ארז קמיניץ: "לא יהיו יותר הנחות של מיליון שקל לדירה במחיר למשתכן, עשינו טעות"

המשנה ליועמ"ש התייחס בכנס תכנון ובנייה לפערים בהנחות בין מרכז הארץ לפריפריה ■ ראש עיריית דימונה: "הבן שלי זכה במחיר למשתכן במודיעין והרגיש שזכה בפיס. בתי זכתה בדימונה וביטלה את הזכייה"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנס השנתי ה-8 לתכנון ובניה של משרד עורכי הדין אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות'
הכנס השנתי ה-8 לתכנון ובניה של משרד עורכי הדין אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות'צילום: אבי בהרי

הנחות מחיר למשתכן עשו עוול - כך עולה מדבריהם של משתתפי הכנס השנתי לתכנון ובנייה שנערך בתל אביב. "יש ראשי רשויות ששמחים מהסכמי הגג ויש כאלה שלא. אני באמצע – לפני שנכנסתי לתפקיד לא נבנתה יחידת דיור אחת בדימונה. הסכמי הגג נתנו לנו יתרון אדיר כי הם איפשרו לנו, לפני שבנינו יחידות דיור, לבנות בתי ספר, גני ילדים, מגרשי משחקים ואת כל מוסדות הציבור שצריך", כך אמר ראש עיריית דימונה, בני ביטון, בכנס שארגנו משרד עורכי הדין אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות', במלון דן פנורמה בתל אביב.

יחד עם זאת, הוסיף ביטון והסתייג: "דינה של רעננה הוא לא דינה של דימונה במחירי הקרקע. הבן שלי זכה במחיר למשתכן במודיעין והרגיש שזכה בפיס, בתי זכתה בדיור למשתכן בדימונה וביטלה את הזכייה. המינהל מספסר בקרקעות של המדינה. לא הגיוני שילד במרכז הארץ יקבל הטבה של 800 אלף שקלים לדירה וילד מדימונה יקבל הטבה של מאה אלף שקל. צריך לתת לזוגות צעירים מענק של 200-150 אלף שקל במקום 60 אלף. הפריפריה היא בכלל לא חלק מהמשחק של התחדשות עירונית".

בפאנל נכח גם המשנה ליומע"ש, עו"ד ארז קמיניץ, שאמר בתגובה כי "לא יהיו יותר הנחות של מיליון ו-800 אלף שקל לדירה במחיר למשתכן. אי אפשר לסבול כאלה הפרשים ולא ניתן לזה להגיע לסכומים האלה. עשינו טעות שהייתה דיפרנציאציה כזו ולא נחזור עליה".

את המושב המרכזי של הכנס, "מגמות בתכנון ישראל ושוק הנדל"ן לאן", פתח זאב בילסקי, ראש מטה הדיור, שהתייחס לצרכי השוק ולהתנגדות של ראשי הערים לבנייה חדשה בשטחם: "בעוד 20 שנה מדינת ישראל תמנה משהו כמו 16 מיליון אזרחים, ולצורך זה תצטרך 2.6 מיליון דירות מתוכננות ו-1.6 מיליון דירות בנויות. הספירה החלה, ואנו צריכים לבנות כל שנה 60, 70, 80 אלף דירות, וכל שנה שאנחנו לא בונים, הגירעון מצטבר".

בילסקי הסביר: "כדי לעשות את זה נעשו כמה צעדים משמעותיים. אני שומע לאחרונה כל מיני ראשי ערים שאומרים שהם לא צריכים הסכמי גג, ובלב אני אומר שהם עוד יתגעגעו אליהם. הסכמי הגג שנחתמו בעשרות מיליארדים מאפשרים לרשויות המקומיות לקלוט את התושבים שאנו, ראשי הערים, קוראים להם תושבים גירעוניים. אחת הבעיות שלנו היום היא שרצנו מהר עם נושא הדיור והסכמי הגג. אני מקווה שגם בשנים הבאות נצליח לעמוד ביעדים של 100 אלף דירות מתוכננות בשנה. אבל יש בעיית תשתיות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בחודש שעבר נמכרו במדינת ישראל 21,567 מכוניות חדשות. רובן נוסעות בין גדרה לחדרה. הפקקים של היום זה כאין וכאפס לעומת אלה של מחר. אנו חייבים להתרכז בתשתיות, לקדם אותן מהר ולהתגבר על ההתנגדויות. רוב ראשי הערים מתנגדים וכועסים מהתכניות שלנו אבל אין לנו ברירה – חייבים להיכנס מתחת לאלונקה, לייצר בנייה של 70 אלף דירות בשנה", הוסיף. 

זאב בילסקי בכנסצילום: אבי בהרי

"שפת תהום כלכלי חברתי"

בפאנל נכחו גם ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ, עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, וחיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, בישראל. סרוגו התייחס בדבריו לתאונת המנוף שגבתה בתחילת השבוע את חייהם של ארבעה עובדים באתר בנייה בנאות שמיר ביבנה, ואמר: "עברנו אירוע טראגי ודרמטי, בימים האחרונים אנחנו עוסקים רק בזה. אפשר וצריך לשפר את מצב הבטיחות באתרי הבנייה. נמנו 20 הרוגים מתחילת השנה.

"אנו נוקטים פעולות ולוקחים אחריות על שינוי המצב, וצריך לשנות כאן תרבות ארגונית, אין מילה אחרת להגדיר את זה. אנחנו לא האשמים היחידים, גם לממשלה ולעובדים יש אחריות, אבל בסופו של דבר, כמות ההרוגים בארץ בתאונות עבודה באתרי בנייה גדולה משמעותית ממדינות המערב וה-OECD. ביום חמישי נדמים את אתרי הבנייה בארץ לארבע שעות".

סרוגו התייחס גם לשינויי המדיניות התכופים מצד ראשי ערים ואמר: "המדינה רועשת וגועשת על חקיקה רטרואקטיבית בנושא החסינות של ראש הממשלה, כולם מתנגדים לעניין וזה הגיוני כי זה לא דמוקרטי. אבל כאשר ראש עיר מחליט ברגע לחסל פרויקטים בעיר שלו ועל מה? על זה שכמה שכנים התלוננו על אבק או שקצת צפוף? לא יכול להיות שזה ייעשה רטרואקטיבית. לא יכול להיות שאני כיזם, מקבל דף מידע מהרשות המקומית, יודע מה הזכויות שלי, מתכנן את הבניין, מגיש בקשה שנקלטה בוועדה ואז מגיעה העירייה ומחליטה לחסל את זה. אי אפשר לעבוד באי ודאות, זו אנרכיה וכאוס שאי אפשר לקבל. יש 180 פרויקטים ברמת גן שמחכים להיתר בניין, זה יכול להניב 270 מיליון שקל".

ראול סרוגוצילום: אייל טואג

סרוגו הוסיף: "אנחנו נמצאים על שפת תהום כלכלי חברתי. מה שאנחנו חווים כעת – משבר הדיור והמחאה שהיה ב-2011, הם רק המבוא וההקדמה למה שהולך לקרות. אנחנו צריכים לבנות 3 מיליון דירות ב-3 השנים הקרובות. השבוע בוועדה מחוזית דרום אושרו 30 אלף דירות בבאר שבע. אנחנו יודעים בוודאות שיעברו 15 שנה עד שהן ייבנו. זה לא רק תכנון ודיור, הרי דימונה צריכה להיות עוד 30 שנה עיר בת 400 אלף תושבים – פי שמונה ממה שהיא היום, אבל זה לא יקרה אם אנשים שגרים היום באזורי הביקוש לא ירצו לעבור לגור בה".

"מחפשים כותרות בעיתונים"

מנהל רמ"י, עדיאל שומרון, הגן על הסכמי הגג ואמר: "אלה שאומרים שראשי ערים עוזבים את ההסכמים, מטעים. הם אולי מחפשים כותרות בעיתונים. אף אחד לא ביטל את ההסכמים. חתמנו על הסכמים לעשר שנים עם כל הערים המרכזיות. במודיעין למשל, שיווקנו בפרק זמן של שנתיים 7,000 יחידות דיור. כזו כמות לא היתה מאז שהקימו את העיר הזו. אנחנו עומדים גם לחתום עם הסכמי גג עם העיריות של יהוד, רמת גן וערים אחרות".

שומרון אמר עוד כי "ישראל זקוקה ל- 53-52 אלף יחידות דיור בשנה, כל שנה. היא צריכה את זה גם בפיזור סביר והגיוני על פני כל הארץ. אנו שמחים שהגידול מאפשר פריחה בדימונה ובעיירות המתפתחות בדרום ובצפון. כשאומרים שצריך את כל יחידות הדיור האלה אבל אומרים שיש בעיה עם התושבים הגרעוניים כי הם מסכנים את הכלכלה המוניציפאלית, אז שר הפנים הוא שצריך לסייע בפתרון הבעיה. לטעמי אין בעיה של היצע יחידות דיור במדינת ישראל כי מנהל התכנון והמועצה הארצית עושים עבודתם כראוי".

חיים מסילתיצילום: עופר וקנין

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי, מתח ביקורת על הנעשה בחזית ההתחדשות העירונית ואמר: "בנייה מרובה לאוכלוסייה ישראלית היום היא חירומית. צריך להקים משרד להתחדשות עירונית, להכניס את הרשות ומטה הדיור ולהתחיל לבנות. אני לא חושב שהתכנון צריך להוביל. השמאים והכלכלנים הם ראש החץ של ההתחדשות העירונית. לא יכול להיות שרצים עם פרויקטים, ואז מבינים שזה לא כדאי כלכלית וחוזרים אחורה. לא ייתכן שיש כל כך מעט הרכבים של ועדות ערר. צריך להקים בכל מחוז שלושה הרכבים, שיעבדו 24 שעות ביממה. המליציות האיראניות כבר נמצאות בצפון וצריך להגן על התושבים. לך תסביר לילד שאבא שלו ייהרג מטיל כי לא הספקת ולא רצית להקים את הממ"ד? מחיר למשתכן, במתכונת הנוכחית שלה, מיצה את עצמו. צריך לדעתי להתחיל לשווק קרקעות בשוק החופשי, תוך דגש על התחדשות עירונית שהיא הקטר החדש להיצע הדיור".

קמיניץ התייחס בין השאר לפרסומים ב-TheMarker, במסגרתם נחשף כי משרד המשפטים שוקד על הגברת הוודאות התכנונית באמצעות הגבלת יכולתם של ראשי ערים לשנות מדיניות באופן תכוף, ואמר: "השלטון המקומי הוא קודם כזה שנבחר בדרך דמוקרטית, ולכן מותר לו לשנות את המדיניות שקידם מי שהיה לפניו. יחד עם זאת, אני חושב שהוא עדיין לא הפנים את מה שאנחנו מכירים כרציפות שלטונית. אני חושב שקודם כל צריך לומר לראשי ערים: גם כשהממשלה רוצה לשנות מדיניות, יש כבוד למדיניות הקודמת. השאלה היא אם ההיבט הזה של כבוד לרציפות שלטונית מחלחל גם לשלטון המקומי, שצריך להבין שזו אחת מחובותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker