מחסור בדיור: "שבויים בידי 250 ראשי ערים שלא רוצים לבנות"

בהתאחדות בוני הארץ התריעו: "צריך מדיניות מסודרת. על מנת לספק קורת גג לכולם, נדרשת בנייה של כ-70 אלף יחידות דיור בשנה, אבל כיום נבנות פחות מ-50 אלף דירות" ■ עוד הזהירו: "חייבים לצאת מהחומות של חיפה-באר שבע אחרת יהיה בלתי נסבל לחיות במרכז הארץ ותהיה שממה בפריפריה"

יעל דראל
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים באתר בנייה, במארס
פועלים באתר בנייה, במארסצילום: גיל כהן מגן

נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו, התריע היום (ד') בפתיחת הכנס של ההתאחדות מכך שישראל צועדת לכיוון אסון כלכלי-חברתי בגלל מחסור בדיור, פערים בתכנון ארוך טווח, וחוסר תיאום בין ראשי הרשויות למוסדות התכנון. סגנו, חיים פייגלין, אמר: "פעם רצו לבנות, היום כבר לא רוצים. היום כל ראש עיר הוא מלך – אבל מלך שלא רוצה לבנות. אנחנו שבויים בידי 250 ראשי רשויות, שלא רוצים לבנות. היינו בונים ברצון מחר בבוקר בכל מקום, אם היתה לנו ודאות שראש העיר לא יתחלף ואיתו תשתנה המדיניות, כמו שקרה ברמת גן 15 פעמים בתקופה האחרונה".

סרוגו הזהיר: "אם הממשלה לא תתחיל לתכנן אסטרטגית לקראת הדור הבא, נחווה את המשבר הגדול ביותר מאז קום המדינה", אמר. "ב-2030 יהיו פה 12 מיליון בני אדם, וב-2050 יהיו פה 17 מיליון. על מנת שנוכל לספק קורת גג לכולם, נדרשת בנייתן של כ-70 אלף יחידות דיור בשנה, בעוד שכיום נבנות פחות מ-50 אלף", הוסיף.

נשיא ההתאחדות הדגיש גם את הצורך בפיתוח מקיף של אזורי הפריפריה, ואת האתגר בקידום בנייה באזורים שבהם הדרישה היא הגדולה ביותר. "לא הייתי בונה במקומות שאין בהם ביקוש, כגון קרית גת או עפולה", אמר סרוגו, "אם הממשלה רוצה להפנות אוכלוסייה מאזורי הביקוש לפריפריה - היא חייבת לפעול במישורים נוספים כמו תעסוקה, תשתיות וחינוך. במקרה שלא תעשה זאת, לא יעזור להמשיך את הבנייה באזורים פריפריאליים".

באשר לאזורי הביקוש, הסביר סרוגו כי "דווקא במקומות שבהם יש את הצורך הרב ביותר, נתקלים בראשי רשויות שלא רוצים בנייה בשטחם".

בדבריו, התייחס סרוגו לפרסומים ב-TheMarker, שמהם משתקפת התנגדות מצדם של ראשי רשויות לקידום תוכניות בנייה בשטחן. "היום כל אחד מרשה לעצמו להחזיק בעמדות מסוימות כאילו אין ממשלה ואין רגולציה", אמר, "ראשי רשויות שמשנים מדיניות על דעת עצמם וללא כל התחשבות. אנחנו נמצאים במצב של אנרכיה ואם הממשלה לא תשתלט על העניינים, ניכנס למשבר עמוק מאוד".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כל ראש עיר הוא מלך – אבל מלך שלא רוצה לבנות

פייגלין התייחס לתחזיות הצפיפות שעימן מתמודדת ישראל בשנתה המאה ואמר כי "המדינה לא יכולה להיות 14 מיליון תושבים במרכז ועוד 6-5 מיליון בשאר החלקים. האתגר של קליטת עלייה של 9 מיליון תושבים, שיהיו כאן בשנת המאה, גל עלייה של תושבים שלא צריכים אפילו לרכוש כרטיס טיסה כי הם כבר נולדים כאן – ללא יצירת שניים-שלושה מטרופולינים חדשים, של תעסוקה, בריאות, נופש, מבני ציבור. זה האתגר. חייבים לצאת מהחומות של חיפה-באר שבע אחרת יהיה בלתי נסבל לחיות במרכז הארץ, ותהיה שממה בפריפריה. יהיו פה שתי מדינות: אחת שאי אפשר לחיות בה – ואחת שלא כדאי לחיות בה כי לא קורה בה כלום".

ניר ינושבסקי (ימין), אמנון מרחב, ראול סרוגו, חיים פייגלין, צביקה דודצילום: פוטו מרסלו

פייגלין  הדגיש כי אחת הבעיות כיום בשוק הדיור הישראלי נוגעת לכך שמחוץ לאזור המרכז, אין איכות חיים עירונית. "אני לא מתרגש מחברות שלא מוכרות כרגע באופן נקודתי דירות בעפולה. בסופו של דבר הביקושים האלה ייספגו בשוק. אבל השאלה היא איך לייצר תכנון איכותי שיהפכו למשל את חצור הגלילית לאזור ביקוש. אף אחד לא רוצה לגור בערי שינה, זו תופעה מוכרת. עיר שיש לה תפקיד מטרופוליני לא יכולה להיות פחות מחצי מיליון תושבים – ולכן חריש זה פספוס. להקים עיר כזו, זו טעות, גם מודיעין היתה טעות, ניתן היה לבנות שם עיר איכותית וצפופה, זו עיר שינה שמניעים את האוטו הבוקר ויוצאים ממנה – וזו לא עיר, אין בה איכות של חיים עירוניים" . 

דברים דומים נשמעו גם מצידו של דוד לפלר, יו"ר ועדה מחוזית דרום במינהל התכנון שציין כי "הדרום כיום מהווה שני שליש משטחי המדינה ו-14% מהתושבים, ולכן חייבים להפוך את באר שבע למטרופולין חזק של חצי מיליון תושבים ובראש ובראשונה ליזום התחדשות עירונית בפריפריה. אדם שעובר לגור היום בנתיבות יכול לעבוד במרכז הארץ, אבל כשתהיה מאסה של תושבים תהיה כבר עבודה בנתיבות, אנשים בסוף יבינו את זה, והשוק יש לו כללים משלו. ברגע שאפשר להגיע בשעה לתל אביב ברכבת – אז הפריפריה תתפתח".

בהתייחסו להתנגדות ראשי הערים אמר לפלר כי בדרום הארץ ישנה דווקא היענות של ראשי ערים ואמר: "מאשדוד דרומה אין ראש עיר שלא רוצה לבנות, ואני גם מזכיר שלוועדות המחוזיות יש הרבה כוח וראשי ערים לא יכולים סתם לזרוק תוכניות".

ראול סרוגו (ימין) ואמנון מרחבצילום: פוטו מרסלו

נשיא התאחדות בוני הארץ קרא לממשלה להקים "רשות לתכנון אסטרטגי" – ולהמשיך להפעיל לצדה את מטה הדיור. "חשוב לזכור שזאת מדינה שבה לוקח 15 שנה לאשר בנייה של שכונה אחת. לכן 2030 זה מחר ו-2050 זה מחרתיים. ישראל תזדקק עד אז לעוד שני מטרופולינים. לא שתי ערים, אלה שני מחוזות חדשים".

עוד הוסיף סרוגו כי הבנייה למגורים לא יכולה לצמוח בקצב הנדרש ללא הרחבה דרמטית של ההשקעה בתשתיות, העומדת בפער ניכר מיתר מדינות המערב. "בעוד שב-OECD ההשקעה הממוצעת בתשתיות היא 7.2% בשנה מתוך התוצר - בישראל הממוצע הוא 3.9%".

"צריך השקעה של 14 מיליארד שקל כל שנה בשביל להדפיק את הפערים"

לסיכום דבריו, הדגיש סרוגו כי "ההרחבה המתבקשת של פעילות הבנייה נכונה לא רק חברתית, אלא גם כלכלית. ישראל צריכה להתמודד בשנים הקרובות עם גירעון לא קטן. אם יבוצע הגידול הנדרש בהיקף הבנייה והתשתיות – הדבר יתרום לצמיחה ויספק תוספת שנתית לתוצר של 4.1%; תוספת של כ-18 מיליארד שקל לקופת המדינה ממכירת קרקעות ורכיבי מיסוי; ותוספת של 70 אלף מקומות עבודה לישראלים".

אמנון מרחב, מנכ"ל ההתאחדות, הוסיף כי "ישראל צריכה להשקיע כל שנה עוד 14 מיליארד שקל כדי להדביק את הפערים הקיימים". לאחר מכן התייחס לשינויים שצריכה הממשלה הבאה צריכה לעשות בנוגע לשוק הדיור. "נדרש שינוי מהותי בדרך הטיפול של הממשלה הבאה במשבר הנוכחי. מחיר למשתכן הובילה עד כה למכירתן של 18 אלף דירות בלבד, אולם אף על פי שהמדינה לא פירסמה זאת, ניתן להעריך כי מספר הדירות שנמסרו בפועל קטן בהרבה ומסתכם באלפים בודדים. לצד זאת, בעקבות התערבות המדינה - הפער בין הביקוש להיצע הדירות גדל".

מרחב קרא לממשלה הבאה לגבש מדיניות מוסדרת בענף. "2018 אופיינה בירידה של 10% בהתחלות הבנייה והפער בין ההיצע לביקוש רק גדל והולך. מצב זה הוא תוצאה של אי-וודאות וחוסר אמון של הציבור - בהיעדר מדיניות מוסדרת מצד הממשלה".

משתתפי הפאנל התייחסו גם לכניסתן באחרונה של חברות זרות לשוק הבנייה בישראל. "אנחנו לא צריכים כאן חברות זרות", אמר סרוגו, "זה יגרום ללקיחת תעסוקה מישראלים ואין בזה שום היגיון. אנחנו כן צריכים עובדים זרים - אבל לא חברות זרות". אמר סרוגו.

ניר ינושבסקי, סגן נשיא ההתאחדות וראש אגף בנייה חוזית, אמר כי הבעיה בכניסה של חברות זרות אינה טמונה בפגיעה תעסוקתית, אלא בהשתלטות זרה על משאבים קריטיים של המדינה. "התקבלה החלטה לאפשר השתלטות של מדינה אחרת על התשתיות הקריטיות של ישראל", טען, "סין תקבע למעשה מה היא תבנה בישראל. זה מטורף. אין פה שיקול כלכלי".

בתוך כך, הכריזה התאחדות בוני הארץ על הקמת מטה בטיחות לצמצום משמעותי של תאונות בענף הבנייה. בראש מטה זה יעמוד חבר הכנסת לשעבר, האלוף במילואים איל בן ראובן. "המטה יפעל לאיסוף מידע על תאונות ויוקם פורום מובילי שינוי בתחום זה, שיורכב ממנהלי חברות הבנייה הגדולות במשק. אנחנו שואפים להביא לשינוי תרבותי בתחום הבטיחות, מתוך ראייה שבטיחות שווה לאיכות״, אמר בן ראובן. מתחילת 2019 נהרגו באתרי בנייה 14 איש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker