אם למישהו היה אכפת ממותם של הפועלים באסון ביבנה - כל העבודות היו נעצרות

תאונת המנוף הקטלנית ביבנה מחייבת הפסקה מיידית של עבודת המנופים באתרי הבנייה, לפחות מדגם זה, עד לבירור נסיבות התאונה ■ אבל הוראה כזו לא ניתנה - והסיבה לכך מדאיגה

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר תאונת המנוף ביבנה
הדר חורש

האם שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, ושר העבודה והרווחה, חיים כץ, מוטרדים מעשרות פועלי הבניין שנהרגים מידי שנה באתרים? סביר להניח שאם היו מתרגשים מהתאונה המחרידה שאירעה היום ביבנה, הם היו מוציאים צו להפסקה מיידית של כל עבודות המנוף באתרי הבנייה במדינה עד לבירור נסיבות האסון. מוגזם? כך נוהג מפקד חיל האוויר, למשל, כאשר מתגלה תקלה מסוכנת באחד מדגמי המטוסים שמפעיל החיל. בעוד השבתת חיל האוויר עלולה לפגוע באופן זמני בהגנה על המדינה, במקרה של השבתת אתרי הבנייה, הסיכון הוא רק הפסד כספי נסבל של כמה עשרות מיליוני שקלים.

ואולם הצורך ברמת בטיחות גבוהה באתרי בנייה סותר את המחויבות הממשלתית להורדת מחירי הדיור והאצת קצב הבנייה. חוסר ההצלחה בהשגת יעדים אלה מונע את הסטת סדר העדיפויות בענף לטובת בטיחות. ייתכן שרק תאונה מזוויעה, כמו זו שאירעה היום, תעורר את הפוליטיקאים והפקידים האחראים לבטיחות העובדים לפעולה נחרצת יותר.

התאונה חשפה שוב את המחדל המתמשך והקטלני של משרדי הממשלה בטיפול בתאונות באתרי הבנייה. יש ניגוד משווע בין גלגולי העיניים של השרים האחראים למחדל לגרירת הרגליים והטיפול הכושל בפועל, שגורמים להמשך התאונות ולמותם של עשרות פועלים בענף.

זירת התאונה ביבנה

יש להוסיף כי קשה להאשים מישהו מהגורמים המעורבים בחוסר רצון לפתור את הבעיה: הטרגדיות האנושיות נוגעות לליבם של כולם, והתאונות גורמות גם נזקים כלכליים - אבל המחדל בעינו עומד.

חוסר המעש של משרדי העבודה והשיכון גרם בסוף השנה לאיום מצד ההסתדרות בהשבתת המשק במחאה על המחדל. תחת הלחץ, ובצילן של הבחירות המתקרבות, נחתם הסכם שפורטו בו הצעדים הנדרשים לתיקון המצב. ההסכם נחתם מעל לראשיהם של הקבלנים, שהציעו צעדים משלהם, שבחלקם הגדול מבוססים על אכיפה עצמית והסברה. ההסכם בין הממשלה להסתדרות הסיר את איום השביתה. ואולם כפי שפירסמה לי ירון ב"הארץ", רוב סעיפי ההסכם לא קוימו עד כה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מגלגלים את האחריות

כמה מהסעיפים החשובים בהסכם נוגעים לתאונה שהתרחשה היום, ונגרמה - על פי ממצאים ראשוניים - מהתנהלות לא נכונה בפירוק מנוף. בתוך זמן קצר הודיעה החברה הבונה במקום, רמי שבירו, שהאחריות על התאונה מוטלת על חברת המנופים שסיפקה את המנוף והיתה אחראית לטיפול בו ולפירוקו. את תגובתה של החברה לא ניתן היה להשיג ומנהליה צפויים להיחקר בימים הקרובים על ידי צוות חקירה שהקימה המשטרה.

מנוף באתר בנייהצילום: אייל טואג

חוקרי התאונה צפויים להיתקל באחת הבעיות המרכזיות ששתומכות בשרשרת המחדלים: יכולתם של כל המעורבים, בכל הרמות, להתנער מהאחריות לתאונה ולגלגל אותה מהאחד לשני. ברמה הממשלתית אחראים למחדל שני משרדים: משרד העבודה והרווחה ומשרד הבינוי והשיכון.

משרד השיכון הגיב בעצלתיים ובאיחור ניכר. הארגון שבאמצעותו הוא פועל הוא רשם הקבלנים, שרק באחרונה החל לשלול רשיונות של קבלנים שנחשדו בעבירות בטיחות חמורות. המשרד פירסם גם צווי הפסקת עבודה באתרים של כמה חברות, בשל ליקויי בטיחות, אך אלה תקפים רק לזמן קצר, והנזק שהם גורמים לקבלנים - מוגבל.  

משרד העבודה אמור היה לפקח על בטיחות העבודה באתרים, אולם בפועל העסיק רק כעשרה מפקחים, שאמורים היו לפקח על פעילות בכ-11 אלף אתרים. ההסכם עם ההסתדרות נועד להוסיף למאגר המפקחים עוד שישים תקנים, והתקציב אושר, אבל המשרד טרם הצליח לגייס אפילו מחצית מהמפקחים. ראוי לציין שגם בעבר התקשה משרד העבודה לאייש את התקנים שהוקצו לו, ולא הצליח לספק לפקחים רכב צמוד לצרכי עבודה.

גם ברמת השטח גולגלה האחריות בין המעורבים. בכל אתר בנייה פועלים עשרות גורמים וספקים: יזם הפרויקט מתקשר בהסכם עם קבלן ראשי האחראי לכלל פעילות ההקמה, והקבלן הראשי מתקשר עם קבלני משנה שכל אחד מהם אחראי לתחומו: ריצוף, טיח, מנופים, כוח אדם ועוד.

האחראי הפורמלי לבטיחות באתר הוא מנהל העבודה, אך אחריות זו אינה מקנה לו בהכרח יכולת פיקוח על כל המתרחש באתר. הוא אינו יכול להיות מודע למחדלים מקצועיים בתחזוקה ובתפעול של מנופים, למשל. אין לו גם אמצעים לבדוק את האותנטיות של תעודת מנופאי, לאחר שמשרד העבודה התרשל בהנהגת רישיון קשה לזיוף.

האחריות כן מעמידה את מנהל העבודה בסיכון אישי לא מבוטל. רמת הסיכון הגבוהה אינה מאפשרת לחברות ביטוח לשווק ביטוח לאתרי בנייה, למעט ביטוח תאונות אישיות לעובדים. אם הרשויות היו מחייבות את מנהלי העבודה להחזיק בביטוח נגד תביעות על תאונות עבודה, גם חברות הביטוח היו נעשות שותפות למאמץ האכיפה של כללי בטיחות.

על פי ההסכם, משרד העבודה אמור היה לנסח, בשיתוף עם משרד המשפטים, הצעת חוק שתקבע את מדרג האחריות בין הגורמים הפועלים באתרי הבנייה ותצביע על האחראים לקיום הוראות הבטיחות, בכל הרמות. ואולם גורמים המעורים בנושא אומרים שהמשרד טרם ניסח את הצעת החוק, בין היתר בגלל מערכת הבחירות ששיבשה את הליכי החקיקה.

רגולציה עצמית?

רפיון המשרדים האחרים למחדל הוליד יוזמות צדדיות, שאמנם אינן מזיקות אבל רחוקות מלספק לנושא מענה אפקטיבי. כך למשל, החשב הכללי במשרד האוצר הודיע כי ידיר ממכרזים ממשלתיים קבלנים שבאתריהם התרחשו תאונות קטלניות. ההוראה פורסמה רק בינואר האחרון, ולכן קשה לאמוד את יישומה.

גם הקבלנים מנסים להיכנס אל הפרצה שהותירו המשרדים הממשלתיים. התאחדות הקבלנים מנסה לקדם רגולציה עצמית, בהנחה שהצלחה באפיק זה תמנע חקיקה והחלטות ממשלתיות שילוו בהשלכות קשות מקבלנים. בשבוע שעבר הם הודיעו על הקמת "מטה בטיחות בעבודה", בראשות הח"כ לשעבר איל בן ראובן. המטה ישלב מערכת פיקוח עצמי וכן השקעה באמצעי הסברה.

הקבלנים התחייבו להציג תוכנית שנתית הכוללת הכשרה בתחומי הבטיחות, קידום חקיקה ופעולות פיקוח ידידותיות. בהתאחדות אמרו: "נתגייס לסייע באתרי הבנייה ללמוד לקחים מאירועי בטיחות. נפיץ את הלקחים של הבדיקות שלנו ללא פרטים מזהים של עובדים ובעלי תפקידים, מיקום או שם החברה, על מנת לשמור ולכבד את עקרונות צנעת הפרט. במקביל לפעילות המטה ימשיכו להתנהל חקירות פורמליות של האירועים". אם התוכנית תיושם, הקבלנים עלולים להתמודד עם האשמות קשות על שיבוש הליכי חקירה. יש לקוות שלא זו כוונתם.

מחברת נאות שמיר שמפעילה את אתר הבנייה שבו אירעה היום התאונה, נמסר: "התאונה קרתה כאשר עובדים של חברת רמא מנופים עסקו בפירוק מנוף באתר לאחר שהסתיימה העבודה בו ופורק לצורך העברתו לחברה בחזרה מאחר וסיים עבודתו באתר. הרכבת המנוף, הפעלתו ופירוקו נעשים כולם על ידי  חברת רמא מנופים ובאחריותה הבלעדית. חברת נאות שמיר מקפידה על שמירת כל נהלי הבטיחות המחמירים באתר. מנהל האתר הנחה הבוקר את עובדי חברת רמא מנופים בנהלי הבטיחות הנדרשים. איננו יודעים את הנסיבות שגרמו לתאונה. היזם, אסף כדורי, שהוא גם מנהל האתר מוסר בשעות אלה את כל המידע שברשותו בכדי לסייע בחקירת נסיבות התאונה. חברת נאות שמיר מביעה צער עמוק על מותם של 4 בני אדם בתאונה הקשה".

מחברת "רמא עגורנים", מפעילת המנוף, נמסר: "אנחנו המומים ומלאי צער נוכח התאונה הקשה ובשעה זו לבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים". בחברה הוסיפו כי "פרטי המקרה נמצאים כרגע בבדיקה, אין באפשרותינו להגיב על המקרה עד לבירור הפרטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker