". 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker